ustalanie wzoru produktu reakcji zasada+ tlenek kwasowy

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
revage
Posty: 94
Rejestracja: 26 paź 2014, o 18:40

ustalanie wzoru produktu reakcji zasada+ tlenek kwasowy

Post autor: revage »

Ca(OH)2 + N2O5 Ca(NO3)2 + H2O

Jak ustalić wzór soli ? Jest jakaś na to metoda, czy trzeba uczyć się na pamięć ?


Podobnie w reakcji tlenku kwasowego z zasadą:
Np. Al2O3+ 6 NaOH 2Na3AlO3 + 3 H2O

Dlaczego nie powinno być np. tak: NaAl2O3
Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: ustalanie wzoru produktu reakcji zasada+ tlenek kwasowy

Post autor: Olafek »

No aniony kwasów i kompleksów musisz znać i tu nie ma rady. W drugim równaniu tlenek jest amfoteryczny a w tym konkretnym równaniu zasadowy więc nie wiem skąd kwasowy. Nie wiem na jakim jesteś poziomie nauki więc ciężko pomóc. Kompleksów nie ma aż tak dużo. Przyzwyczajaj się do pisania [Al(OH)4]- bo postać bezwodną stosuje się rzadko. W tym momencie masz tylko do ustalenia liczbę koordynacyjną (liczbę grup OH w tym przypadku) i ładunek jonu, a ten często może przyjmować więcej wartości dla jednego metalu więc ciężko trafić w taki, którego nie ma. Przeważnie jest 4 albo 6.
revage
Posty: 94
Rejestracja: 26 paź 2014, o 18:40

Re: ustalanie wzoru produktu reakcji zasada+ tlenek kwasowy

Post autor: revage »

Jestem w 2 kl. Liceum w dziale tlenki ,kwasy ,wodorotlenki, sole. I teraz mam z czym reagują wodorotlenki.
Chodzi mi konkretnie o to jak np.2 HCl +2Na gt2NaCl + H2^
To dlaczego tu: Al2O3+ 6 NaOH 2Na3AlO3 + 3 H2O w Na3AlO3 są inne liczby niż w tlenku ktory jest substratem gdzie ta dwojka zniknela przy Al. Trójka za Na to chyba dlatego, że glin jest 3- wartościowy.
Cała czastaeczka musi być obojętna w sumie jest 6 atomów Na , sód wystepuje jako kation jednowartosciowy, czyli +6, 2at. Al - kation 3- wartosciowy, czyli +6,
6at. O- anion 2-wartosciowy , czyli 6* (-2)= -12
+6+6+(-12)=0 jest więc obojetna . Rozumiem że nie moze powstac NaAl2O3 bo czasteczka nie byłaby obojętna. W tym cały problem jak podobierac te wspólczynniki zebybyło dobrze
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: ustalanie wzoru produktu reakcji zasada+ tlenek kwasowy

Post autor: Giardia Lamblia »

revage, nie możesz traktować tlenku glinu jak typowego tlenku kwasowego. W zależności od drugiego substratu może zachowywać się jak tlenek kwasowy lub zasadowy.

Na3AlO3 pochodzi od kwasu glinowego/wodorotlenku glinu (jeden i ten sam związek, tj. H3AlO3lt Al(OH)3). Cały problem w tym, że ten związek może dysocjować na 2 różne sposoby (charakter pośredni między zasadowym a kwasowym - wynika m.in. z elektroujemności)

H3AlO3 AlO33- + 3H+
H3AlO3 Al3+ + 3OH-

W Twojej reakcji traktujemy Al2O3 jak bezwodnik kwasowy (kwasu glinowego).
revage
Posty: 94
Rejestracja: 26 paź 2014, o 18:40

Re: ustalanie wzoru produktu reakcji zasada+ tlenek kwasowy

Post autor: revage »

W tej reakcji tlenku amfoterycznego z zasadą, tlenek ten zachowuje sie jak tlenek kwasowy.
Bierzemy glin i piszemy wzor wodorotlenku glinu, a nastepnie liczymy ilosc atomow w wodorotlenku 1-Al, 3-O, 3-H robimy z tych atomów kwas zg. z ogólnym wzorem kwasów H3AlO3 i teraz:
H3AlO3+ NaOHmetal sód z resztą kwasową łaczy się ,Na3AlO3 (pamietajac o wartosciowosci reszty kwasowej -3, a wodór łączy sie z gr. OH, powstaje woda .

Czy dobrze to rozumiem i czy na tym polega ustalanie wzorów soli powstałej w reakcji tlenek + zasada ?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości