mechanika

Z gr. φύσις (przyroda) - nauka o przyrodzie w najszerszym znaczeniu tego słowa. Fizyka w szkole, fizyka na studiach. Zadania domowe z fizyki. Doświadczenia fizyczne.
Weronikaa
Posty: 7
Rejestracja: 26 gru 2013, o 09:05

mechanika

Post autor: Weronikaa »

12.Pod jakim minimalnym kątem należy wystrzelić z armaty pocisk aby mógł on przelecieć nad murem o wysokości 40m? Pocisk opuszcza lufę z prędkością 35m/s. (Odp.:alfa=53.13)
13.Klocek o ciężarze 44N pchnięto w górę po równi pochyłej, nachylonej do poziomu pod katem 30 stopni z prędkością początkową 5m/s. Okazało się, że ciało przebyło drogę s=1.5m, zatrzymało się, a następnie ześliznęło się w dół. Oblicz siłę tarcia ciała oraz prędkość ciała przy podstawie równi. (Odp.:F=16N, v=2m/s)
14.Do sznurka o długości 50 cm przytwierdzono kulę o masie 0.3kg i pozwolono jej opaść w dół w chwili kiedy sznurek był w pozycji poziomej. W najniższym punkcie swej drogi kula uderza w leżący na stole klocek o masie 3kg. Zderzenie jest sprężyste. Oblicz prędkość kuli w momencie zderzenia oraz prędkość bloku tuż po zderzeniu. (Odp.:vk=3.13m/s, vb=0.31m/s)

Pomoże ktoś?
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: mechanika

Post autor: Adax82 »

Weronikaa,
Ad. 12:
1. Składowa prędkości pionowej: Vo*sin alfa ( Vo = 35 m/s )
2. Równanie drogi w pionie: H = Vo*sin alfa*t – gt^2/2 = 40 ( ciało osiągnęło drogę ( wzniosło się na wysokość ) równą 40 m )
3. Równanie ruchu w pionie: Vk = Vo*sin alfa*t – gt = 0 ( bo po jakimś czasie t ciało przestało wznosić się i zatrzymało się )
4. Masz teraz dwa równania z dwiema niewiadomymi t oraz sin alfa.

W zadaniu nie pytają o czas, ale wychodzi to jakby z automatu bo otrzymasz odpowiedzi dotyczące obu niewiadomych.
Rozwiązania takich zadań bez rysunku są dyskwalifikowane !

Ad. 13:
Chciałbym, żebyś wykonała należyty rysunek dotyczący rozkładu wszystkich sił działających na klocek – bez tego, przedstawianie samych tylko wyliczeń nie ma jakiegokolwiek sensu.

Ad. 14:
1. Obliczasz prędkość kuli z równości energii potencjalnej i kinetycznej kuli
2. Obliczasz prędkość klocka z równania pędu, przyjmując, że kula uderzając w klocek zatrzymała się, tzn. odrzucony został sam tylko klocek.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości