[Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Awatar użytkownika
zemanpg
Posty: 5
Rejestracja: 10 gru 2018, o 11:32

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: zemanpg »

Dzięki.
Jeśli się zdecydję na kamerę, to napiszę o niej i wrzucę zdjęcia. Tak samo mikroskop. Ten halogen to jaki by musiał być mocny, aby starczał? Czytałem też, że przy stosowaniu olejku immersyjnego mniej światła jest gubionego bo światło nie wychodzi tak mocno poza kroplę, w wyniku czego preparat dostaje więcej światła. Będzie też mnie interesowało jak zrobić domowym sposobem ciemne pole, o ile można Jeszcze nie szukałem czy na tym forum są szczegóły na ten temat. teraz badam temat kamer.
Awatar użytkownika
zemanpg
Posty: 5
Rejestracja: 10 gru 2018, o 11:32

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: zemanpg »

planapo pisze:
11 gru 2018, o 06:35
Co do kamery - z jakiegos powodu jest taka tania. Pytanie czy za wlasne pieniadze chcesz sie w praktyce dowiedziec z jakiego. Jesli tak to na pewno warto by było zebys podzielil sie opinia (: Osobiscie ostatnia rzecz do jakiej mam zaufanie to jest tania chinska elektronika, a w szczegolnosci czas jej życia".
Podejrzane jest dla mnie USB 2.0 co się kłuci z podawanym FPS: 2592X1944:10fps. Z ograniczeń transferu USB 2.0 (60MS/s) wynika, że max prześlemy 1980x1080:9fps zakładając 24bitowe kolory. Zatem albo FPS to ściema, albo przesyłany jest upakowany obraz lub różnicowy. Są też kamerki na USB 3.0

Kod: Zaznacz cały

pl.aliexpress.com/item/5-0MP-CMOS-Kamera-USB-3-0-High-Speed-USB-Mikroskop-Wideo-HD-C-mocowanie-Przemys/32857727916.html
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Będzie też mnie interesowało jak zrobić domowym sposobem ciemne pole, o ile można
Mozna. Dla obiektywów 10x i 20x. Dla mocniejszych potrzeba juz kondensor olejowy, na 100x musi byc specjalny obiektyw z przyslona. Jest o tym na forum, tak naprawde malo jest tematow, ktorych zesmy tu nie wyczerpali (:
Ten halogen to jaki by musiał być mocny, aby starczał?
20-30W. Da rade tez na ciemnym polu, choc na 100x bedzie bardzo trudno dokumentowac, do obserwacji da rade.
pestka18
Posty: 10
Rejestracja: 10 gru 2018, o 10:15

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: pestka18 »

Witam,
od jakiegoś czasu też śledzę to forum i aukcje na allegro/olx. Nowego mikroskopu raczej bym nie kupił na prezent dla własnego dziecka (co innego chrześniak -ale to też kwestia indywidaulna), chociażby z powodu utraty zapału po miesiącu użytkowania i utracie wartości sprzętu. Na olx z reguły prawie nowe mikroskopy typu DO Biolight 200-300 i podobne można dostać za 50% ceny sklepowej, czyli ~150zł. I już miałem taki kupić ale. obiektywy można wymienić tylko na jakie. Oświetlenie w DO Biolight 200 to led o mocy 0,1W (info z serwisu DO), wydaje mi się że to nie za wiele szczególnie że kilka postów wcześniej pisze się o halogenach 20W. (a drugiej strony po obejrzeniu filmiku na którym porównuje się 4 mikroskopy, to Biolight 200 nie wypada tak źle.).
Był też na olx jakiś czas temu ecotone ev-60 i mam pytanie czy ktoś korzsystał z takiego wynalazku? Cena była 350zł (nowy ok 1000zł), a za tą kwotę (350zł) może jakieś PZO (studar/MB30, inne) sensowne by kupił
Mikroskop chciałbym kupić dla dzieciaków 5 i 7 lat oraz sam też będę go używał. takie trochę marzenie z dzieciństwa kiedyś miałem mikrosa a teraz żona znalazła ruskiego znalazła starego Analyta z lat 90 i dziewczynki (ta starsza) nawet z zainteresowaniem podchodzi do tematu ale jakość Analyta, ustawianie ostrości, światła i przebarwienia jak dla mnie tylko zniechęcają.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Apropos biolight i podobnych, zacytuje sam siebie:
Sa przeznaczone dla dzieci i jesli zastanawiasz sie nad kupnem, a masz wiecej niz 10 lat lub nie jestes rodzicem - przemysl
Biolight itp - niewarte jakiejkolwiek rozbudowy, wymiany czesci itp. To ZABAWKA dajaca dziecku niezle mozliwosci. Na poczatek dla małolata super, ale moim zdaniem niz wiecej. Jak chcesz choc lekko powazniej sie w to pobawic to poszukaj jeszcze troche (: Jakby ktos koniecznie chcial sie nim bawic to w tym watku: mikroskopy-zabawkowe-doswiadczenia-i-te ... 75-13.html mozecie zobaczyc co ja bylem w stanie z niego wyciagnac. Majac doswiadczenie - daje rade

Wszelkie wygladajace podobnie jak Analyt KATEGORYCZNIE odradzam (:
nie-kupuj.jpg
pestka18
Posty: 10
Rejestracja: 10 gru 2018, o 10:15

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: pestka18 »

Analyt już mieliśmy zanim interent powstał
Teraz czas na zmianę, czy wskazany przeze mnie ecotone ev-60 jest czymś ambitniejszym?
podaję link (jeśli można ):

Kod: Zaznacz cały

ecotone.com.pl/produkty/mikroskop-szkolny-ev-60.html
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Nie ma powiekszenia 1500x.

Z nowych szkolnych jak dla mnie ten: deltaoptical.pl/swieta-27?from=listing
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Trzy razy sprawdzałem cenę. 1100 zł za mikroskop mono? Może jednak trafiłem na niewłaściwą stronę? Za tę cenę można mieć kompletnego biolara - najlepszy polski mikroskop - w dobrym stanie. Nawet w tej chwili jest na allegro i olx kilka dobrych mikroskopów w lepszej cenie. Ponieważ jednak wyglądasz na osobę słabo obeznaną w temacie, radzę dołożyć 400 zł i kupić deltę trino, który kosztuje ok 1500 zł i jest prawdziwym mikroskopem, a nawet ma osobne wyjście do fotografii. Ma się przynajmniej gwarancję, że sprzęt jest sprawny. Nic lepszego w tej cenie nie znajdziesz.
pestka18
Posty: 10
Rejestracja: 10 gru 2018, o 10:15

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: pestka18 »

Cześć. To dobry link. Nowy kosztuje 1100, na olx był za 350zl. Pytanie było czy za 350zl jest sens to kupić.
Tak. W mikroskop ach jestem cienki, lepiej się ogarniam w teleskopach i lornetkach, trochę siedzę w Astro.
Wiem jaka jest różnica w jakości tanich plastikowych szkieł a szklanych nawet tych niskiej półki. Miałem możliwość oglądać gwiazdy i planety przez kilka sprzętów i wiem że nie ma co się pchać w kiepską jakość.
Chciałem zaczerpnac opinii od kogoś kto może miał styczność z ecotone e-60 lub podobnym modelem, czy to ta sama liga co biolight 200 czy już coś jak stare PZO.
Poki co nie ma mowy o kupnie mikro za 1000zl. Po prostu mnie nie stać na taką zabawkę (bo tak to trzeba nazwać), z tego pieniędzy nie ma a jak mam tą kasę wydać (ok 300zl) to chce wydać jak najlepiej.
W cenie 400zl mogę kupić to

Kod: Zaznacz cały

olx.pl/oferta/mikroskop-z-wymienna-optyka-CID751-IDxOihD.html
Lub coś podobnego tanszego typu PZO 110, lub

Kod: Zaznacz cały

olx.pl/oferta/mikroskop-pzo-6425-dla-konesera-powiekszenie-100x-szkla-CID751-IDxwL02.html
wybór zawsze jest.
Z tego co zauważyłem dla mnie priorytetem jest w miarę dobre szkło, dobre oświetlenie i ustawienie ostrości (musi być śruba makro i mikro) oraz przesuw w plaszyznie x i y, nasadkę bino zawsze można dokupić, nawet do chinola. Nie wiem jaki wpływ na wizuala ma kondensor abbego i oświetlenie koehlera bo nie mam odnośnika w teleskopach".
pestka18
Posty: 10
Rejestracja: 10 gru 2018, o 10:15

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: pestka18 »

ten DO Bio Stage całkiem fajny, ale parametry ma jak ecotone ev-60,
fakt ecotone podaje x1500 co im się wzięło z 15x100 a nijak to się ma do rzeczywistości.
pytanie jakby wyszło porównanie obydwóch przez kogoś kto ma już trochę opatrzone różne zestawy ten nowsze i te starsze
właśnie się dowiedziałem że u żonki w lab mają eclipse 400?
jak będę chciał to mnie przeszkolą w szukaniu jaj pasożytów
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Ten pierwszy, to MB30.Kiedyś był to poważny mikroskop, został zastąpiony przez biolara o nowocześniejszej konstrukcji. W MB ostrość nastawia się zgubnie ruchem ramienia z obiektywami. Dopiero końcową ostrość ustawia się ruchem stolika ograniczonym do ok. 2 milimetrów. Stwarza to pewne ograniczenia w stackowaniu, chociaż wystarcza do składania zdjęć mikroorganizmów. Na głowę muchy już nie wystarczy. Drugi problem, to fakt, że ramię może zjeżdżać pod ciężarem aparatu foto. Można je jednak blokować - to ta wajcha na drugim zdjęciu. Kupiłem kiedyś taki mikroskop, a ostatnio dokupiłem głowicę trino pod kolor i jestem zachwycony. Nawet się przymierzałem do kupienia tego mikroskopu z ogłoszenia. Jak wiadomo, od przybytku głowa nie boli, ale już nie mam miejsca. Ma bardzo atrakcyjną cenę, jeżeli wszystko jest sprawne. Należałoby jeszcze dokupić przynajmniej okulary szerokokątne 10x SK za kilkadziesiąt zł. MB30 ma tunel do oświetlacza o śr. 3 cm. wystarczy dokupić kawałek wałka aluminiowego fi 30, przewiercić, przykręcić z przodu led 10W, podłączyć do taniego zasilacza laboratoryjnego i masz super oświetlenie o mocy 1000 lumenów.Jeżeli chcesz robić zdjęcia kompaktem przez okular, a na początku to chyba najlepsze rozwiązanie, to aparat i mocowanie będą kosztować ok 200 zł. Mikroskop ma kondensor Abbego i można na nim ustawiać oświetlenie Kohlera. Dobrze sprawdzić, czy działa przysłona polowa. Sprzedawca powinien poświecić latarką w otwór z tyłu po wyjęciu oświetlacza i sprawdzić, czy zmienia się natężenie światła w porcie świetlnym (to ta szybka) pod stolikiem przy przesuwaniu wajchy, która jest w tym miejscu - a przynajmniej powinna być. Wygląda na to, że jest tam oświetlacz żarowy, o czym świadczy kabelek na zdjęciu.
PS: Opracowałem metodę łatania rys i dziur w lakierze przy pomocy mieszanki kremowej i czarnej farby olejnej. Nakłada się to w miarę starannie, a następnie poleruje mleczkiem Ajax . Praktycznie nie widać łatek. Na all. jest podobna oferta (czarny MB30) za ok 430 zł.
pestka18
Posty: 10
Rejestracja: 10 gru 2018, o 10:15

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: pestka18 »

Kod: Zaznacz cały

olx.pl/oferta/mikroskop-laboratoryjny-pzo-warszawa-CID751-IDqV4nz.html
Ten powyżej to też Mb30?
Za 430 chodziło o ten? allegro 7676331518
Widziałem też PZO któreś za 600 i studar za 750 ale to już za wysokie progi :[
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

".Ten powyżej to też Mb30?."
Studar z głowicą bino od MB 30
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość