anatomia

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
Awatar użytkownika
nibypracowita
Posty: 30
Rejestracja: 11 sty 2014, o 19:49

anatomia

Post autor: nibypracowita »

Dlaczego prawe oskrzele jest krótsze i grubsze od lewego?
Dlaczego produkty trawienia tłuszczów są transportowane limfą, a nie krwią?
Awatar użytkownika
Napoleon 29
Posty: 14
Rejestracja: 5 kwie 2016, o 18:52

Re: anatomia

Post autor: Napoleon 29 »

W prawym płucu są 3 płaty, a w lewym 2 ( bo na lewo jest odchylony koniuszek serca), więc prawe płuco jest większe i potrzebuje większych dostaw powietrza z oskrzela (dlatego jest grubsze)
Limfa transportuje tłuszcze aby odciążyć naczynia krwionośne
Szkoła Anatomii
Posty: 2
Rejestracja: 7 cze 2017, o 19:40

Re: anatomia

Post autor: Szkoła Anatomii »

1. Prawe oskrzele jest także krótsze, gdyż odchodząc od tchawicy od razu rozchodzi się do płuca, natomiast po lewej stronie mamy jeszcze serce i dopiero, gdy lewe oskrzele minie serce może się rozgałęziać dalej na oskrzela płatowe

2. Tłuszcze są transportowane przez limfę, dlatego, że najpierw te cząsteczki muszą się dostać do mięśni szkieletowych i tkanki tłuszczowej, a dopiero później odbywa się ich metabolizm wątrobowy, gdyby były transportowane we krwi od razu trafiałyby do wątroby drogą żyły wrotnej

Maciej Haberka
grzegorj
Posty: 3
Rejestracja: 5 lis 2017, o 10:34

Re: anatomia

Post autor: grzegorj »

Wyjaśnienie odnośnie tłuszczów jest nie tylko błędne, ale wręcz absurdalne. Głównym związkiem transportowanym przez krew do tkanek z przeznaczeniem jako źródło energii nie jest tłuszcz, ale glukoza. A ta wędruje nie bezpośrednio z jelita, ale z wątroby (w której powstaje z glikogenu). Pewnie, że wykorzystane mogą być też kwasy tłuszczowe z krwi, ale te akurat właśnie nie są transportowane limfą... Trzeba wreszcie wziąć pod uwagę, że przy wzmożonym wysiłku fizycznym trawienie jest ograniczone, zatem jelito nie może dostarczać czegokolwiek bezpośrednio do pracujących mięśni. W rzeczywistości mięśnie mają zgromadzony w sobie glikogen i inne substancje, i w wypadku wysiłku korzystają z zapasów, a nie z substancji dostarczanych wtedy z krwią. Jeśli mięśniom czegoś brakuje w czasie pracy, to raczej tlenu niż paliwa, mówiąc obrazowo.

Jaka jest więc prawidłowa odpowiedź na postawione pytanie? Tłuszcze nie rozpuszczają się w wodzie, tworzą z limfą emulsję, która transportowana z jelita charakteryzuje się dużą gęstością i lepkością. W limfie w przeciwieństwie do krwi nie ma erytrocytów, które są podstawowym elementem morfotycznym krwi. Dzięki temu zwiększenie gęstości limfy nie upośledza jej przepływu. Gdyby tę samą ilość tłuszczu rozpuścić we krwi, jej przepływ byłby utrudniony. Oczywiście naczynia limfatyczne wpadają do żył, ale tam limfa jest rozcieńczana krwią, i wraz ze swoją cenną zawartością płynie w dużych naczyniach, więc jej zwiększona lepkość i gęstość nie przeszkadza.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość