starszyzna - matura 2016 - stara podstawa

Dodatkowe materiały przygotowujące do nauki celem poprawy matury z biologii. Pomoc w zrozumieniu zagadnień biologicznych.
Sokol
Posty: 124
Rejestracja: 16 paź 2015, o 19:19

Re: starszyzna - matura 2016 - stara podstawa

Post autor: Sokol »

Też zastanawiałem się nad dwunastnicą i jelitem cienkim i wybralem jelito cienkie dwunastnica jest częscią jelita cienkiego.
Awatar użytkownika
Norcy
Posty: 37
Rejestracja: 16 sie 2014, o 22:55

Re: starszyzna - matura 2016 - stara podstawa

Post autor: Norcy »

też napisałam jelito cienkie ! powinno być okej
ameba11
Posty: 195
Rejestracja: 23 lis 2014, o 12:07

Re: starszyzna - matura 2016 - stara podstawa

Post autor: ameba11 »

myślicie, ze jeśli w zadaniu z bakteriami nie podkreśliłam kod genetyczny tylko opisałam ze mutacja nie może zachodzić w kodzie gen bo jest uniwersalny tylko w materiale gen to jest szansa na punkt
Sokol
Posty: 124
Rejestracja: 16 paź 2015, o 19:19

Re: starszyzna - matura 2016 - stara podstawa

Post autor: Sokol »

Myślę, że jest to błąd. W zadaniu 27 w polecaniu wyraźnie jest napisane podkreśl zdanie".

zadanie 21
napisałem ze chymotrypsynogen ma strukture I rzędowa, a chymotrypsyna alfa III rzędowa i
ze chymotrypsyna alfa składa sie z mniejszej ilosci aminokwasów niz chymotrypsynogen.
Dalej napisałem, że aktywuje się w jelicie cienkim bo tam też sa trawione białka, nie pisałem o zasadowym środowisku. Myślicie, ze moge liczyć na punkty?
pistolet007
Posty: 159
Rejestracja: 27 cze 2014, o 08:06

Re: starszyzna - matura 2016 - stara podstawa

Post autor: pistolet007 »

Siema,
Jak myślicie jest szansa na zaliczenie niezwiązany CO2 jako jednej z form jego transportu we krwi w zad z biologii?

2. Z grupą COO- jako kwasowa i nh3+ jako zasadowa - nie powinien być Fałsz? Pytam bo w prywatnej wiadomości Witkowski mi odpowiedział, że sam się zastanawia i wg niego 50/50?

3 Podkreślone w zadaniu z ogniwem powinno być cdcl2 czy nicl2?

4. Dlaczego w zad 8 na chemii ta Entalpia jest taka sama - proszę tylko o wytłumaczenie

5. Dlaczego te hybrydyzacje tego cynamonu są takie same - P - również tylko o wytłumaczenie mi chodzi

decadence555
Posty: 68
Rejestracja: 2 gru 2015, o 17:19

Re: starszyzna - matura 2016 - stara podstawa

Post autor: decadence555 »

Tez nie pisałam nic o zasadowym tylko ze jest tam trypsyna która przeksztalca chymotrypsynogen.a myślicie że uznają mi rolę kryla konsument II rzędu ?

Sokol
Posty: 124
Rejestracja: 16 paź 2015, o 19:19

Re: starszyzna - matura 2016 - stara podstawa

Post autor: Sokol »

Może piszmy dla jasności również numer zadania.
Hemoglobina jest związana z CO2 tylko, że nie trwale.

Co do Kryla ja napisałem ze jest konsumentem I i II rzędu, ale to że jest konsumentem II jest również prawdą myśle, że też to zależy od egzaminatora, ale lepiej być dobrej myśli niż złej.
pesel

Re: starszyzna - matura 2016 - stara podstawa

Post autor: pesel »

pistolet007 pisze:2. Z grupą COO- jako kwasowa i nh3+ jako zasadowa - nie powinien być Fałsz? Pytam bo w prywatnej wiadomości Witkowski mi odpowiedział, że sam się zastanawia i wg niego 50/50?
W roztworze pojawi się jon H3O+, z którą grupą zareaguje? Obstawiam, że z -COO-, która zachowa się jak zasada i go przygarnie.
pistolet007 pisze:3 Podkreślone w zadaniu z ogniwem powinno być cdcl2 czy nicl2?
Półogniwo niklowe ma wyższy potencjał niż kadmowe. Czyli obniżając potencjał niklowego zbliżamy się do potencjału półogniwa kadmowego (czyli różnica potencjałów maleje), a podwyższając potencjał półogniwa niklowego oddalamy się od potencjału półogniwa kadmowego. Ale jak do diaska podwyższyć potencjał półogniwa niklowego? Wystarczy spojrzeć na równanie Nernsta, jak [Ni2+] rośnie to potencjał półogniwa rośnie. Natomiast podwyższając potencjał półogniwa kadmowego (zwiększając stężenie Cd2+) zbliżamy się do potencjału ogniwa niklowego od strony potencjałów niższych. A jak się zbliżamy to różnica potencjałów maleje.
4. Dlaczego w zad 8 na chemii ta Entalpia jest taka sama - proszę tylko o wytłumaczenie
Entalpia jest funkcją stanu. Nie ważna jest droga przemiany tylko stan końcowy i początkowy.
5. Dlaczego te hybrydyzacje tego cynamonu są takie same - P - również tylko o wytłumaczenie mi chodzi
Każdy z 9 węgli utworzył 3 wiązania sigma i jedno pi (węgle jak to węgle nie mają wolnych par, sie wie). 3 sigma, a więc każdy w hybrydyzacji sp2.

Taka jest moja wersja zdarzeń.
Awatar użytkownika
madeline_l
Posty: 136
Rejestracja: 12 sty 2012, o 17:24

Re: starszyzna - matura 2016 - stara podstawa

Post autor: madeline_l »

Starszyzna jak się trzymacie na kilka godzin przed wynikami?
krisyul
Posty: 23
Rejestracja: 16 lis 2014, o 11:21

Re: starszyzna - matura 2016 - stara podstawa

Post autor: krisyul »

Dobrze! Wszystko i tak już się wykonało Będą o północy?
Awatar użytkownika
madeline_l
Posty: 136
Rejestracja: 12 sty 2012, o 17:24

Re: starszyzna - matura 2016 - stara podstawa

Post autor: madeline_l »

U mnie Kraków już przeciążony
krisyul
Posty: 23
Rejestracja: 16 lis 2014, o 11:21

Re: starszyzna - matura 2016 - stara podstawa

Post autor: krisyul »

Jak tam się Wam udało?
James Bond
Posty: 394
Rejestracja: 28 gru 2017, o 08:34

Re: starszyzna - matura 2016 - stara podstawa

Post autor: James Bond »

Pewnie wszyscy poprawiają, bo nikt nie pisze by się udało. Są roczniki 93/2/1 które poprawiają?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość