Co się dzieje?

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Awatar użytkownika
urnotgonnadie
Posty: 7
Rejestracja: 14 lis 2016, o 18:28

Co się dzieje?

Post autor: urnotgonnadie »

Witam serdecznie wszystkich piszących maturę.

Mianowicie mam jedno pytanie, które chciałbym tu poruszyć.
Jak radzicie sobie z kluczem?

Wiemy, że istnieje, to nie mit. Jaki jest, każdy wie, ale jak się w niego wstrzelić?
Przykładowo, robię ostatnio matury (oficjalne) z CKE.

W jednej z nich pada pytanie, dot. degeneracji białka.
Jak wiadomo, piszemy, że polega na nieodwracalnym zerwaniu wiązań struktury przestrzennej białka, przez co traci ono swoje funkcje biologiczne.
Super, patrzę w klucz - słowo nieodwracalne widnieje jak byk, więc jak ktoś go nie zamieści to jest szansa, że polecą punkty.

A teraz druga matura, również z CKE.
Zadanie typowe, tabelka z uzupełnieniem na Prawda/Fałsz.

Pytanie:
Czy degeneracja białek polega na nieodwracalnej utracie przez nie funkcji biologicznych?
Odpowiedź?
Fałsz. Dlaczego? Degeneracja białek jest procesem odwracalnym.

No i co ja mam o tym myśleć?

Nie wspomnę już o innych tego typu gwiazdeczkach w maturze, jak: 1 gen = 1 białko.
Ale o splicingu RNA też każą wiedzieć
Przecież to jest śmieszne.

Teraz również robię maturę (oficjalna, z 2006 roku bodajże) i zadanie w skrócie:
Podziel elementy drewna (cewki, naczynia, włókna drzewne) ze względu na pełnione funkcje:
-funkcja wzmacniająca:
-funkcja transportująca:


Wiadomo, że transportująca to cewki i naczynia, a wzmacniająca to włókna drzewne, i. no właśnie. Jak wiadomo, dojrzałe cewki pełnią również funkcję wzmacniającą.
A jak jest w kluczu?
Funkcja wzmacniająca: włókna drzewne
Funkcja transportująca: cewki, naczynia.


Czyli tutaj, jeżeli posiadasz wiedzę i napiszesz prawidłowo, od razu dostajesz w pysk 0 punktów.

Przecież to jest śmieszne.
Chciałbym się dowiedzieć jaki jest wasz punkt widzenia na tą sprawę, i co ważniejsze:
Jak sobie z tym radzicie?

Pozdrawiam
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Co się dzieje?

Post autor: AnnaWP »

Po pierwsze - co to jest degeneracja białka?
Jeżeli chodzi o denaturację, to może być odwracalna lub nieodwracalna, przynajmniej o ile mnie pamięć nie myli. Więc, zależnie od pytania, można uzyskać pozornie sprzeczne prawidłowe odpowiedzi.
Dla przykładu:
Denaturacja termiczna oznacza nieodwracalną utratę własności biologicznych - to akurat jest (prynajmniej zwykle) prawda
Denaturacja oznacza zawsze nieodwracalną utratę własności biologicznych - a to już fałsz.

Chcę myśleć, że udowodnienie swojej racji w argumentacji sprawi zaliczenie odpowiedzi.
W przykładzie z cewkami, napisałabym je w obu kategoriach. Jeżeli pytanie przewidywałoby argumentację, wyjaśniłabym, że pełnią obie funkcje - np. u nagonasiennych nie ma ani włókien, ani naczyń, więc obie funkcje realizują cewki właśnie.
Awatar użytkownika
urnotgonnadie
Posty: 7
Rejestracja: 14 lis 2016, o 18:28

Re: Co się dzieje?

Post autor: urnotgonnadie »

Przepraszam, oczywiście, że chodziło mi o denaturację.

Braki snu po prostu robią swoje. :p
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość