Odwodnienie alkoholu

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
Karciowata
Posty: 6
Rejestracja: 7 paź 2014, o 19:00

Odwodnienie alkoholu

Post autor: Karciowata »

Podaj wzór alkoholu którego katalizowane kwasem odwodnienie prowadzi wyłącznie do 3-etylopentenu-2. Jaki bromek powstanie w wyniku elektrofilowego przyłączenia bromowodoru do tego alkenu, a jaki bedzie główny produkt jego reakcji z bromowodorem w obecności nadtlenków.

Wyszło mi, że 3-etylopentanol daje po odwodnieniu 3-etylopenten-2 + wodę. Więc chyba źle myślę.
No i nie rozumiem za bardzo jaki będzie produkt główy po reakcji z bromowodorem w obecności nadtlenków.

Czy pomógłby mi ktoś z tym zadaniem?
Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: Odwodnienie alkoholu

Post autor: Olafek »

Karciowata pisze: Wyszło mi, że 3-etylopentanol daje po odwodnieniu 3-etylopenten-2 + wodę. Więc chyba źle myślę.
Po pierwsze: 3-etylopent-2-en, twoja nazwa jest stara (o jakieś 30 lat)
No, na pewno 3-etylopentanol, tylko właśnie całe zadanie polega na tym, żeby podać który, bo 3-etylopentanolów mamy 3: 3-etylopentan-1-ol, 2-ol i 3-ol. Tutaj główną rolę odgrywa reguła Zajcewa, określ jaki produkt daje każdy z alkoholi i wybierz.
Reakcja z HBr daje produkt zgodny z regułą Markownikowa, więc można się spodziewać że dodanie nadtlenku spowoduje zmianę mechanizmu i produkt będzie niezgodny z tą regułą (po sprawdzeniu: tak, dokładnie tak jest )
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości