Proszę o wyjaśnienie!!!

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
dAmek01
Posty: 17
Rejestracja: 28 paź 2013, o 07:05

Proszę o wyjaśnienie!!!

Post autor: dAmek01 »

Zadanie z Witka.

Zmieszano jednakowe objętości trzech 0,5 molowych wodnych roztworów: jodku baru, azotanu(V)ołowiu(II), siarczanu(VI)cynku.

1. Podaj wzory chemiczne wszystkich soli, które otrzymamy z odparowania przesączu jaki pozostał po wstępnym oddzieleniu wytrąconego osadu.

2. Podaj wzory chemiczne wszystkich soli, które znalazły się w osadzie pierwotnym.

Więc odp. na pierwsze pytanie: Ba(NO3)2, ZnI2, ZnSO4. Rozpisałem sobie te reakcje i nie wiem co w tym zbiorze robi Ba(NO3)2, przecież wszystkie jony baru łączą się z jonami SO4 i strąca się osad. Mam rację?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Proszę o wyjaśnienie!!!

Post autor: Giardia Lamblia »

A od kiedy istnieje coś takiego jak sól całkiem (tj. w 100%) nierozpuszczalna? To co się strąciło (czyli prawie wszystkie jony Ba2+ zostały wzięte") usunięto z układu, natomiast to co zostało, czyli między innymi resztka Ba2+, też da nam jakąś sól.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Proszę o wyjaśnienie!!!

Post autor: DMchemik »

Z zadania wynika, że strącą się 2 sole. BaSO4 i PbI2. Ze względu na bardzo niską rozpuszczalność BaSO4, można przyjąć, że nastąpiło całkowite strącenie. Nie uwzględniając efektu solnego można policzyć, że strąciło się 99,994% baru i jonów SO4. Czyli można powiedzieć, że cały bar i siarczan. Natomiast inaczej ma się sprawa z PbI2, bo ten nie strąci sie całkowicie, ze względu na w miarę dużą rozpuszczalność. Mozna obliczyć, że strąci się 99,38% jonów Pb i I. Azotany są wszystkie dobrze rozpuszczalne. Zatem otrzymamy roztwór zawierający jony Zn2+ i NO3(-) z domieszką jonów Pb2+ i I- a siarczan baru wg mnie można pominąć, bo praktycznie go nie ma. Jaki sens pisać że jest, skoro stanowi ok. 0,006% molowych soli otrzymanych z odparowania przesączu? A stężenie PbI2 pozostałego w roztworze jest 100 razy większe niż BaSO4.

W praktyce wychodzi na to, że otrzymamy azotan cynku zanieczyszczony jodkiem ołowiu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości