metal aktywny z kwasami utleniającymi

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
kaasiikkk
Posty: 30
Rejestracja: 10 gru 2015, o 18:23

metal aktywny z kwasami utleniającymi

Post autor: kaasiikkk »

Wiem, że ten temat już nieraz był poruszany, ale nigdzie jasno dalej nie zostalo napisane: jak reagują metale aktywne (np sód, potas) z kwasami utleniającymi (rozc, stęż HNO3, stęż h2so4). Z wydzieleniem wodoru czy tak jak metale szlachetne do tlenków NO2, NO?
Będę wdzięczna za pomoc
Awatar użytkownika
Napoleon 29
Posty: 14
Rejestracja: 5 kwie 2016, o 18:52

Re: metal aktywny z kwasami utleniającymi

Post autor: Napoleon 29 »

Wydaje mi się, że z wydzieleniem wodoru, takie klasyczne równanie metal nieszlachetny + kwas =sól tego metalu + wodór. Zresztą równanie da się uzgodnić
2Na +2 HNO3 = 2NaNO3 + H2
Mówię to tylko z doświadczenia rozwiązywania zadań, takiej reakcji nie przeprowadzałam.
Pozdrawiam
Nojestem
Posty: 124
Rejestracja: 9 maja 2015, o 22:28

Re: metal aktywny z kwasami utleniającymi

Post autor: Nojestem »

kaasiikkk pisze:Wiem, że ten temat już nieraz był poruszany, ale nigdzie jasno dalej nie zostalo napisane: jak reagują metale aktywne (np sód, potas) z kwasami utleniającymi (rozc, stęż HNO3, stęż h2so4). Z wydzieleniem wodoru czy tak jak metale szlachetne do tlenków NO2, NO?
Będę wdzięczna za pomoc
Metale bardzo aktywne czyli te z I i II grupy głównej redukują NO3- do N2/Nh4+ . Z hs2so4 do H2
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości