pH buforu

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
usmiechnietaaa
Posty: 5
Rejestracja: 6 paź 2013, o 13:55

pH buforu

Post autor: usmiechnietaaa »

Witam. Ostatnio dzięki pomocy Jednej z was udało mi się zrozumieć zadania. Jest jeszcze jedno zadanie, z którym mam problem dot. obliczenia pH buforu. Czy jest ktoś kto mógłby wytłumaczyć mi jak je zrobić?

Obliczyć pH buforu octanowego sporządzonego przez zmieszanie 4 ml 0,1 mol kwasu octowego i 4 ml 0,1 mol octanu sodowego.
Obliczyć pH tego układu po dodaniu np. 2 ml 0,1 mol HCl i po dodaniu 2 ml 0,1 mol NaOH (KCH3COOH= 1,8*10^-5 pK= 4,75)

Bardzo dziękuję za każdą okazaną pomoc.
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: pH buforu

Post autor: adamantan »

Wskazówka:
Równanie Hendersona–Hasselbalcha.
Adamski
Posty: 8
Rejestracja: 22 wrz 2013, o 15:51

Re: pH buforu

Post autor: Adamski »

Jeśli stężenia kwasu i sprzężonej z nim zasady w związku buforowym są sobie równe to pH buforu równa się pKa (w tym wypadku jest to 4,75). Jeżeli dodamy taką samą ilość moli HCl jak ilość moli buforu to całość CH3COO- przereaguje i zostanie nam tylko CH3COOH tak więc nie będzie już buforu i pH trzeba liczyć ze stałej dysocjacji tego kwasu. Taka sama sprawa jest kiedy dodamy równą ilość moli NaoH. Nie będzie już buforu.
monia12311
Posty: 1
Rejestracja: 29 lis 2013, o 16:46

Re: pH buforu

Post autor: monia12311 »

Mam mały problem z zadaniem, jakby brakuje mi danych.

Ile gramów stałego NH4Cl należy rozpuścić w 200ml roztworu amoniaku o stężeniu 0,1M, aby 100 razy zwiększyć stężenie jonów wodorowych?
(Odp. 1,34g)
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: pH buforu

Post autor: adamantan »

monia12311 pisze:Mam mały problem z zadaniem, jakby brakuje mi danych.

Ile gramów stałego NH4Cl należy rozpuścić w 200ml roztworu amoniaku o stężeniu 0,1M, aby 100 razy zwiększyć stężenie jonów wodorowych?
(Odp. 1,34g)
Niczego nie brakuje (oczywiście musisz mieć wartość Kb dla amoniaku). Oblicz najpierw, jakie jest stężenia H+ w 0.1M amoniaku. Pomnóż przez 100. Przelicz na pH i wstaw tę wartość do równania równania Hendersona–Hasselbalcha (dla buforu amonowego). Z tego obliczysz stosunek salmiaku do amoniaku. A z tego ile gramów salmiaku będzie potrzeba.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości