Retikulum endoplazmatyczne - co odpowiada za tworzenie wakuol, lizosomów i aparatów Golgiego

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
Weyland
Posty: 76
Rejestracja: 18 kwie 2014, o 16:52

Retikulum endoplazmatyczne - co odpowiada za tworzenie wakuol, lizosomów i aparatów Golgiego

Post autor: Weyland »

Witam.

Nie jestem pewien odnośnie wspólnych funkcji ER gładkiego i ER szorstkiego.

Póki co jestem pewien, że

1. oba rodzaje siateczki dzielą cytoplazmę na przedziały, w których mogą zachodzić w tym samym czasie i niezależnie od siebie przeciwne procesy.

2. wyznaczają szlaki transportu substratów i produktów procesów zachodzących w różnych częściach cytoplazmy.

3. - Tutaj mam dylemat na lekcji nauczyciel podał nam, że z obu rodzajów siateczek powstają lizosomy, wakuole oraz aparaty Golgiego.
Mam sporo książek od biologii i niestety w kilku jest napisane co innego - w jednej, że to ER szorstkie odpowiada za powstawanie struktur błoniastych w komórce, a w drugiej, że ER gładkie, bo to ono odpowiada za syntezę lipidów błonowych.


Moja prośba: Podajcie co odpowiada za tworzenie wakuol, lizosomów i aparatów Golgiego. Będę bardzo wdzięczny.
placek
Posty: 103
Rejestracja: 6 sty 2013, o 22:09

Re: Retikulum endoplazmatyczne.

Post autor: placek »

Tak na prawdę to temat jest dosyć płynny no bo taki Aparat Golgiego jest dynamiczną strukturą jego początkowe błony przypominają te z retikulum gładkiego a końcowym bliżej z budowy do normalnej błony komórkowej. Wewnątrz cystern i pęcherzyków są enzymy różnego pochodzenia często od ER szorstkiego.
To samo jeśli chodzi o lizosomy mogą brać początek od aparatu od ER szorstkiego albo z fuzji endosomów z pęcherzykami które zawierają enzymy hydrolityczne (btw pęcherzyki te będą pochodziły właśnie od szorstkiej siateczki )
Więc nie wiem czy wiedza jest potrzebna na mature
Więc w sumie nauczyciel miał racje : )
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości