Typ kambium a budowa pierwotna i wtórna

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
VVeronika
Posty: 7
Rejestracja: 1 gru 2014, o 10:13

Typ kambium a budowa pierwotna i wtórna

Post autor: VVeronika »

Witam
Musze opracować pewne zagadnienie z Anatomii Roślin i nie mam pojęcia jak do tego podejść, jest dla mnie niejasne. Generalnie nie jestem najlepsza jeśli chodzi o tkanki roślinne.
Zagadnienie brzmi następująco:
Zależność między budową pierwotną, typem zawiązującego się kambium oraz budową wtórną.

Będę wdzięczna za jakąkolwiek pomoc
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Typ kambium a budowa pierwotna i wtórna

Post autor: AnnaWP »

Na jakiej uczelni?
Czy jako kambium rozumiemy kambium waskularne? Raczej tak, większość określa kambium korkotwórcze jego prawowitą nazwą: fellogen. Ale zawsze może się zdarzyć wyjątek.

Myślę, że na podstawowym kursie należy:
1) opisać budowę pierwotną korzenia i łodygi
Można uwzględnić jednoliścienne - później opisać kambium anomalne dla nich
2) opisać sposób zakładania cylindra kambium w łodydze i w korzeniu. Uwzględnić kambium wiązkowe i międzywiązkowe w łodydze.
3) opisać proces tworzenia równego walca drewna i rozrostu obwodu walca drewna, a co za tym idzie i cylindra kambium i łyka.
VVeronika
Posty: 7
Rejestracja: 1 gru 2014, o 10:13

Re: Typ kambium a budowa pierwotna i wtórna

Post autor: VVeronika »

Biologia na UG

Dziękuję za szybką odpowiedź. Podane przeze mnie zagadnienie będzie obowiązwac jedynie na wejściówkę, aczkolwiek jak pisałam wyżej kompletnie nie wiedziałam jak się za to zabrać. Teraz juz mi się troszke rozjasniło
Awatar użytkownika
Tescka
Posty: 356
Rejestracja: 28 kwie 2013, o 11:50

Re: Typ kambium a budowa pierwotna i wtórna

Post autor: Tescka »

A można byłoby dokładniej? Bo mam dokładnie to samo na jutro, ale też kompletnie nie wiem jak się za ten akurat punkt zabrać.
AnnaW_UO pisze:1) opisać budowę pierwotną korzenia i łodygi
Można uwzględnić jednoliścienne - później opisać kambium anomalne dla nich
2) opisać sposób zakładania cylindra kambium w łodydze i w korzeniu. Uwzględnić kambium wiązkowe i międzywiązkowe w łodydze.
3) opisać proces tworzenia równego walca drewna i rozrostu obwodu walca drewna, a co za tym idzie i cylindra kambium i łyka.
Przyrost anormalny mamy dla jednoliściennych w trzecim punkcie, w drugim natomiast typy przyrostu wtórnego.
To w tym pierwszym chodzi o może różnice pomiędzy budową pierwotną a wtórną? A o co chodzi z typem zawiązującego się kambium?

Tak jak koleżanka wyżej, rośliny to nie moja bajka P
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Typ kambium a budowa pierwotna i wtórna

Post autor: AnnaWP »

Przyrost anomalny jest w każdym z punktów.

Może jaśniej napiszę:

W opracowaniu należałoby uwzględnić trzy etapy:
budowa pierwotna
zakładanie cylindra kambium
budowa wtórna.

W każdym etapie można opisać dwie podstawowe struktury:
korzeń i pęd u nagonasiennych lub okrytonasiennych dwuliściennych - podobnie mają.
Można jednak wypisać przyrost anomalny, jak u jednoliściennych, wtedy należałoby omówić znowu wszystkie trzy etapy (do czego nawiązałam pisząc później opisać").
Jednak biorąc pod uwagę, że to ma być podstawowe, można z tego zrezygnować.

Co więcej - nie wiem, bo każdy prowadzący ma trochę własne oczekiwania. Z tego co widziałam, nikt w Gdańsku nie specjalizuje się w kambium. Czy czegoś nie wiem? Jeżeli ktoś się tym para, jestem żywo zainteresowana, bo akurat kambium waskularne to moja działka badawcza.
Awatar użytkownika
Tescka
Posty: 356
Rejestracja: 28 kwie 2013, o 11:50

Re: Typ kambium a budowa pierwotna i wtórna

Post autor: Tescka »

Niestety nie wiem, czy ktoś w Gda się tym zajmuje
AnnaW_UO pisze:W opracowaniu należałoby uwzględnić trzy etapy:
budowa pierwotna
zakładanie cylindra kambium
budowa wtórna.
Za to dziękuje, sporo ułatwia
Tescka pisze: Przyrost anormalny mamy dla jednoliściennych w trzecim punkcie, w drugim natomiast typy przyrostu wtórnego.
Tu chodziło mi natomiast o kolejne punkty do opracowania na wejściówkę.

Ogólnie dziękuje, myślę, że teraz mojej grupie (jak i mi) sporo się wyjaśniło
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Typ kambium a budowa pierwotna i wtórna

Post autor: AnnaWP »

Tescka pisze:Tescka napisał(a):
Przyrost anormalny mamy dla jednoliściennych w trzecim punkcie, w drugim natomiast typy przyrostu wtórnego.
Tu chodziło mi natomiast o kolejne punkty do opracowania na wejściówkę.
Teraz rozumiem, bo przyznam, że nie zrozumiałam myśli wcześniej.

I proszę uprzejmie
dreeeeamer
Posty: 2
Rejestracja: 2 gru 2014, o 20:33

Re: Typ kambium a budowa pierwotna i wtórna

Post autor: dreeeeamer »

a ja mam problem z pytaniem o typy przyrostu wtórnego: Papaver, Aristolochia, Helianthus
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Typ kambium a budowa pierwotna i wtórna

Post autor: AnnaWP »

To są typy? Pierwsze słyszę.
Musiałabym zobaczyć, co tam kto napisał.
Wiesz, z jakiego podręcznika to miałoby być?

Czy chodzi o określenie jaki jest typ u nich?
Ale jaki miałby być. W sensie typowy, anomalny czy kambium sukcesywne?

Każda z roślin to roślina zielna - przynajmniej w części pędowej.
Wzrost wtórny jest ograniczony do tworzenia kilku lub trochę więcej warstw komórek.
Z tego co widzę (nie znalazłam papaver porządnego zdjęcia) przyrost jest typowy, chociaż u aristolochii można zauważyć dość sporą grubość. U helianthus na zdjęciach, jakie znalazłam, był znacznie mniejszy.
U obu jest bardzo wyraźny rozdział na kambium wiązkowe i międzywiązkowe. U A. kambium wiązkowe tworzy bardzo grube promienie.

Kambium (na pierwszy rzut oka) wygląda na typowe, zakłada się (u A. i H.) w typowy sposób, jako hybryda kambium wiązkowego, wywodzącego się z prokambium, i międzywiązkowego, czyli z odróżnicowanych komórek miękiszu.

Ale ktoś was dręczy. A o nowej hipotezie wrostu promieniowego pewnie ani słychu.
dreeeeamer
Posty: 2
Rejestracja: 2 gru 2014, o 20:33

Re: Typ kambium a budowa pierwotna i wtórna

Post autor: dreeeeamer »

Pytanie o te typy, jest dokładnie tak skonstruowane jak napisałam.
Dziękuję, chociaż nie wiele więcej rozumiem
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Typ kambium a budowa pierwotna i wtórna

Post autor: AnnaWP »

Nie dziwię się. Przejrzałam odwiecznego Hejnowicza, ale mam stare wydanie - ani słowa. Z tego co widziałam, w rozdziale o kambium nie dał nic nowego.

Malinowski stwierdził, że u zielnych nastąpiła redukcja, ale ogólnie nie widział sensacji.

Jak się dowiesz, wpisz coś, bo wstyd że nie wiem. A najlepiej zapytaj, w jakim podręczniku to opisane, w internety milczą.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Typ kambium a budowa pierwotna i wtórna

Post autor: AnnaWP »

Zapytałam o to kiedyś szefa, nawet on nie słyszał nic o tym.

Ciekawa jestem, czy coś wiadomo więcej.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość