Reakcje metali z kwasami silnie utleniającymi

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
askod7
Posty: 50
Rejestracja: 15 wrz 2014, o 21:27

Reakcje metali z kwasami silnie utleniającymi

Post autor: askod7 »

Witam
Do zeszytu sorka podyktowała nam taką informację:
"Metale szlachetne nie reagują z kwasami tlenowymi rozcieńczonymi. Wyjątek: Cu + 2 HNO3 Cu(NO3)2 + H2 (strzałka w górę)

W internecie znalazłem jednak info, że dodatkowo z HNO3 (rozc.) reagują też takie pierwiastki jak: Ag, Hg i Bi

Na lekcji zapisaliśmy także taką reakcję:
Zn + 2 H2SO4 ZnSO4 + SO2 (strz. w górę) + 2 H2O

Reakcja ta zaprzecza stwierdzenie że z kwasami silnie utleniającymi reagują tylko metale szlachetne (a Zn takowym nie jest)
skoro tak to możliwa jest reakcja: K + H2SO4 (stęż.)
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

[Link] Jak reaguje glin

Post autor: Adax82 »

askod7,
askod7 pisze:"Metale szlachetne nie reagują z kwasami tlenowymi rozcieńczonymi. Wyjątek: Cu + 2 HNO3 Cu(NO3)2 + H2 (strzałka w górę)
Raczej zdaj się na DMchemika:
jak-reaguje-glin-z-rozcienczonym-hno3-vt62749.htm
http:/.ch-kwasow-z-metalami/2908

oraz Giardię:

Kod: Zaznacz cały

google.com/spreadsheet/ccc?key=0An8HQPdDf5OkdFdTMmpYaC1oV0k3T203Y250WFN6MWc#gid=0
bo inaczej nici z matury
askod7
Posty: 50
Rejestracja: 15 wrz 2014, o 21:27

Re: Reakcje metali z kwasami silnie utleniającymi

Post autor: askod7 »

Fajna ta tabelka ale po 1: skąd mogę wiedzieć, że np.: reakcja sproszkowanego Al z H2SO4 rozc. zachodzi na zimno/sucho
Po 2: według tej tabelki, zarówno na zimno, jak i na sucho w reakcji Al z H2SO4 następuje reakcja z wydzieleniem wodoru, natomiast w Witowskim jest napisane, że nastąpi pasywacja
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Reakcje metali z kwasami silnie utleniającymi

Post autor: Giardia Lamblia »

Na sucho? Że niby jak.? Proszek Al z hipotetycznym proszkiem H2SO4 i sobie mieszasz.? Nic takiego nie ma w tabelce, wszystko dzieje się w roztworach.

Musisz doczytać co to są kwasy utleniające. Możesz zacząć od podręcznika, a jak nie, to lektura zalinkowanego przez Adax82 też będzie ok.

Ułatwię Ci trochę, H2SO4 rozcieńczony nie jest utleniającym kwasem. W związku z czym reakcja polega na redukcji H+ do H2.

H2SO4 stężony, oraz HNO3 (niezależnie od stężenia) są utleniające. W związku z czym reakcja polega na redukcji reszty kwasowej, np. do jakiegoś tlenku, czy wodorku (nie wodoru!).
askod7
Posty: 50
Rejestracja: 15 wrz 2014, o 21:27

Re: Reakcje metali z kwasami silnie utleniającymi

Post autor: askod7 »

Przepraszam pomyliłem się nie wiem dlaczego napisałem na sucho", chodziło mi o na gorąco

Ok, już potrafię posługiwać się tabelką z linku.

"Ułatwię Ci trochę, H2SO4 rozcieńczony nie jest utleniającym kwasem. W związku z czym reakcja polega na redukcji H+ do H2"
Rozumiem to stwierdzenie dla tego typu reakcji:
2 Al + 3 H2SO4 (rozc.) Al(SO4)3 + 3 H2 (strz. w górę)

Ale co można powiedzieć o tej? (nie powstaje tu H2):
3 Cu + 8 HNO3 (rozc.) 3 Cu(NO3)2 + 2 NO + 4 H2O
askod7
Posty: 50
Rejestracja: 15 wrz 2014, o 21:27

Re: Reakcje metali z kwasami silnie utleniającymi

Post autor: askod7 »

I jeszcze jedno ważne pytanie:
Jak mam np. reakcję Fe + H2SO4 (stężony) to skąd mam wiedzieć czy ta reakcja zachodzi na ciepło/zimno?
Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: Reakcje metali z kwasami silnie utleniającymi

Post autor: Olafek »

Zazwyczaj jeżeli nie piszą że ogrzewamy to mamy na myśli na zimno.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Reakcje metali z kwasami silnie utleniającymi

Post autor: DMchemik »

Jeśli nauczycielka serio gada takie rzeczy, to lepiej zmienić nauczycielkę, albo szkołę.
askod7
Posty: 50
Rejestracja: 15 wrz 2014, o 21:27

Re: Reakcje metali z kwasami silnie utleniającymi

Post autor: askod7 »

DMchemik pisze:Jeśli nauczycielka serio gada takie rzeczy, to lepiej zmienić nauczycielkę, albo szkołę.
Co dokładnie masz na myśli?


Nauczycielka zmieni się najprawdopodobniej dopiero od następnego roku szkolnego
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Reakcje metali z kwasami silnie utleniającymi

Post autor: Giardia Lamblia »

Tak, jeżeli nie mówią o temperaturze, tzn. że reakcja odbywa się w temp. pokojowej (na zimno).

askod7, cały temat opiera się o podstawy dotyczące reakcji redoks. Musisz być zaznajomiony z pojęciem potencjału utleniania-redukcji (wartość ta jest wspólna dla reakcji w jedną i w drugą stronę).

Posługujemy się wartosciami potencjałów wyznaczonych w warunkach standardowych, dla:

Cu2+ + 2 e = Cu(s) E° = +0.337V
2H+ + 2e- = H2 (g) E° = 0V

Dla redukcji NO3- nie będę pisać, posługujemy się pojęciami rozcieńczony/stężony, a to z założenia wyklucza używanie standardowych wartości (gdzie C = 1mol/dm3). W każdym razie potencjał ten będzie większy (bardziej dodatni) niż potencjał dla miedzi.

Z powyższych wartości widać*, że jony wodorowe nie utlenią metalicznej miedzi.

*Jak nie widzisz, to odsyłam do podręcznika, ode mnie tyle:
- im wyższa wartość potencjału tym łatwiej zachodzi redukcja,
- im niższa - np. bardziej ujemna - wartość potencjału, tym łatwiej zachodzi utlenianie
Czyli jeżeli masz zestawiona 2 półogniwa, to reakcja będzie zachodzi tylko wtedy, jeżeli będzie zgodność drogi reakcji (utlenianie lub redukcja, zależy od substratów, tutaj są nimi Cu i H+) wraz ze zgodnością potencjałów (potencjał utleniania Cu musiałby być niższy od potencjału redukcji H+, a tak nie jest).

Jestem świadom, że temat na początek może być dość ciężki, dlatego mimo wszystko polecam doczytać w podręczniku.
askod7
Posty: 50
Rejestracja: 15 wrz 2014, o 21:27

Re: Reakcje metali z kwasami silnie utleniającymi

Post autor: askod7 »

Bardzo dziękuję za odpowiedź Tak, temat jest jak na razie dla mnie ciężki. We wtorek wybieram się do mojej korepetytorki i mam nadzieję, że ona mi coś rozjaśni.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość