samodzielna nauka biologii

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
pultorac
Posty: 9
Rejestracja: 24 sty 2014, o 20:13

samodzielna nauka biologii

Post autor: pultorac »

Siema wszystkim. Wybieram się do klasy biol.-chem i w związku z tym chciałem zacząć robić teraz program z liceum, żeby robić coś więcej, bo mi sie nudzi. Mam trochę zapomnianych-pożyczonych książek, o które na razie nikt się nie upomina: Ciekawi Świata 1 Biol. Zakres Rozszerzony(całkiem świeże z 2012 roku), Biologia 3 Zakres rozszerzony Operon(2004r. chyba sama genetyka), Zoologia Janina Grzegorek i inni(1998r.), vadamecum operonu matura 2013(świeże) i starożytną księgę, bo z 1977r.: biologia vileego. Powinienem uczyć się z tego Ciekawi świata, uzupełniając w miarę potrzeby to czymś innym? Bo jeśli się nie mylę jest to podręcznik używany od pierwszej klasy tak? Może znacie jakieś stronki typu chomikuj, żeby ściągnąć sobie np. sprawdzian do tego typu książki, po to żebym mógł sie sprawdzić czy coś umiem?
PS. Wiem że może głupio robić z pierwszego postu prośbę, ale nie wiem gdzie indziej mógłbym poprosić o radę Pozdro
Awatar użytkownika
Neuronka
Posty: 20
Rejestracja: 18 sty 2014, o 20:41

Re: samodzielna nauka biologii

Post autor: Neuronka »

Myślę tak: Zacznij sobie od tych książek do szkoły w stylu Ciekawi świata", powtórki z tego możesz robić z vademecum z Operonu ( jest typowo maturalne), a jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, np. pod kątem studiów, olimpiady czy innego, głębszego spojrzenia na jakiś problem to sięgnij po Villeego
Blathmac
Posty: 186
Rejestracja: 14 mar 2013, o 15:49

Re: samodzielna nauka biologii

Post autor: Blathmac »

Pierwszą rób genetykę, bo teraz od niej się zaczyna program na biol-chemie.
Ale i tak, zgodnie z nową reformą, jeżeli w szkole nie da wam dyrektor dodatkowych godzin, to cały rok będziesz miał tematy w stylu Biotechnologia w służbie wymiaru sprawiedliwości"
pultorac
Posty: 9
Rejestracja: 24 sty 2014, o 20:13

Re: samodzielna nauka biologii

Post autor: pultorac »

Dzięki za odpowiedzi.
Blathmac pisze:Pierwszą rób genetykę, bo teraz od niej się zaczyna program na biol-chemie.
Ale i tak, zgodnie z nową reformą, jeżeli w szkole nie da wam dyrektor dodatkowych godzin, to cały rok będziesz miał tematy w stylu Biotechnologia w służbie wymiaru sprawiedliwości"
Genetyka, dobrze. A nie orientujesz się czy może taka książka z 2004 roku Operonu w połączeniu z niedawnym vadamecum maturalnym tego samego wydawnictwa będzie dobra do nauki genetyki? Bo podręcznik został wydany 10 lat temu, ale miałbym jeszcze to vadamecum żeby mieć coś świeżego, więc jest sens się z tego uczyć, czy informacje będą przeterminowane?
Blathmac
Posty: 186
Rejestracja: 14 mar 2013, o 15:49

Re: samodzielna nauka biologii

Post autor: Blathmac »

Raczej niewiele się zmieniło
Ja uważam, że dobre są wykłady z biologii molekularnej PWN-u.
Ale warto je uzupełnić jakimś podręcznikiem ze względu na brak rysunków/zdjęć. Nie jestem w stanie żadnego polecić, bo nie znam. Sam mam Villego i Campbella, dobrze się sprawdzają.
pultorac
Posty: 9
Rejestracja: 24 sty 2014, o 20:13

Re: samodzielna nauka biologii

Post autor: pultorac »

Ooo dzięki za polecenie tych wykładów PWN-u, bo z tego co widzę całkiem ciekawe są, a zależy mi też na tym żeby mieć jakieś szersze pojęcie o biologi.
Awatar użytkownika
ryniofit8000
Posty: 1264
Rejestracja: 29 paź 2013, o 20:32

Re: samodzielna nauka biologii

Post autor: ryniofit8000 »

Biologię rozszerzoną zaczyna się cukrami, tłuszczami, białkami a nie genetyką. Genetyka jest w 1 klasie ale na podstawie. Rozszerzona jest dopiero w 3 klasie.
Girion
Posty: 700
Rejestracja: 17 maja 2011, o 20:02

Re: samodzielna nauka biologii

Post autor: Girion »

Można zrobić tak jak mówi ryniofit8000 albo od bakterii i przez systematykę, tak jak szliśmy starą podstawą.
Blathmac
Posty: 186
Rejestracja: 14 mar 2013, o 15:49

Re: samodzielna nauka biologii

Post autor: Blathmac »

Ja mówię jak było u mnie
Skład chemiczny robiliśmy później. Może u nas jest jakoś przestawione.
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: samodzielna nauka biologii

Post autor: Seeba »

U mnie pierwsze lekcje biologii zaczynaliśmy od genetyki(ze względu na podstawę), od razu zahaczając o rozszerzony materiał żeby nie tracić czasu. Uważam, że warto uczyć się genetyki od pierwszej klasy i powtarzać, bo zrozumienie jej jest ważne. W trzeciej klasie może się okazać że cie przerośnie i przysporzy dodatkowego stresu.
Awatar użytkownika
ryniofit8000
Posty: 1264
Rejestracja: 29 paź 2013, o 20:32

Re: samodzielna nauka biologii

Post autor: ryniofit8000 »

Bez przesady, ja też miałem w 1 klasie genetykę poszerzoną. Nie jest wcale trudna i myślę, że można sobie ją spokojnie ogarnąć w 3 klasie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość