Dyfuzja w procesie katalitycznym

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
qnqn
Posty: 3
Rejestracja: 1 lut 2016, o 11:42

Dyfuzja w procesie katalitycznym

Post autor: qnqn »

Mam odpowiedzieć na pytanie dlaczego cząsteczki dyfundują w stronę katalizatora". Czy może tu chodzić o to, że zamiana wiązań w substratach na wiązania związków przejściowych substrat-katalizator jest korzystniejsza energetycznie?
pesel

Re: Dyfuzja w procesie katalitycznym

Post autor: pesel »

Cząsteczki czego? Bo produktu to raczej od katalizatora. Stężenie cząsteczek substratu przy powierzchni katalizatora (kontaktu) jest niższe niż zdala od niego. Po prostu na powierzchni kontaktu dochodzi do reakcji chemicznej, w wyniku której z substartów tworzą się produkty. Siłą napędową dyfuzji jest gradient (różnica) stężeń - dzięki niej stężenia w różnych punktach układu się wyrównują. Wskutek tego cząsteczki produktu dyfundują od katalizatora (bo ich stężenie jest tam większe niż w głębi układu), a cząsteczki substratu do katalizatora ponieważ tam ich stężenie jest mniejsze niż w głębi układu (z dala od katalizatora). Taką mam koncepcję.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości