Który UM jest najlepszy? - czyli plusy i minusy

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
ola-haran
Posty: 20
Rejestracja: 3 sie 2011, o 11:43

Re: Który UM jest najlepszy? - czyli plusy i minusy

Post autor: ola-haran »

Blade7, Na labnukach od tego roku (IV) są zajęcia z aktorami - symulantami. Tak samo symulacje laparoskopii - IV rok, choć szycie świńskich nóg / kurczaka było już na 3 roku. W tym roku znów szycie świńskiej nóżki, tym razem szew materacowy i śródkskórny (3 rok to szwy pojedyncze). Dodatkowo 3+4 rok wiązanie i sprowadzanie węzłów chirurgicznych, ćwiczenie pobierania krwi na fantomach to był chyba 2 rok tak samo jak symulatory dźwięków z płuc i serca, chyba na 2 roku było cewnikowanie fantomów czy badanie per rectum na fantomie i sztuczne cycki i guzki w nich (ale to w sumie była bardziej zabawa i takie fajne przygotowanie do klinik to co było na 2 roku :p). Na chirurgii białej dawali nam robić usg pacjentom - nauka usg FAST, to był 3 rok, a teraz np na Pulmonologii pozwalali pobierać krew tętniczą. Ogólnie z każdym rokiem coraz fajniej i luźniej
Awatar użytkownika
Blade7
Posty: 61
Rejestracja: 17 wrz 2012, o 07:52

Re: Który UM jest najlepszy? - czyli plusy i minusy

Post autor: Blade7 »

[at] z jednej strony plus że egzaminy tak wyglądają, przy tym patologicznym nauczaniu muszą tak wyglądać. Ale wolałbym aby te studia wyglądały po ludzku, aby móc nauczyć się tego wszystkiego przyzwoicie i aby egzaminy sprawdzały tę nabytą wiedzę. Wstyd mi się przyznać przed znajomymi jak na leku wyglądają egzaminy i nauka do nich.

[at]-haran te wszystkie ćwiczenia, które wypisałaś, robiłaś normalnie na zajęciach czy na dodatkowych warsztatach lub kołach?
Miałem w tym roku labnuki, poza wywiadem ćwiczyliśmy badanie fizykalne całego ciała plus na fantomach badanie per rectum prostaty, cewnikowanie, osłuchiwanie płuc i serca z głośniczków, badanie piersi (czyli to wszystko co wypisałaś). Egzamin miałem z aktorami, podobno nowość:)

Czyli rozumiem że labnuki w przyszłości jeszcze będą?
Masz stary 6-letni program czy nowy 5-letni?

Przepraszam że tutaj tak pytam ale myślę że takie informacje mogą przydać się przyszłym pokoleniom.
ola-haran
Posty: 20
Rejestracja: 3 sie 2011, o 11:43

Re: Który UM jest najlepszy? - czyli plusy i minusy

Post autor: ola-haran »

Mam nowy 5 letni program, z tym że staż jednak wraca. Egzamin też mieliśmy z aktorami - mnie się trafiła do wywiadu pani, dość szczupła z dużym brzuchem (myślałam że specjalnie taką dali żeby sprawdzić czy poza standardowymi pytaniami również obserwujemy pacjentów), ale nic podczas rozmowy nie wspomniała o swym stanie za to powiedziała coś na temat tego że miesiączkę miała kilka miesięcy temu. Ja na to - rozumiem że jest pani w ciąży ? A ona twardo - nie. Strasznie się zawstydziłam bo myślałam że ubliżyłam tej kobiecie, potem okazało się że tak naprawdę była w ciąży tylko nei miała tego w scenariuszu.

U nas labnuki trwają do 5 roku.
I jeśli chodzi o naukę z pytań to potem jest tylko gorzej (lepiej? ) - chirurgia, okulistyka, laryngologia i mnóstwo, mnóstwo innych przedmiotów to trzepanie pytań (wiadomo, raz wejdą, raz nie ale pytania to podstawa ) Pediatria za to potrafi zaskoczyć no i może parę innych katedr.
Ludzie myślą że na medycynie nie ma życia a tak naprawdę od 3-4 roku można spokojnie sobie pracować (ja pracowałam jako kelnerka i potrafiłam wyrobić 140 h miesięcznie), jest czas na życie towarzyskie, oglądanie seriali i byczenie się. A w sesji trzeba przycisnąć ale tak poza tym - high life Aż się boję co będzie jak się przeniosę do Olsztyna, tak mnie ten CMUJ rozleniwił
Awatar użytkownika
Blade7
Posty: 61
Rejestracja: 17 wrz 2012, o 07:52

Re: Który UM jest najlepszy? - czyli plusy i minusy

Post autor: Blade7 »

Rzeczywiście labnuki do 5 roku, sprawdziłem w planie studiów Miło słyszeć (czytać ) że przyszłe (dla mnie ) lata będą luźniejsze bo jednak, jak do tej pory, moim życiem są studia. A dlaczego się przenosisz? Mam koleżankę w Olsztynie, podobno rygor jak w wojsku i strasznie ich cisną bo uczelnia chyba ma aspiracje do zostania jedną z lepszych w kraju
ola-haran
Posty: 20
Rejestracja: 3 sie 2011, o 11:43

Re: Który UM jest najlepszy? - czyli plusy i minusy

Post autor: ola-haran »

Później będzie lepiej, zobaczysz. Najgorszy 1 rok, 2 też jest nauka a na 3 to poza farmą to już luzik. A 4 to naprawdę można się wynudzić I to nie tylko moja opinia. Przenoszę się (a raczej będę się o to starać) bo pochodzę z okolic Olsztyna a 20 października tego roku mam termin porodu i finansowo i czasowo (pomoc rodziców czasem przy dziecku) mogę nie podołać będąc sama w Krakowie tylko z chłopakiem. Poza tym powietrze, wielkie miasto, lepiej będzie dziecku mieszkając pod Olsztynem Planuję rok dziekanki, odrobić różnice programowe i na 5 rok iść normalnie, a jak wyjdzie to nie wiem. Na razie wszyscy straszą Olsztynem ale z doświadczenia wiem że ludzie na medycynie lubią narzekać na swoje uczelnie a najczęściej nie taki diabeł straszny :p
promyczek14175
Posty: 1524
Rejestracja: 5 cze 2012, o 10:47

Re: Który UM jest najlepszy? - czyli plusy i minusy

Post autor: promyczek14175 »

Polecam Bydgoszcz, na pewno wyższy poziom od Szczecina, gdzie anatomia jest po polsku chociażby i dość łatwo mieć zwolnienia z egzaminów
Ogarnięta kadra, studenci.? Zależy, na kogo trafisz, u mnie na roku ostatnio same spiny, ale może to atmosfera sesji A dr W. bardzo fajny człowiek i kontaktowy
Awatar użytkownika
ryniofit8000
Posty: 1264
Rejestracja: 29 paź 2013, o 20:32

Re: Który UM jest najlepszy? - czyli plusy i minusy

Post autor: ryniofit8000 »

promyczek14175, ocenianie poziomu na podstawie anatomii i w ogóle pierwszego roku to kiepskie kryterium. Ważniejsze są lata kliniczne.
promyczek14175
Posty: 1524
Rejestracja: 5 cze 2012, o 10:47

Re: Który UM jest najlepszy? - czyli plusy i minusy

Post autor: promyczek14175 »

rynio, na razie wypowiadam się o tym, czego doświadczyłam
Argentum
Posty: 313
Rejestracja: 12 kwie 2013, o 18:25

Re: Który UM jest najlepszy? - czyli plusy i minusy

Post autor: Argentum »

Anatomia po polsku, racja. A zwolnienie z egzaminu mają. 3 osoby na roku z całej puli studentów leka i lek-denta. Rzeczywiście, zajebiście łatwo o zwolnienie hehehe. A z histo, zwolnienie załatwiły sobie. dwie osoby na roku (czad ).
promyczek14175
Posty: 1524
Rejestracja: 5 cze 2012, o 10:47

Re: Który UM jest najlepszy? - czyli plusy i minusy

Post autor: promyczek14175 »

Za moich czasów z histologii było z około 10-15 osób zwolnionych, a zerówki miało z anaty z 30 osób, widocznie teraz pozmieniało się Z biolo molo połowa roku zwolniona
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Który UM jest najlepszy? - czyli plusy i minusy

Post autor: Mårran »

A ja z perspektywy powiadam wam, że poziom korelacji trudniej zdać mało istotny przedmiot dla lekarza a praktyczna wiedza wyniesiona ze studiów jest, uwaga, żaden.
Pani Buka
Awatar użytkownika
jacekp-bio
Posty: 185
Rejestracja: 13 sie 2015, o 21:39

Re: Który UM jest najlepszy? - czyli plusy i minusy

Post autor: jacekp-bio »

promyczek14175 pisze:Za moich czasów z histologii było z około 10-15 osób zwolnionych, a zerówki miało z anaty z 30 osób, widocznie teraz pozmieniało się Z biolo molo połowa roku zwolniona
i potem przychodzi biolog molekularny do lekarza D i krew go zalewa - czy mi się tylko wydaje czy wiedza lekarzy dot. analizy wyników badań krwi znacząco się pogorszyła ?
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Który UM jest najlepszy? - czyli plusy i minusy

Post autor: persil1991 »

jacekp-bio pisze: i potem przychodzi biolog molekularny do lekarza D i krew go zalewa - czy mi się tylko wydaje czy wiedza lekarzy dot. analizy wyników badań krwi znacząco się pogorszyła ?
A co ma biologia molekularna do umiejętności analizy wyników badań krwi przez lekarza? Chyba że to były dwa niepowiązane ze sobą zdania.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości