Ilość cząsteczek glukozy.

Forum biochemiczne poruszające problemy związane z chemią w organizmach żywych, biosyntezą, strukturą, stężeniem, funkcjami i przemianami substancji chemicznych w organizmach
tomaszp
Posty: 109
Rejestracja: 19 maja 2013, o 15:09

Ilość cząsteczek glukozy.

Post autor: tomaszp »

Cześć
Mam takie zadanie obliczeniowe. 31umol substancji jest transportowane przeciwnie gradientowi stężeń z 0,01mM do 0,07mM. Hydroliza 1 mola cząstek ATP (do ADP) wyzwala 29,307kJ energii. W glikolizie powstają z 1 cząsteczki glukozy 2 cząsteczki ATP (skrót myślowy). Oblicz ile cząsteczek glukozy potrzeba, aby ilość ATP wystarczyła do przeprowadzenia substancji.

Ja zrobiłem to tak.
Obliczyłem zmianę energii związanej z transportem substancji (G=2,303RT log(c2/c1) i wyszło 4,986kJ/ mol. Potem policzyłem ile energii potrzeba do przetransportowania 31umol. Wyszło 31*10^-6kJ energii.

1mol ATP daje 29,307kJ energii to energię potrzebną do transportu obliczyłem, że potrzeba 5,274umol ATP.

Potem obliczyłem, że potrzeba 63,53*10^17 cząsteczek glukozy tylko z glikolizy by można było przetransportować substancję.

Mógłby ktoś sprawdzić, czy wyniki otrzymałem poprawne?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości