prędkość początkowa w rzucie poziomym

Z gr. φύσις (przyroda) - nauka o przyrodzie w najszerszym znaczeniu tego słowa. Fizyka w szkole, fizyka na studiach. Zadania domowe z fizyki. Doświadczenia fizyczne.
lunalovegood
Posty: 8
Rejestracja: 29 lis 2016, o 17:57

prędkość początkowa w rzucie poziomym

Post autor: lunalovegood »

Witam, mam pytanie a mianowicie jak obliczyć prędkość początkową w rzucie poziomym, gdy mam podaną tylko wysokość i prędkość końcową? Już próbuję godzinę i żaden wzór mi nie pasuje, bo prędkość końcowa powinna być chyba większa od początkowej? A wychodzi mi mniejsza i z każdego wzoru inna a podstawiam te same wartości, już nie wiem co robię źle.
Próbowałam ze wzoru na prędkość końcową wyciągnąć wzór na początkową i wyszło coś takiego:

v02 = vk - 2gh

Czy dobrze?
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: prędkość początkowa w rzucie poziomym

Post autor: Adax82 »

lunalovegood,
Masz prawie dobrze.
Rzut poziomy z pewnej wysokości Ho z prędkością początkową ( poziomą ) Vo, jest złożeniem ruchu w poziomie i pionie. W pionie – bo ciało spada z prędkością początkową ( pionową ) równą zeru. W poziomie prędkość podczas całego ruchu jest niezmienna i wynosi Vo.
Ciało spada z wysokości Ho:
Ho = gt2/2
Zatem czas spadania: t = (2h/g)0,5
W tym czasie ciało osiągnie prędkość ( w pionie ):
Vp = gt = (2hg)0,5
Prędkość końcowa ruchu Vk ( w momencie osiągnięcia wysokości równej zero ) jest geometryczną sumą prędkości Vp i Vo:
Vk = Vp + Vo ( wektorowo )
Czyli
Vk2 = Vp2 + Vo2
Vo = (Vk2 – Vp2)0,5
Vo = ( Vk2 – 2hg )0,5

Prędkość końcowa ruchu musi być większa od prędkości początkowej, gdyż prędkość końcowa jest sumą ( geometryczną ) ruchu poziomego i pionowego.
lunalovegood
Posty: 8
Rejestracja: 29 lis 2016, o 17:57

Re: prędkość początkowa w rzucie poziomym

Post autor: lunalovegood »

Rozumiem prawie wszystko, tylko skad wziela się ta potęga 0,5?

lunalovegood
Posty: 8
Rejestracja: 29 lis 2016, o 17:57

Re: prędkość początkowa w rzucie poziomym

Post autor: lunalovegood »

Ahaa okej, nie zanotowałam że chodzi o pierwiastek! Dziękuję bardzo za pomoc

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość