Głupia sprawa

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
Hubo11
Posty: 92
Rejestracja: 6 kwie 2014, o 07:39

Głupia sprawa

Post autor: Hubo11 »

Moje pytanie jest dosyć głupie. Ogarniam rekacje w chemii organicznej itd. ale nie moge sobie wyobrazić budowy metanu (ogólnei wszystkich węglowodorów) w mcmurrym pisze, że są wiązania leżące pod płaszczyzną kartki jak i wychodzace poza nią i są dwa w płaszczyżnei kartki. Ktoś mogłby mi to w miare wyjaśnić, gdyż doszedłem do stereochemii i tu zaczął sie problem c
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Głupia sprawa

Post autor: Giardia Lamblia »

1.jpg
Taki obrazek wystarczy?
Hubo11
Posty: 92
Rejestracja: 6 kwie 2014, o 07:39

Re: Głupia sprawa

Post autor: Hubo11 »

No ale czy atomu wodoru maja takie same odwzorowanie na obu obrazkach, bo u mcmurrego jak i podreczniku szkolnym nie było odwzorowanie a jakieśpod czy poza plaszczyzna nic mi mówia c
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Głupia sprawa

Post autor: Giardia Lamblia »

W tym wypadku mówimy za płaszczyzną i przed płaszczyzną (odnoszę się do obrazka).

2 linie ciągłe łączące atom węgla z 2 atomami wodoru niech leżą na jednej płaszczyźnie. Czyli przecinamy węgiel i te 2 atomy wodoru płaszczyzną.

W takim wypadku pozostają nam 2 wypustki", które nie znajdą się na tej płaszczyźnie. Wynika to z faktu, że cząsteczka nie jest płaska (jest przestrzenna).

Atom wodoru od którego biegnie klin znajdzie się przed tą płaszczyzną (klinem we wzorach przestrzennych zaznaczamy coś, co jest bliżej nas")

Atom wodoru od którego biegnie linia przerywana jest za tą płaszczyzną (linia przerywana we wzorach przestrzennych oznacza coś, co jest dalej od nas").

Można też inaczej wytłumaczyć.
Atom wodoru z linią przerywaną jest za monitorem.
Atom wodoru z klinem jest przed monitorem.
Cała reszta jest w płaszczyźnie monitora.

Tutaj potrzebna jest wyobraźnia przestrzenna - bez niej ani rusz.
Hubo11
Posty: 92
Rejestracja: 6 kwie 2014, o 07:39

Re: Głupia sprawa

Post autor: Hubo11 »

Dopiero jak byłmonitor t ozrozumiałem ahah, dzieki
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 2 gości