tkanka mięśniowa

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
lujka
Posty: 5
Rejestracja: 3 lut 2014, o 14:58

tkanka mięśniowa

Post autor: lujka »

Biorąc pod uwagę funkcję tkanki poprzecznie prążkowanej szkieletowej uzasadnij konieczność występowania we włóknie aż tak dużej ilości jąder.
Bardzo proszę o pomoc, wskazówki.
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: tkanka mięśniowa

Post autor: Seeba »

Jeżeli jądro to coś związane z DNA. Kombinuj.
lujka
Posty: 5
Rejestracja: 3 lut 2014, o 14:58

Re: tkanka mięśniowa

Post autor: lujka »

hmmm DNA? Nie wiem jak jądro wpływa na funkcjonowanie mięśnia, nie powstają tu żadne białka, ani nowe komórki. Potrzebują one dożo energii, ale to rola mitochondrium. Są też zależne od naszej woli, tutaj kojarzą mi się tylko komórki nerwowe. Jedyne co mi przychodzi do głowy to ze jądro kontroluje prawie wszystkie procesy w komórce. wiec może jest jakoś niezbędne do produkcji energii.
PS Nie przerabiałam jeszcze fizjologii zwierząt.
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: tkanka mięśniowa

Post autor: Seeba »

W jądrze nie powstają białka ale to w jądrze jest zapisana informacja o ich strukturze.
Idziemy więc dalej - jeżeli DNA, to białka.
lujka
Posty: 5
Rejestracja: 3 lut 2014, o 14:58

Re: tkanka mięśniowa

Post autor: lujka »

Miałam na myśli, że w mięśniach nie powstają białka, no ale przecież aktyna i miozyna to właśnie białko, więc może dzięki dużej ilości jąder, mięśnie w razie potrzeby (np. na skutek ćwiczeń) mogą się rozrastać?
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: tkanka mięśniowa

Post autor: Seeba »

Może nie rozrastać, ale doprodukowywana jest miozyna i aktyna które w trakcie pracy mięśnia zużywają się", zapewne o to chodzi.
lujka
Posty: 5
Rejestracja: 3 lut 2014, o 14:58

Re: tkanka mięśniowa

Post autor: lujka »

Dziękuję
Drążąc temat, zużywają się masz na myśli, że od czasu do czasu komórki te wymieniają się ze starości", czy na skutek uszkodzeń itp.
i drugie pytanie każdy rodzaj tkanki mięśniowej ma zdolność do regeneracji? (wydaje mi się, że tak, ale tylko w niewielkim stopniu)
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

[Link] tkanka mięśniowa

Post autor: Seeba »

Z intensywności pracy mięśnia białka te mogą uszkadzać się i konieczna jest ich wymiana na nowe.

Regeneracja
lujka
Posty: 5
Rejestracja: 3 lut 2014, o 14:58

Re: tkanka mięśniowa

Post autor: lujka »

Jeszcze raz dziękuję.
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: tkanka mięśniowa

Post autor: Seeba »

Jakby co, to pytaj.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: tkanka mięśniowa

Post autor: AnnaWP »

Przecież każda niemal komórka zużywa białka. Stale!
Nie tylko aktyna i miozyna, ale niemal wszystkie enzymy mitochondrialne są kodowane przez genom jądrowy, a bez mitochondrium nie będzie energii do pracy mięśni. Dalej - mitochondria nie zdziałają za dużo bez glikolizy, a więc enzymy glikolizy również. Do tego dodajcie wszystkie przenośniki itd.
A więc jakim cudem nie syntetyzuje białek!?!?
Enzymy to białka i każda komórka musi mieć je zsyntetyzowane. No, niektóre robią zapas i potem tracą jądro, jak erytrocyty, ale też nie żyją za długo. U roślin niekiedy tracą - np. człony rurek sitowych, ale za to mają robotnice w postaci komórek towarzyszących.
Awatar użytkownika
paramecium
Posty: 141
Rejestracja: 2 sie 2008, o 09:15

Re: tkanka mięśniowa

Post autor: paramecium »

Komórki mięśni poprzecznie prążkowanych są niesamowicie dużymi, lub inaczej - długimi komórkami. Mogą miec nawet kilkanaście centymetrów długości. Bez odpowiednio dużej liczby jąder komórkowych kontrola nad tak dużą objętością komórki nie byłaby możliwa. Na jeden milimetr długości takiej komórki przypada około 75 jąder komórkowych. I tak jak koleżanka wyżej mówi - ogromna liczba jąder komórkowych zapewnia nieustanną możliwośc biosyntezy białek motorycznych i pomocniczych w tej ogromnej przestrzeni komórki mięśniowej.
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: tkanka mięśniowa

Post autor: Seeba »

Każda komórka zużywa białka, zgadza się, ale tutaj zapytano dlaczego jest ich tak dużo akurat w tej tkance. Pominąłem to, po co jądro jest na ogół komórce a skupiłem się na powiązaniu ich dużej ilości z funkcją pełnioną przez tkankę.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość