Droga do zostania lekarzem sportowym?

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
zompsuareza
Posty: 60
Rejestracja: 28 cze 2014, o 21:44

Droga do zostania lekarzem sportowym?

Post autor: zompsuareza »

Witam, jako, że jestem zielony w temacie specek i innych takich to pytam tych obeznanych w temacie Nie ukrywam, że jakimś tam pseudo-marzeniem byłoby dla mnie zostanie lekarzem sportowym i pytania:

1) Co to właściwie jest, czy jest to jakiś drugi stopień specjalizacji czy po prostu dodatkowy dyplom i uprawnienia?

2) Czy ma znaczenie pierwszy wybór specjalizacji na zostanie lekarzem sportowym- czy np. ortopeda ma większe szanse niż kardiolog? Albo czy trzeba być właśnie np. ortopedą, żeby móc robić kurs na sportowego?

3) W jakim wieku jest najczęściej szansa na uzyskanie tego tytułu?

Będę wdzięczny za jakieś info
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Droga do zostania lekarzem sportowym?

Post autor: randomlogin »

zompsuareza pisze:1) Co to właściwie jest, czy jest to jakiś drugi stopień specjalizacji czy po prostu dodatkowy dyplom i uprawnienia?
Stopni specjalizacji to nie ma juz od dosc awna. Poki co byla to specjalizacja szczegolowa. Teraz nie bedzie.
zompsuareza pisze:2) Czy ma znaczenie pierwszy wybór specjalizacji na zostanie lekarzem sportowym- czy np. ortopeda ma większe szanse niż kardiolog? Albo czy trzeba być właśnie np. ortopedą, żeby móc robić kurs na sportowego?
Do tej pory trzeba bylo miec skoncza jedna z kilku specek (z tych ktore wymieniasz mogla byc ortopedia, nie mogla byc kardiologia), teraz bedzie to normalna specjalizacja podstawowa [znika tez ten podzial, stad cudzyslow]. Mozna tez skonczyc jedna z innych, przewidzianych specjalizacji, i potem zrobic sportowa w ramach krotkiej sciezki - tylko to oczywiscie sumarycznie wyjdzie dluzej.
zompsuareza pisze:3) W jakim wieku jest najczęściej szansa na uzyskanie tego tytułu?
Studia + 5 lat specki. Policz. Zakladajac ze sie na nia dostaniesz od razu i tak dalej.
zompsuareza
Posty: 60
Rejestracja: 28 cze 2014, o 21:44

Re: Droga do zostania lekarzem sportowym?

Post autor: zompsuareza »

czyli co, teraz normalnie można walnąć studia i odrazu robić speckę tylko sportową, jeśli dobrze zrozumiałem ? Dziwne. Ciekawe czy ktoś się na takie coś zdecyduje i w sumie jak będzie potem wyglądała jego robota. Czy będzie się człowiekiem z pieczątką dla sportowców jedynie czy jak ?



I tak po krótce, gdybyś mógł, co tak dokładniej oznacza termin krótkiej ścieżki ?
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Droga do zostania lekarzem sportowym?

Post autor: randomlogin »

Teoretycznie mozna. Praktycznie nie mozna, bo akurat do niej nie ma jeszcze programu. Tzn jest tylko w wersji krotkosciezkowej. Ale zanim to ciebie zacznie dotyczyc, to raczej zdaza napisac.

Co by sie wtedy mialo robic to akurat bardzo dobre pytanie - ale to juz sobie musza odpowiedziec osoby tym zainteresowane, ja taka nie jestem.

A krotka sciezka to zrobienie specjalizacji wg specjalnego, krotszego, programu i w zwiazku z tym szybciej w sytuacji w ktorej posiadasz juz specjalizacje ktorej program jakos sie pokrywal. Czyli taka medycyna sportowa trwalaby 5 lat normalnie (teraz, po nowelizacji), a jesli masz np. ortopedie to bedzie krocej (nie wiem ile, nie chce mi sie teraz sprawdzac, pewnie 2-3 lata).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości