Wykres mitozy i mejozy

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
chromatosomka
Posty: 35
Rejestracja: 20 sie 2014, o 17:12

Wykres mitozy i mejozy

Post autor: chromatosomka »

Podpowie ktoś jak rysować wykres mejozy i mitozy? (Wiem jak wygląda, proszę o wytłumaczenie) Kompletnie tego nie kumam
Cranium_
Posty: 96
Rejestracja: 7 sty 2014, o 12:45

Re: Wykres mitozy i mejozy

Post autor: Cranium_ »

Więc tak .
Najpierw mitoza .
Rysujesz komórkę macierzystą z widocznym jądrem, jaderkiem , rybosomami , dwiema centriolami , chromatyną w jądrze itd.
Następnie robisz strzałkę w dół i rysujesz tę sama komórkę , ale już bez jąderka , bez otoczki jądrowej (ale dalej ta sama chromatyna), a te dwie centriole rysujesz na górnym biegunie komórki (tylko niech one będą skumulowane razem, w ksztalcie literki T") , robisz kolejną strzalkę w dół i na górnym biegunie po dwóch stronach ( nie wiem, czy rozumiesz o co mi chodzi - tzn na pólnocnym zachodzie i napólnocnym wschodzie komorki) rysujesz dwa takie same skupiska tych dwóch centrioli (o których pisałam wczesniej) od ktorych odchodzą wspolne niteczki - czyli mikrotubule wrzeciona podzialowego, dodatkowo rysujesz skompletowane chromosomy .
, nastepnie strzalka w dol i te chromosomy ukladasz jeden pod drugim w srodkowej czesci komorki (od gory do dolu) , Robisz kolejną strzałkę w dół i dzielisz te chromosomy w polowie , tzn ., niech one wyglądaja tak : ,lt (mam nadzieję ze wiesz o co mi chodzi) i niech one odbiegaja od siebie jedne polowni na wschod , a drugie na zachod komorki , miedzy nimi oczywiscie rysujesz niteczki , ktore są mikrotubulami wrzeciona podzialowego . - oczywiscie caly czas masz jedną blonę komorkową , pozniej , jak już te chromosomy odbiegną do prawidlowych miejsc dorysowywujesz otoczkę jadrową , rozluźniasz je (tzn tworzysz chromatynę) i robisz jaderka po obu stronach , noi robisz cytokineze - czyli rysujesz dwie blony komorkowe . jezeli chodzi o mejozę , to jest Ona taka sama jak mitoza , tylko pozniej od każdej potomnej komorki robisz to samo , co we wczesniejszym etapie :p
jezeli dalej nie zrozumialas , to tutaj masz to dogłębniej zapisane ( a raczej zarysowane)
Załączniki
mitoza.jpg
mitoza.jpg (6.86 KiB) Przejrzano 5804 razy
kubut
Posty: 143
Rejestracja: 13 lip 2014, o 03:44

Re: Wykres mitozy i mejozy

Post autor: kubut »

Mowiac o wykresie porownujacym mitoze z mejoza, nie chodzilo przypadkiem o wykresy zmieniajacych sie ilosci c i n?
Bo wg mnie rysunek dzielacych sie komorek nie jest wykresem.
Awatar użytkownika
distinguished
Posty: 267
Rejestracja: 17 maja 2012, o 22:24

[Link] Wykres mitozy i mejozy

Post autor: distinguished »

chromatosomka
Posty: 35
Rejestracja: 20 sie 2014, o 17:12

Re: Wykres mitozy i mejozy

Post autor: chromatosomka »

kubut pisze:Mowiac o wykresie porownujacym mitoze z mejoza, nie chodzilo przypadkiem o wykresy zmieniajacych sie ilosci c i n?
Bo wg mnie rysunek dzielacych sie komorek nie jest wykresem.
Tak, dokladnie o to mi chodzilo ale dziekuje Cranium_ za chec pomocy i wyprodukowanie sie na ten temat

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość