Moment bezwładności

Z gr. φύσις (przyroda) - nauka o przyrodzie w najszerszym znaczeniu tego słowa. Fizyka w szkole, fizyka na studiach. Zadania domowe z fizyki. Doświadczenia fizyczne.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Moment bezwładności

Post autor: Adax82 »

Piotrek28,
Jeśli mamy na myśli figurę płaską. to oczywiście kąt fi będzie na płaszczyźnie X0Y. Jeśli jednak rozważamy naszą figurę w osiach XYZ0 to kąt fi determinowany jest kątami alfa, beta i gamma jak na rysunku poniżej.
Załączniki
1.jpg
Piotrek28
Posty: 29
Rejestracja: 21 sty 2015, o 10:29

Re: Moment bezwładności

Post autor: Piotrek28 »

Na skanie wrzuciłem 4 sprawy (obliczenie kąta Twoją metodą, obliczenie kąta moim wzorem, obliczenie Iz oraz obliczenie Io).

W pierwszym przypadku bierzemy za x0,y0,z0 współrzędne środka ciężkości. W takim przypadku wychodzi, że fi = 1*. Bankowo gdzieś popełniłem błąd.

W drugim przypadku zastosowałem swój wzór. Problem w tym, że nie wiem, czy dobrze go przepisałem i czy dobrze go rozumiem. W liczniku występuje iloczyn momentu bezwładności względem osi X oraz wsp. środka ciężkości na osi y? A w mianowniku iloczyn momentu bezwładności względem osi X oraz momentu bezwładności względem osi Y? W takim razie w mianowniku jest minus i dalej nic z tego.

W trzecim przypadku obliczyłem Iz, podejrzewam, że jest ok.

W czwartym przypadku nie wiem jak wyliczyć z tym punktem będącym biegunem.

Proszę o przedstawienie obliczenia tego kąta i bieguna, jak zobaczę co jest jak podstawione, to załapię z analizy -)
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Moment bezwładności

Post autor: Adax82 »

Piotrek28,
Na moim ostatnim rysunku pokazałem Ci położenie punktu K w przestrzeni. Nawet na oko widać", że kąt fi nie może być równy 1 stopień.
Rysuję to jeszcze raz wraz z obliczeniami.

Jak należało się spodziewać, kąt fi zmieni się w niezauważalnym stopniu z uwagi na małą grubość przedmiotu i wynosi ok. 58 stopni.
Piotrek28 pisze:W liczniku występuje iloczyn momentu bezwładności względem osi X oraz wsp. środka ciężkości na osi y? A w mianowniku iloczyn momentu bezwładności względem osi X oraz momentu bezwładności względem osi Y?
. a gdzie to tak stwierdziłem ?

napisałem:
Adax82 pisze:Zatem współrzędne punktu będącego biegunem przedstawione na płaszczyźnie X0Y są K(11,16 7)
czyli xo = 7 ( 70 ), yo = 11,16 ( 111,6 ) oraz jeśli chcemy uwzględnić zo to zo = 0,05 ( 0,5 )
Tak na marginesie to na załączonym rysunku napisałem yo = 110, a powinno być yo = 111,6 - błąd niewielki, ale zawsze jakiś tam. Zatem przy obliczaniu kąta fi wstaw 111,6 zamiast 110
Załączniki
1.jpg
Piotrek28
Posty: 29
Rejestracja: 21 sty 2015, o 10:29

Re: Moment bezwładności

Post autor: Piotrek28 »

A jak będzie wyglądał Iz oraz Io w takim razie?
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Moment bezwładności

Post autor: Adax82 »

Dla figur płaskich ( grubość pomijalnie mała ) obliczamy osiowe momenty bezwładności Ix oraz Iy i wtedy moment bezwładności względem osi OZ - moment Iz = Ix + Iy
Jeśli osiowe momenty momenty bezwładności obliczone zostały względem środka ciężkości ( bieguna ) to dostaniemy biegunowy moment bezwładności Io = Ix + Iy
Załączniki
1.jpg
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość