jestem dziwnym człowiekiem - zespół aspergera?

Dyskusje na temat chorób, ich przebiegu, zapobieganiu oraz sposobach leczenia. Opinie użytkowników nie zastępują fachowej wiedzy medycznej i wizyty u lekarza.
silversurfer
Posty: 4
Rejestracja: 28 lis 2011, o 20:02

jestem dziwnym człowiekiem - zespół aspergera?

Post autor: silversurfer »

Cześć, piszę ten post bo mam nadzieję, że ktoś będzie potrafił mi nieco rozjaśnić o co chodzi z moją przypadłością.

Od dziecka zapamiętuję wszystko bardzo szybko, dochodzi do tego, że jak ostatnio zmieniałem numer telefonu to wystarczyło, że raz go przeczytałem i już pamiętam. Mam tak również w przypadku abstrakcyjnych rzeczy, potrafię zapamiętać kilkuczłonowe łacińskie pojęcia, wierszyki z dzieciństwa pamiętam wszystkie jakich się musiałem uczyć, z nauką Pana Tadeusza też nie miałem problemu.

Chodzi o to, że mimo bardzo dobrej pamięci nie potrafię rozwiązywać skomplikowanych zadań matematycznych, ucząc się całek nie potrafię niektórych rzeczy pojąc, ale jeśli zobaczę sposób dojścia do zadania to dany przykład już pamiętam na amen, żeby go wyciągnąć z pamięci i bezrefleksyjnie napisać na kartce rozwiązanie to żaden problem, tak samo mam ze wszystkimi zadaniami, jak już raz je zrobiłem to mogę je powielać w nieskończoność, ale brakuje mi czegoś w rodzaju kreatywności w myśleniu. Zastanawiam się czy to jest kwestia głupoty czy po prostu coś za coś.

Aha, dodam jeszcze, że z obrazkami mam tak samo, możw być zdjęcie z wieloma szczegółami to przerysowanie takiego zdjęcia też nie sprawia mi problemu. W 2008 roku badał mnie psycholog i nie stwierdził nic ciekawego poza tym, że był zaskoczony tym jak szybko potrafię zapamiętywać układ kart w talii, które mi dał. Nie chodzi mi też o chwalenie się, tylko o pomoc - czy jest jakiś sposób na wyzwolenie kreatywności i pokonanie głupoty, którą mam?
kate27
Posty: 236
Rejestracja: 21 kwie 2013, o 13:42

Re: jestem dziwnym człowiekiem - zespół aspergera?

Post autor: kate27 »

silversurfer, od rozpoznawania zaburzeń psychicznych, czy tam rozwojowych są specjaliści i nikt Ci raczej nic nie doradzi tak na odległość przez forum

byłeś u psychologa i nic nie stwierdził, więc na Twoim miejscu nie zaprzątałabym sobie głowy na zapas. poza tym nie jestem ekspertem, ale chyba zaburzenia ze spektrum autyzmu dają o sobie znać trochę bardziej uciążliwymi objawami od problemów z całkami.

ale jeśli faktycznie nie daje Ci to żyć, to może wybierz się jeszcze do jakiegoś innego psychologa, tak dla spokoju ducha
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: jestem dziwnym człowiekiem - zespół aspergera?

Post autor: Giardia Lamblia »

Skoro byłeś tylko raz u psychologa i to 6 lat temu, to nie widzę powodu, żeby odraczać i znowu się nie wybrać.

Po to oni są, żeby do nich chodzić z problemami.
Awatar użytkownika
Versinn
Posty: 18
Rejestracja: 21 wrz 2014, o 18:44

Re: jestem dziwnym człowiekiem - zespół aspergera?

Post autor: Versinn »

To są uroki pamięci fotograficznej. Faktycznie - coś za coś", ale to nie oznacza, że jesteś na coś chory, tym bardziej, że psycholog nie stwierdził żadnych zaburzeń. Nie zaprzątaj sobie tym głowy tylko działaj i wykorzystuj swoje zdolności, których pewnie niejedna osoba mogłaby ci pozazdrościć.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: jestem dziwnym człowiekiem - zespół aspergera?

Post autor: AnnaWP »

Również pamiętam z lektury artykułu o pamięci fotograficznej, że zwykle nie idzie w parze z kreatywnością w rozwiązywaniu problemów.

Ale:
a) każdy jest inny. Nawet jeżeli masz cechy wiązane z np. zp. Aspergera, to TAKI JESTEŚ. Nie jesteś przez to gorszy, a możesz spokojnie poszukać swojego miejsca w świecie. Nie ma bezpośredniego związku między np. IQ a powodzeniem zawodowym. O ile pamiętam, jest wręcz słaba odwrotna zależność między IQ a poczuciem zadowolenia. Nie wpychaj się na siłę w szufladkę, a postaraj się robić to, co lubisz.

b) jeżeli chcesz rozwijać słabo rozwinięte zdolności, poszukaj jednak pomocy specjalisty, bo na forum nie ufałabym ludziom. Nawet jeżeli wypowiedź brzmi na bardzo mądrą, nie wiesz kto siedzi po drugiej stronie internetów". Istnieje silne przekonanie o stałości pewnych cech intelektualnych, jak wspomniane IQ. Ja jestem sceptyczna wobec takiej hipotezy. Może warto spróbować? Z drugiej strony wracam do punktu a) - próbować się rozwijać zawsze warto, jednak spełnienie tych oczekiwań nie powinno być głównym punktem Twojej samooceny. Na pewno poza kreatywnością masz wiele cech, które mogą być BARDZO interesujące.
Magda93
Posty: 132
Rejestracja: 19 lip 2011, o 08:54

Re: jestem dziwnym człowiekiem - zespół aspergera?

Post autor: Magda93 »

Udaj się do psychiatry i psychologa w celu diagnozy i ewentualnego leczenia/terapii.
Awatar użytkownika
agentka91
Posty: 179
Rejestracja: 27 mar 2014, o 13:41

Re: jestem dziwnym człowiekiem - zespół aspergera?

Post autor: agentka91 »

Bycie dziwnym to jeszcze nie dowód na Zespół Aspergera (fachowa diagnoza specjalistki studiującej psychologię od dwóch miesięcy ). Brak kreatywności raczej uznałabym za skutek nadopiekuńczych rodziców i wychowania. Możesz mieć jakieś cechy zespołu Aspergera, wcale Aspergera nie mając. Take it easy.
garratol
Posty: 7
Rejestracja: 24 wrz 2015, o 14:52

Re: jestem dziwnym człowiekiem - zespół aspergera?

Post autor: garratol »

Na pewno nie należy się nakręcać". Postawienie diagnozy nie jest proste.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości