Równania reakcji nadmanganianu potasu

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
roseanne22
Posty: 4
Rejestracja: 12 sty 2014, o 14:55

Równania reakcji nadmanganianu potasu

Post autor: roseanne22 »

Hej, mam problem z równaniami reakcji nadmanganianu potasu, generalnie nie mam najmniejszego pojęcia co z tego wyjdzie. Proooszę o pomoc
KMnO4+ H2O ?
KMnO4 + H2O + NaOH ?
KMnO4 + H2O + H2SO4 ?
KMnO4 + H2O +H2SO4+ H2O2 ?
skface
Posty: 983
Rejestracja: 10 cze 2011, o 22:15

Re: Równania reakcji nadmanganianu potasu

Post autor: skface »

1) Zwykłe rozpuszczanie soli i fioletowy roztwór od MnO4-.
2) W zasadowym wiadomo, trwała jest postać MnO42-, które są zielone. Oprócz tego wydziela się tam tlen i powstaje woda.
3) Mn2O7 jeżeli mnie pamięć nie myli.
4) To mogłoby się w sumie na maturze pojawić. Wtedy trzeba dobrać produkty, mangan w kwasowym zredukuje się do Mn2+, nadtlenek utleni się do tlenu. Reszta siarczanowa i woda nie biorą udziału w reakcji. Roztwór będzie bezbarwny, ewentualnie jasnofioletowy, ale to przy dużym stężeniu Mn2+.
roseanne22
Posty: 4
Rejestracja: 12 sty 2014, o 14:55

Re: Równania reakcji nadmanganianu potasu

Post autor: roseanne22 »

Hmm, generalnie mam taki problem, że wykonywałam te wszystkie reakcje w celu analizy soli. Po dodaniu wody do KMnO4 powstał fioletowy roztwór. Czy zaszła hydroliza?
Po dodaniu NaOH rozjaśniał tylko kolor roztworu. Czy zaszła w ogóle jakaś reakcja? Nie powstało nic zielonego, raczej nie wydzielił się tlen
Po dodaniu H2SO4 nie było widać oznak jakiejkolwiek reakcji. Czy zaszła jakaś reakcja?
Po dodaniu wody utlenionej wydzielił się tlen i roztwór zmienił barwę na brązową. Nie na bezbarwną ani fioletową
Nic nie mogę znaleźć na ten temat w internecie i proszę o pomoc w rozgryzieniu jakie reakcje zaszły lub nie zaszły w ogóle.
skface
Posty: 983
Rejestracja: 10 cze 2011, o 22:15

Re: Równania reakcji nadmanganianu potasu

Post autor: skface »

Hmm, generalnie mam taki problem, że wykonywałam te wszystkie reakcje w celu analizy soli. Po dodaniu wody do KMnO4 powstał fioletowy roztwór. Czy zaszła hydroliza?
Nie, dla soli mocnych kwasów i mocnych zasad hydroliza nie zachodzi, to jony MnO4- wpływają na fioletową barwę.
Po dodaniu NaOH rozjaśniał tylko kolor roztworu. Czy zaszła w ogóle jakaś reakcja? Nie powstało nic zielonego, raczej nie wydzielił się tlen
Zaszła i tlen też się wydzielił, tylko niekoniecznie musiałaś to zaobserwować. Być może nie powstanie tam zielony roztwór tak jak napisałem, ale powstaną jony, które w czystej wodzie są zielone.

4MnO4- + 4OH- = 4MnO42- + 2H2O + O2
Po dodaniu H2SO4 nie było widać oznak jakiejkolwiek reakcji. Czy zaszła jakaś reakcja?
O jakim stężeniu ? Nadmanganian reaguje tylko ze stężonym.

2KMnO4 + H2SO4 = Mn2O7 + K2SO4 + H2O
Po dodaniu wody utlenionej wydzielił się tlen i roztwór zmienił barwę na brązową. Nie na bezbarwną ani fioletową
W jakim środowisku ? W obojętnym powstaje brunatny osad MnO2 i roztwór też będzie od niego i od pozostałych MnO4- brunatny, brunatno-fioletowy. A to co napisałem wcześniej to była mowa o kwasowym. A jeżeli kwas się wyczerpie no to reakcja znowu będzie szła do brunatnego MnO2.
roseanne22
Posty: 4
Rejestracja: 12 sty 2014, o 14:55

Re: Równania reakcji nadmanganianu potasu

Post autor: roseanne22 »

Bardzo dziękuję za wyjaśnienie. Teraz wszystko już ma sens
Niestety nie mam pojęcia jakie stężenie miał kwas. Czyli jak miał zbyt małe stężenie to reakcja po prostu nie zaszła, tak?
skface
Posty: 983
Rejestracja: 10 cze 2011, o 22:15

Re: Równania reakcji nadmanganianu potasu

Post autor: skface »

Tak. Z tego co mi wiadomo reakcja zachodzi tylko ze stężonym. Powstały Mn2O7 rozkłada się do MnO2 z wydzieleniem ozonu.
roseanne22
Posty: 4
Rejestracja: 12 sty 2014, o 14:55

Re: Równania reakcji nadmanganianu potasu

Post autor: roseanne22 »

Dzięki za pomoc
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości