Przygotowania do olimpiady biologicznej - gimnazjum.

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Awatar użytkownika
Incendio
Posty: 75
Rejestracja: 24 lut 2013, o 12:29

Przygotowania do olimpiady biologicznej - gimnazjum.

Post autor: Incendio »

Cześć, jestem w 3 klasie gimnazjum, przygotowuję się do rejonowego etapu olimpiady biologicznej, który odbędzie się w połowie marca (organizatorem jest gim. nr. 21 we Wrocławiu, jeśli kogoś by to interesowało). Nie jestem jakaś specjalnie dobra z biologii, jeśli chodzi o zakres rozszerzony. Co prawda, codziennie siedzę po trochę nad tymi książkami, ale nie jestem do końca pewna czy mi ta nauka naprawdę wychodzi. Na pewno wiem więcej niż np. miesiąc temu, ale to i tak nie jest za dużo. Uczę się głównie z książki operonu Vademecum Matura 2013 Biologia, i niedawno wypożyczyłam w bibliotece Biologię Claudie A. Villee, która jest dosyć fajna, lecz przeczytanie jej całej jest mało możliwe i nie wiem czy miałoby jakiś większy cel, bo po prostu większość rzeczy bym pewnie zapomniała. Czytam tylko wybrane tematy. Ale przechodząc do rzeczy, zastanawiam się czy jest tu ktoś, kto by mógł poświęcić mi czasem trochę czasu (np. na gg, skype, fb) i np. poopowiadać mi o niektórych procesach, wytłumaczyć pewne rzeczy i w ogóle udzielić mi takich małych internetowych korepetycji (pisząc albo rozmawiając). Raz w tygodniu siedzę z moją panią od biologii i coś tam robimy, ale to chyba jest za mało. Więc zastanawiam się czy jest ktoś, kto miałby czas aby pomóc mi w przygotowaniach do olimpiady Tak naprawdę nie wiem jakby to miało wyglądać, ale myślę, że mogłoby okazać się pomocne. Albo chociaż prosiłabym o podanie jakichś przydatnych rad co do nauki (aczkolwiek, chyba jest już tutaj podobny wątek, więc może powinnam się zabrać za jego przeglądnięcie) .
PS. Ferie mam od 14 lutego, i jeśli chodzi o czas do nauki, to głównie mam zamiar uczyć się wtedy, ale teraz też pewnie znalazłabym trochę czasu.
Byłabym bardzo wdzięczna jeśli ktoś byłby zainteresowany moją propozycją Jeśli to nie sprawiałoby kłopotu, a poza tym, wiem, że takie opowiadanie i rozmawianie na tematy nas interesujące, może być ciekawe i przyjemne
Pozdrawiam, Natasza.
Awatar użytkownika
Incendio
Posty: 75
Rejestracja: 24 lut 2013, o 12:29

Re: Przygotowania do olimpiady biologicznej - gimnazjum.

Post autor: Incendio »

Jeszcze tak dopowiem - jeśli ktoś, tak jak ja, przygotowuje się do olimpiady, też by było miło porozmawiać i razem się pouczyć.
Awatar użytkownika
Alra
Posty: 482
Rejestracja: 21 kwie 2012, o 19:20

Re: Przygotowania do olimpiady biologicznej - gimnazjum.

Post autor: Alra »

Słowo olimpiada jest raczej rozumiane w kontekście ogólnopolskich konkursów dla licealistów, więc to jest dział dotyczący właściwej olimpiady biologicznej, nie konkursu przedmiotowego z biologii w gimnazjum (sprawdź działy wyżej).
Poza tym trochę się zagmatwałam - mówisz o konkursie gimnazjalnym, a potem o poziomie rozszerzonym z biologii i Biologii Villego . Jak swego czasu brałam udział w takowym konkursie na laureata wystarczyło porządnie opanować materiał gimnazjalny i przejrzeć parę kserówek z niektórymi zagadnieniami dla LO. Biologia Villego zawiera nadmiar informacji nawet w kontekście matury rozszerzonej. Do jakichś wybranych tematów można by i zajrzeć, ale bez przesady, lepiej po prostu dobrze ogarnąć podstawy.
A internetowych korepetytorów możesz ewentualnie szukać w dziale o korkach - większość oferuje przygotowanie do matury, ale zawsze możesz zapytać też o konkurs gimnazjalny.
Awatar użytkownika
Incendio
Posty: 75
Rejestracja: 24 lut 2013, o 12:29

Re: Przygotowania do olimpiady biologicznej - gimnazjum.

Post autor: Incendio »

Generalnie może masz rację, ale ten konkurs jest nazwany właśnie olimpiadą biologiczną, więc jako właśnie takową ją rozumiem. Chociaż chyba jednak powinnam umieścić ten post w dziale na górze Przepraszam Tzn. czytając zakres materiału na tą olimpiadę, wnioskuję, że nie jest to podstawowy gimnazjalny materiał. Jestem świadoma, że biologia Villego to jest naprawdę rozszerzony materiał, aczkolwiek dobrze są tam wytłumaczone różne procesy, wszystko jest dokładnie opisane. Przecież nie mówię, że mam zamiar przeczytać to od deski do deski. A Korepetytor się już znalazł, więc ten temat można zakończyć.
Aleksandraa97
Posty: 21
Rejestracja: 23 cze 2013, o 13:45

Re: Przygotowania do olimpiady biologicznej - gimnazjum.

Post autor: Aleksandraa97 »

H Wkońcu mogę podzielić się moim doświadczeniem. Większość tematów na forum jest odnośnie Olimpiady Biologicznej w LO na temat, której nie mogę powiedzieć ani słowa. Za to o tej w gimnazjum owszem. Brałam w niej udział w tamtym roku. Zostałam finalistką bez zaglądania do biologii Villego, bo tak naprawdę nie miałam pojęcia, że taka książka istniej Ograniczyłam się jedynie do moich trzech podręczników do gimnazjum wyd. Nowej Ery. Poza tym na kolejnych etapach (rejon i województwo) były wymagane oprócz podstawy programowej dwie książki. W moim przypadku był to Mały atlas anotomiczny Aleksandrowicza, z którego zresztą lubiłam się uczyć i atlas ziół, którego tytułu i autora nie pamiętam Uwierz mi, że naprawdę więcej nie potrzebujesz, aby osiągnąć sukces. Wystarczy trochę trudu determinacji i naprawdę można to dobrze napisać bez czytania podręczników akademickich. To tylko gimnazjum
Awatar użytkownika
Incendio
Posty: 75
Rejestracja: 24 lut 2013, o 12:29

Re: Przygotowania do olimpiady biologicznej - gimnazjum.

Post autor: Incendio »

Jesteś pewna, że podręczniki wystarczą? W sumie wszystkie 3 do gim operonu i nowej ery mam przestudiowane, ale jak sobie rozwiązuje przykładowe etapy rejonowe, to czasem i mi wyjdzie z 90%, a innym razem nawet 50% Cóż za niesprawiedliwość. Ah, właśnie zauważyłam, że w regulaminie tego konkursu jest też o tym Aleksandrowiczu. Trzeba się zabrać, może jeszcze zdążę Dzięki bardzo za porady i gratuluję sukcesu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość