dziedziczenie autosomalne, kilka zadan

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
merkia
Posty: 2
Rejestracja: 18 paź 2011, o 13:17

dziedziczenie autosomalne, kilka zadan

Post autor: merkia »

Hey potrzebuję pomocy w zadaniach, sprawa jest bardzo ważna i zależy mi na czasie. Nie potrzebuję rozwiązywania pełnych (chyba że macie ogromną ochotę , wystarczy nakierowanie na odpowiedni tor.

1. Choroba X ujawnia się przy ekspresji genu w sposób autosomalny dominujący.
a) Kobieta ma siedem sióstr i cała ósemka jest chora. Co taka proporcja mówi o genotypie rodziców?
b) Kobieta wychodzi za mąż za zdrowego mężczyznę. Czy może mieć zdrowe dzieci?


2. Choroba Y ujawnia się przy ekspresji genu w sposób autosomalny dominujący.
Zdrowa kobieta (czyli nie wiemy czy jest homo czy heterozygota, tak?) wychodzi za maz za dotkniętego chorobą mezczyzne i maja 4 dzieci, z czego dwójka jest zdrowa. Co to mówi o genotypie mężczyzny?

3. Choroba ukazuje się przy ekspresji genu w sposób autosomalny recesywny (czyli rozumiem aa).

Para pobiera się i mają dotkniętego chorobą syna. Biorą rozwód i matka wychodzi za innego mezczyzne, który jest chory. Podaj genotyp i fenotyp ich dzieci.

Proszę tylko o wskazówki, bo póki co nie jestem niczego pewna w tych zadaniach - chodzi głównie o te autosomy rec, dom i ile przypadków rozważyć w krzyżówkach. Zadania są z obcojęzycznej ksiązki, więc jeśli coś nie jest jasne to proszę pisać
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: dziedziczenie autosomalne, kilka zadan

Post autor: randomlogin »

Ciezko tu o same wskazowki. Moglas napisac jak myslisz i ewnetualnie bysmy poprawiali

1.
a) albo ktores bylo homozygota, albo po prostu mieli pecha, pewnego nie mowi nic (choc ze sporym prawdopodobienstwem tego pierwszego)
b) moze, choroba jest dziedziczona dominujaco, wiec to ze kobieta jest chora daje jej szanse na posiadanie jednego dziekiego allelu (bycie heterozygota) - jak dobrze sie trafi, to potomek bedzie zdrow

2.
Wiemy, ze kobieta jest homozygota - jakby byla hetero, to by byla chora (dziedziczeniegtdominujace<). Mezczyzna jest chory, ale ma i chore i zdrowe dzieci (to w jakich ilosciach nie jest wazne, tutaj akurat bardzo ladnie po 50% zeby jeszcze prosciej bylo), to znaczy ze sam jest heterozygota - wiec raz trafia sie chora wersja, a raz zdrowa.

3.
Najpierw niby-ok rodzice mieli chore dziecko - zeby tak sie stalo, musieli byc Aa oboje, wtedy z Aa x Aa wyjdzie faktycznie 1/4 chorych dzieciaczkow.
Czyli wiemy jaka jest matka. Teraz poszla do na pewno chorego ojca, czyli aa.
Robisz Aa x aa no i z tego odczytujesz fenotypy.
merkia
Posty: 2
Rejestracja: 18 paź 2011, o 13:17

Re: dziedziczenie autosomalne, kilka zadan

Post autor: merkia »

dzięki randomlogin no tak, mogłam. Następnym razem opiszę swój tok myślenia, myślałam że krócej wyjdzie. Dzięki wielkie, już kumam!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości