oddziaływania ciał - Prawo Coulomba

Z gr. φύσις (przyroda) - nauka o przyrodzie w najszerszym znaczeniu tego słowa. Fizyka w szkole, fizyka na studiach. Zadania domowe z fizyki. Doświadczenia fizyczne.
anecia3001
Posty: 80
Rejestracja: 28 lis 2013, o 09:06

oddziaływania ciał - Prawo Coulomba

Post autor: anecia3001 »

Cząstkę o ładunku q umieszczamy kolejno na zewnątrz następujących ciał naładowanych jednorodnie ładunkiem Q:
a) dużej kuli
b) dużej powłoki kulistej
c) małej kuli
d) małej powłoki kulistej

Odległość między cząstką i środkiem ciała jest taka sama, a ładunek q jest na tyle mały, że nie zmienia jednorodnego rozkładu ładunku.
Uszereguj ciała wg wartości siły ich oddziaływania na cząstkę zaczynając od największej.

Więc moim zdaniem szeregowanie będzie wyglądać tak a)b)c)d) , ale nie mam pewności i nie wiem jak to mam udowodnić
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: oddziaływania ciał - Prawo Coulomba

Post autor: Adax82 »

anecia3001,
Wartość siły oddziałującej będzie tym większa im większe jest natężenie pola elektrycznego w punkcie ( oznaczyłem jako „a” ).
Na załączonym rysunku widać, że oddziaływanie będzie silniejsze dla większych średnic.
Wynika z tego, że ac oraz bd
Jeśli założymy ( co wprost nie wynika z treści zadania ), że średnica dużej kuli jest równa średnicy dużej powłoki kulistej ( oznaczyłem jako R2 ) to oddziaływania będą takie same, czyli a=b.
Podobnie jeśli założymy, że średnica małej kuli jest równa średnicy małej sfery ( oznaczyłem jako R1 ) to oddziaływania będą takie same, czyli c=d
Załączniki
1.jpg
anecia3001
Posty: 80
Rejestracja: 28 lis 2013, o 09:06

Re: oddziaływania ciał - Prawo Coulomba

Post autor: anecia3001 »

Dziękuję bardzo !
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości