Ruch złożony punktu materialnego

Z gr. φύσις (przyroda) - nauka o przyrodzie w najszerszym znaczeniu tego słowa. Fizyka w szkole, fizyka na studiach. Zadania domowe z fizyki. Doświadczenia fizyczne.
kicia0014
Posty: 5
Rejestracja: 15 mar 2016, o 17:57

Ruch złożony punktu materialnego

Post autor: kicia0014 »

Nurt rzeki o szerokości d=2m ma prędkość v=20 m/s. Pod jakim kątem w stosunku do brzegu powinien płynąć pływak z prędkością vp=1,5m/s, by poruszał się prostopadle do brzegu. Jaka będzie prędkość pływaka względem nieruchomego obserwatora stojącego w miejscu, gdzie pływak rozpoczął przeprawę. Po jakim czasie pływak osiągnie przeciwny brzeg. O ile metrów przesunie się z brzegiem rzeki punkt osiągnięcia przeciwnego brzegu, jeżeli pływak będzie płynął prostopadle do nurtu i ile wtedy będzie trwała przeprawa. pomoże ktoś w rozwiązaniu ? z góry dzięki za pomoc
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Ruch złożony punktu materialnego

Post autor: Adax82 »

kicia0014,
Zadanie – w pierwszej jego części - nie jest rozwiązywalne w zakresie liczb rzeczywistych. Swoją drogą nurt rzeki 20 m/s ? Raczej 2 m/s, ale zadanie też byłoby nierozwiązywalne.
Rys. 1
Masz pokazane, że teoretycznie pływak może obrać każdy kierunek w stosunku do kąta alfa.
Rys. 2:
Jeśli rozłożymy wektor prędkości pływaka na dwie składowe: pionową ( wprost na drugi brzeg ) oraz poziomą ( równoległą do brzegu, z którego zaczął podróż ) to zauważymy, że składowa pozioma musi mieć wartość „unoszenia” czyli prędkość prądu rzeki, ale skierowaną przeciwnie. Wtedy te wektory „znoszą się” i pozostaje składowa pionowa, i ta prędkość decyduje o czasie przepłynięcia na drugą stronę. W skrajnym przypadku pływak płynie z prędkością 1,5 m/s w górę rzeki: wtedy kąt alfa równy jest zero stopni. Wtedy też nurt rzeki znosi go w dół rzeki z prędkością 18,5 m/s – nie ma tu mowy o ruchu prostopadle do nurtu rzeki.
Rys. 3
Pływak płynie prostopadle do brzegu z prędkością 1,5 m/s a nurt unosi go równolegle do brzegu z prędkością 20 m/s. Wypadkowa prędkość pływaka wynosi ( z Pitagorasa ) 20,06 m/s. Czas płynięcia t = 2/1,5 = 1,33 s. Odcinek AB = 26,67 , ( z Talesa: x/2 = 20/1,5 )
Załączniki
1.jpg
kicia0014
Posty: 5
Rejestracja: 15 mar 2016, o 17:57

Re: Ruch złożony punktu materialnego

Post autor: kicia0014 »

Takie zadanie dostałam i wiele prób było rozwiązania go zanim tu napisałam, zadanie podobno da się rozwiązać
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Ruch złożony punktu materialnego

Post autor: Adax82 »

kicia0014,
W pierwszym punkcie zadania nie da się rozwiązać na gruncie liczb rzeczywistych.
Mój zakład polega na tym, że jak ktoś przedstawi realne ( czyli fizyczne, a nie matematyczne ) rozwiązanie tego pierwszego punktu zadania ( w zakresie, jaki było ono przedstawione przez Ciebie ) to daję 100 zł za dobrą odpowiedź. W przeciwnym wypadku odpowiadający - za udzielenie nieprawidłowej odpowiedzi daje mi 10 zł. Przyjmujesz taki zakład ? .przecież to niewielkie ryzyko.

p.s. .a odróżniasz chociaż odpowiedzi w zakresie fizyki i matematyki ? Jeśli nie, to zastanów się co mogłoby to znaczyć i jakie skutki mogłoby to mieć

Zadanie - jak mówisz - podobno da się rozwiązać. Nie podobno a tylko na 100 %. Jak ktoś nie rozumie rozwiązania to takie rozwiązanie jest na zero procent. Ale jak ktoś rozumie rozwiązanie to jest ono na 100%.
Tyle tylko, że rozwiązanie na 100% może być następujące ( co wynika z trywialnej teorii matematyki ):
1. Pływak nigdy nie osiągnie przeciwnego brzegu po drugiej stronie. Warunek konieczny: jego prędkość jest mniejsza od prędkości unoszenia rzeki.
2. Pływak zawsze osiągnie przeciwny brzeg po drugiej stronie. Warunek konieczny: jego prędkość jest większa od prędkości unoszenia rzeki.
.przyjmujesz zakład?.
kicia0014
Posty: 5
Rejestracja: 15 mar 2016, o 17:57

Re: Ruch złożony punktu materialnego

Post autor: kicia0014 »

to zadanie jest fizyczne. nie będę się zakładała ponieważ nie widzę sensu jeszcze raz spróbuje je rozwiać
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości