Węglan glinu - dlaczego nie istnieje jego wodny roztwór?

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
ewas97
Posty: 5
Rejestracja: 5 kwie 2015, o 18:21

Węglan glinu - dlaczego nie istnieje jego wodny roztwór?

Post autor: ewas97 »

Hej
Mam takie zadanko:
na podstawie danych zamieszczonych w tabeli rozpuszczalności soli i wodorotlenków w wodze można stwierdzić, że nie istnieją wodne roztwory niektórych soli, np. węglanu glinu.
a) Wyjaśnij przyczynę tego zjawiska i napisz odpowiednie równania reakcji chemicznych.
b) Napisz, co zaobserwujesz podczas próby rozpuszczenia węglanu glinu w wodzie.

Znalazłam taką odpowiedź na forum:
"bo taki związek praktycznie nie istnieje, sole glinu jako słabej zasady lubią hydrolizować, w przypadku soli z H2S, H2CO3 hest ona całkowita albo niemal całkowita i powstaje Al(OH)3, za to istnieje tzw. zasadowy węglan glinu, czyli węglan hydroksyglinu, produk częściowej hydrolizy węglanu"

I nie bardzo to rozumiem, mógłby ktoś wytłumaczyć jak debilowi?
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Węglan glinu - dlaczego nie istnieje jego wodny roztwór?

Post autor: Adax82 »

ewas97,
Jak napisano, węglan glinu hydrolizuje praktycznie w całości.

Al2(CO3)2 + 6 H2O2 Al(OH)3 + 3 H2O + 3 CO2 ( zapisałem 3 H2CO3 jako 3 H2O + 3 CO2 ) możesz dalej skrócić wielkości powtarzające się po prawej i lewej stronie równania

CO2 ulatnia się więc nie ma nawet bezwodnika kwasowego, który mógłby reagować z tlenkami czy wodorotlenkami.
Z kolei częściowa hydroliza węglanu glinu:

Al2(CO3)3 + 2 H2OAl(OH)CO3 + Al(OH)3 + 2 CO2
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości