Rząd chce zlikwidować prace magisterskie

Forum studenckie dla przyszłych, obecnych i byłych studentów kierunków przyrodniczych i pozostałych. Podziel się swoimi doświadczeniami, radościami i smutkami

Prace magisterskie

Jestem za likwidacją.
98
33%
Jestem przeciwny likwidacji.
153
52%
Nie mam zdania.
42
14%
 
Liczba głosów: 293

Awatar użytkownika
przyrodnik
Posty: 551
Rejestracja: 14 lip 1997, o 01:00

Rząd chce zlikwidować prace magisterskie

Post autor: przyrodnik »

Resort nauki chce stworzyć przepisy umożliwiające przyznawanie tytułu magistra na podstawie rozszerzonego egzaminu magisterskiego, a nie pisemnej pracy magisterskiej - czytamy wGazecie Prawnej".
Dziennik pisze też, że najważniejsze założenia nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym., przygotowywanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego to wprowadzenie trzech szczebli kształcenia wyższego, łączenie uniwersytetów i kierunków studiów.
Celem nowelizacji ma być zunifikowanie polskiego systemu kształcenia studentów ze standardami zachodnioeuropejskimi, przystosowanie edukacji wyższej do potrzeb rynku pracy oraz do Strategii Lizbońskiej, zgodnie z którą rozwój gospodarczy i postęp technologiczny państw jest niemożliwy bez ścisłej współpracy nauki i gospodarki.
"Gazeta Prawna wyjaśnia, że w praktyce oznacza to kształcenie na trzech szczeblach studiów: zawodowym (zakończonym uzyskaniem tytułu licencjata lub bakałarza), magisterskim oraz - to nowość - doktorskim. Ujednolicony system kształcenia ułatwiałby uznawanie kwalifikacji polskich absolwentów w całej Europie.
Reforma umozliwiałaby także przyznawanie tytułu zawodowego magistra na podstawie rozszerzonego egzaminu magisterskiego, zamiast pracy magisterskiej. W opinii ministerstwa bardzo często prace te są niesamodzielne. Źródło IAR
Awatar użytkownika
jillian
Posty: 334
Rejestracja: 20 lis 2006, o 15:10

Re: Rząd chce zlikwidować prace magisterskie

Post autor: jillian »

mnie już to nie obejmie, na szczęście
Na swój sposób taki egzamin obrazowaby nabytą podczas studiów wiedze. Bo jak sami dobrze wiecie z naszą wiedzą jest różnie Mimo to, uważam że to jest poroniony pomysł. Podczas pisania pracy inżynierskiej miałam praktykę w tej dziedzinie z której była praca, laboratorium, nauczyłam się rozróżniać widelnice od jętek. A jeśli będzie egzamin, to będziemy tylko zawaleni książkami i kserami
Marcin I.
Posty: 304
Rejestracja: 12 maja 2006, o 13:04

Re: Rząd chce zlikwidować prace magisterskie

Post autor: Marcin I. »

Zgadzam się z przedmówca - załóżmy nawet, że cześć tych prac powstaje niesamodzielnie - ale na uczelniach, na których nie ma żadnej selekcji, i liczy sie tylko ilość przerobionych studentów, taki egazmin też każdy zda! Natomiast ten procent prac samodzielnych napewno wiele da ich autorom. Wdroży w metodykę badań, nauczy korzystać ze żródeł, osoba taka będzie wiedziała jak przygotować dłuższy tekst - napewno dla osób, które planują dalszą karierę np. naukową magisterka będzie dużo lepsza niż egzamin zawodowy. Który zreszta zdaje się broniąc pracę! Nie wiem czy się orientujecie - ale egzamin zawodowy - pospolicie zwany obroną - chociaż najczęsciej dotyczy pisanej pracy - może być przerowadzony z materiału z całości studiów! Czyli np student broniący pracę z botaniki może zostać przepytany np. z anatomii zwierząt, jeżeli taki przedmiot realizował w trakcie studiów! Reasumując: praca musi zostać napisana, a na egzamin student powinien przyjść z całością wiedzy zdobytej podczas studiów.
To oczywiście toeria - w praktyce jest często inaczej
kamk
Posty: 16
Rejestracja: 16 mar 2007, o 16:17

Re: Rząd chce zlikwidować prace magisterskie

Post autor: kamk »

lub też nie. Z tego co wiem to na mojej uczelni na obronie faktycznie padają pytania z zakresu wiedzy z całych studiów.
A co do pytania ankietowego to jestem za utrzymaniem prac magisterskich - polskie szkolnictwo coraz bardziej zaczyna schodzić na psy
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Rząd chce zlikwidować prace magisterskie

Post autor: Iwus »

kamk pisze:Z tego co wiem to na mojej uczelni na obronie faktycznie padają pytania z zakresu wiedzy z całych studiów.
ja też miałam egzamin ustny obejmujący całośc programu studiów a do tego obrona pracy.

Teraz uczelnie bedą miału wybór albo to albo to,zobaczymy jak się to sprawdzi.
kamk pisze:polskie szkolnictwo coraz bardziej zaczyna schodzić na psy
Dlaczego tak sądzisz ,w porówaniu z kształcemn iem jeszcze kilkanaście lat temu jest coraz lepiej( niestety nie dla studentów)
Awatar użytkownika
jillian
Posty: 334
Rejestracja: 20 lis 2006, o 15:10

Re: Rząd chce zlikwidować prace magisterskie

Post autor: jillian »

ze swojego doświadczenia wiem że egzamin ustny jest łatwy
Marcin I.
Posty: 304
Rejestracja: 12 maja 2006, o 13:04

Re: Rząd chce zlikwidować prace magisterskie

Post autor: Marcin I. »

jillian pisze:ze swojego doświadczenia wiem że egzamin ustny jest łatwy
Własnie - zwłaszcza, jak tydzień wczęsniej zna się pytania, które padną na obronie
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Rząd chce zlikwidować prace magisterskie

Post autor: DMchemik »

a niby na czym człowiek się uczy najwięcej praktyki zawodowej?

Czy to kolejny poroniony pomysł Romana G.?
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Rząd chce zlikwidować prace magisterskie

Post autor: Iwus »

DMchemik pisze:Czy to kolejny poroniony pomysł Romana G.?
Z tego co sie orientuje to tym razem to nie jest jego pomysł.

Jeden z profesorów wypowiadał się w tej sprawie i stwierdził,że zlikwidowanie prac magisterskich na kierunkach przyrodniczych to nonsens,i ja także się z tym zgadzam.
anik
Posty: 302
Rejestracja: 14 sty 2006, o 20:21

Re: Rząd chce zlikwidować prace magisterskie

Post autor: anik »

wywiad z rektorem UG, w którym m.in. przedstawia swoje stanowisko dotyczące prac magisterskich i ich ewentualnego zniesienia.
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Rząd chce zlikwidować prace magisterskie

Post autor: Iwus »

Czy prace magisterskie są niepotrzebne- wywiad z Prof. Andrzej Rychardem
Marcin I.
Posty: 304
Rejestracja: 12 maja 2006, o 13:04

Re: Rząd chce zlikwidować prace magisterskie

Post autor: Marcin I. »

DMchemik pisze:Czy to kolejny poroniony pomysł Romana G.?
Całe szczęście nie ten resort - nie cała edukacja wpadła w niekompetentne ręce! Chociaż jak widac i tam też ktoś próbuje robić rewolucje!
Mariola
Posty: 31
Rejestracja: 22 sty 2007, o 19:28

Re: Rząd chce zlikwidować prace magisterskie

Post autor: Mariola »

Nie jestem pewna czy dobrze rozumiem: studenci nie proawdzili by juz badan do pracy magisterskiej, czy tylko nie pisali by pracy? jesli to pierwsz, to pomysl wydaje mi sie calkowicie szokujacy i nie sadze, aby wyszedl na dobre jakiemukolwiek studentowi. Niestety ciwczenia wykonywane podczas zajec nie sa w zadnym stopniu wystarczajace, aby student opanowal technike pracy laboratoryjnej, nauczyl sie samodzielnie konstruowac eksperyment i byc za niego odpowiedzialnym. Praca magisterska jest tez czasem podstawa do publikacji. Bez doswiadczenia w pracy laboratoryjnej i napisania pracy magisterskiej szanse na dobry staz, przynajmniej za granica, sa zerowe.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości