Medcyna VS Stoma

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
ColdMartini
Posty: 249
Rejestracja: 13 lip 2013, o 16:08

Medcyna VS Stoma

Post autor: ColdMartini »

Cześć,

Mam mały dylemat, nie wiem jaki kierunek studiów wybrać czy medycynę czy stomatologię. Po prostu nie wiem jak wyglądają jedne studia, a jak drugie, ciężko sobie to wyobrazić bo przyszły zawód to jeszcze długa droga, a studia to inna sprawa. Dlatego chciałbym się Was poradzić, jak w ogóle wygląda kwestia wyboru specjalizacji na leku, kończy się 5 lat i co? Co z kolei ze stomatologią, bo tutaj akurat interesuje mnie specjalizacja z ortodoncji (tylko i wyłącznie w zasadzie). Mógłby ktoś ogarnięty się wypowiedzieć w tym temacie.

Najchętniej to bym sobie postudiował trochę tu, trochę tam i wybrał, ale wiadomo, że tak się nie da. Trzeba podjąć wybór, a ja w kropce.

Z góry dzięki!
pistolet007
Posty: 159
Rejestracja: 27 cze 2014, o 08:06

Re: Medcyna VS Stoma

Post autor: pistolet007 »

Ja nie w temacie, ale powinienneś bardziej przyszłościowo jednak myśleć, bo te studia to Ci zajmą te 5,6lat + specjalizacje pozniej ale to już w trakcie jakiejś tam pracy.

Zastanów się czy przez 30 lat chcesz siedzieć bokiem na stołku i gmerać ludziom w zębolcach czy wykonywać jedną z kilkunastu profesji lekarskich, czy to operacje czy nawet w ostateczności siedzenie z pieczątką. Te 6 lat studiów po pewnym czasie pójdą w zapomnienie, pomyśl o pracy.
Awatar użytkownika
ColdMartini
Posty: 249
Rejestracja: 13 lip 2013, o 16:08

Re: Medcyna VS Stoma

Post autor: ColdMartini »

Generalnie nie przeszkadzałoby mi gmeranie w zębolcach, są też specjalizacji na leku, które do przyjemnych nie należą, ale ja właśnie nie wiem jak to jest z tymi speckami, podobno na te hmm."lepsze strasznie ciężko się dostać, a i czasem miejsca z góry są zaklepane. A nie chciałbym się później rozczarować.
Dlatego liczę na opinie ludzi obeznanych, którzy też mieli taki dylemat i czym się kierowali.
Dodam, że nie mam żadnych znajomości w tej branży", więc muszę liczyć tylko na siebie
Awatar użytkownika
mossa
Posty: 292
Rejestracja: 2 lip 2010, o 11:38

Re: Medcyna VS Stoma

Post autor: mossa »

Jeśli pójdziesz na stomę z nastawieniem wyłącznie na specjalizację z ortodoncji to niemal na pewno się rozczarujesz, bo tam z jakąkolwiek specjalizacją jest baardzo ciężko. Po lekarskim szanse mimo wszystko większe żeby się na coś załapać.
lek. mossa
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Medcyna VS Stoma

Post autor: Medycyna Lwów »

masz forum wiec czytaj do woli a nie bezmyślnie powielasz tematy istniejące!
Awatar użytkownika
ColdMartini
Posty: 249
Rejestracja: 13 lip 2013, o 16:08

Re: Medcyna VS Stoma

Post autor: ColdMartini »

Jak zwykle pomocna dłoń".

Tylko mnie chodzi o wypowiedzi ludzi, którzy mieli taki sam dylemat!
młody technik
Posty: 625
Rejestracja: 11 kwie 2012, o 18:21

Re: Medcyna VS Stoma

Post autor: młody technik »

Ale wiele osób na tym forum miało takie dylematy. W sumie ja też miałem, dlatego mogę co nieco napisać.

Ogólnie chcąc być dentystą musisz pamiętać, że ważne są tu zdolności manualne i precyzja. Od patrzenia w maleńkie dziury w zębach będziesz męczył wzrok, od nachylania się nad pacjentem możesz mieć bóle pleców. Nie wiem jak u Ciebie jest ze zdrowiem, ale ja przez powyższe sobie darowałem lek-dent. Jeśli powyższe nie stanowi dla Ciebie problemu, to musisz liczyć się z tym, że możesz nie zdobyć specjalizacji, bo miejsc jest jak na lekarstwo. Po studiach będziesz zarabiał całkiem nieźle, ale żeby mieć więcej kasy musisz jej najpierw wywalić jej masę na wyposażenie własnego gabinetu. Specjalizacja i własny gabinet są trudne do osiągnięcia, dlatego musisz tego naprawdę chcieć i być zdecydowany.
Awatar użytkownika
ColdMartini
Posty: 249
Rejestracja: 13 lip 2013, o 16:08

Re: Medcyna VS Stoma

Post autor: ColdMartini »

Dzięki za odpowiedź -)
A jak ze speckami na leku, łatwiej"? Jeśli tak to na których jest najwięcej/najmniej miejsc? Nie mogę znaleźć danych.
Awatar użytkownika
Alra
Posty: 482
Rejestracja: 21 kwie 2012, o 19:20

Re: Medcyna VS Stoma

Post autor: Alra »

Podawane w wykazie MZ miejsca nie obejmują miejsc na zasadzie etatu, więc jest ich łącznie trochę więcej.
Awatar użytkownika
ColdMartini
Posty: 249
Rejestracja: 13 lip 2013, o 16:08

Re: Medcyna VS Stoma

Post autor: ColdMartini »

DZIĘKUJĘ!
młody technik
Posty: 625
Rejestracja: 11 kwie 2012, o 18:21

Re: Medcyna VS Stoma

Post autor: młody technik »

Łatwiej z pewnością, a już jakich miejsc to sobie sam zobacz, na stronie podanej przez koleżankę wyżej. Jest jeszcze chyba opcja robienia specki przez wolontariat, ale to musiałby ktoś, kto w tym siedzi potwierdzić.
Michch
Posty: 285
Rejestracja: 14 lip 2011, o 19:24

Re: Medcyna VS Stoma

Post autor: Michch »

Niestety jest taka możliwość. Jest to specjalizowanie się w trybie pozarezydenckim, a więc też jest limitowane przez MZ. Jak dany oddział ma przyznanych 0 miejsc pozarezydenckich, to specjalizacji z wolontariatu też tam nie otworzysz.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Medcyna VS Stoma

Post autor: Medycyna Lwów »

nie oddział a województwo.
Dane miejsce może nie mieć przyznanych miejsc szkoleniowych.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości