H3O+ kwas arrheniusa?

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: H3O+ kwas arrheniusa?

Post autor: lukasz471 »

Cappy pisze:Teoria Arrheniusa kwasów i zasad – jedna z teorii kwasów i zasad, postulująca, że kwasem jest związek, który dysocjuje się z wytworzeniem jonu wodorowego (H+), a zasadą związek, który dysocjuje z wytworzeniem jonu hydroksylowego (OH-). W myśl tej teorii woda jest jednocześnie kwasem i zasadą.
No niestety nawet w chemii nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Różnie się spotykam z określaniem co jest kwasem a co nie jest wg teorii Arrheniusa. Bo oczywiście woda może ulegać autodysocjacji z wytworzeniem jonu OH- i H+ wg równania 2H20lt= H3O+ + OH-. I możemy powiedzieć, że jest wtedy zarówno kwasem jak i zasadą, jednakże zazwyczaj kwasy Arrheniusa odnosi się do typowych kwasów typu HCl, H2SO4. Może inaczej, skoro kwas Arrheniusa to związek dostarczający do wody jony H+, no to przecież jon H3O+ jest inaczej mówiąc jonem H+, bo przecież dobrze wiemy, że jon H+ nie istnieje, tylko istnieje jon H3O+. Tak samo nie możemy powiedzieć, że jon NH4+ dostarczyć może do wody jon H+, ponieważ jon NH4+ jest już produktem dysocjacji wody amoniakalnej. No z teoretycznego punktu widzenia możemy tak powiedzieć, ale logicznie rzecz ujmując nie ma to sensu. Tak więc reguła Arrheniusa ma sens jedynie dla prawdziwych kwasów i prawdziwych zasad", chociaż jak mówiłem już wcześniej, teoretycznie można powiedzieć, że jon H3O+ jest kwasem. Wszystko zależy od tego jak na to spojrzymy. Teoretycznie, czy praktycznie. I bądź tu mądry Taka jedna uwaga, ja na waszym miejscu szczególną uwagę jeżeli chodzi o teorie kwasów i zasad zwróciłbym na: teorię lewisa, która nie jest tak jeszcze oklepana na maturach i dlatego mogą ją dać na zależność Im mocniejszy kwas, tym słabsza zasada Brónsteda z nim sprzężona oraz na autodysocjację cząsteczek innych niż woda i określanie co jest w nich kwasem a co zasadą Brónsteda. Takie moje typy maturalne, których wiekszość nie przerabia, a nowa matura lubi zaskakiwać.
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2017, o 13:09 przez lukasz471, łącznie zmieniany 1 raz.
kaasiikkk
Posty: 30
Rejestracja: 10 gru 2015, o 18:23

Re: H3O+ kwas arrheniusa?

Post autor: kaasiikkk »

Cappy pisze:Coś mi się zdaje, że właśnie prędzej uznaliby wodę niż jon hydroniowy.


Ale dlaczego?

kaasiikkk
Posty: 30
Rejestracja: 10 gru 2015, o 18:23

Re: H3O+ kwas arrheniusa?

Post autor: kaasiikkk »

lukasz471, dzięki a spróbujesz mi jeszcze pomoc w kwestii tego, czy takie jony jak HS-, HSO4- albo H2PO4- sa kwasami Arrheniusa? Bo tu juz mamy klasyczną dysocjacje na proton i anion reszty kwasowej, prawda.?

Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: H3O+ kwas arrheniusa?

Post autor: lukasz471 »

kaasiikkk pisze:lukasz471, dzięki a spróbujesz mi jeszcze pomoc w kwestii tego, czy takie jony jak HS-, HSO4- albo H2PO4- sa kwasami Arrheniusa? Bo tu juz mamy klasyczną dysocjacje na proton i anion reszty kwasowej, prawda.?

Wczuwając się w klucz maturalny powiedziałbym, że tak, ale trudno jednoznacznie stwierdzić jak na to spojrzą szanowne Członki Komisji.
kaasiikkk
Posty: 30
Rejestracja: 10 gru 2015, o 18:23

Re: H3O+ kwas arrheniusa?

Post autor: kaasiikkk »

Ano właśnie, to w tym wszystkim jest najwspanialsze. W każdym razie dziękuję za pomoc

Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: H3O+ kwas arrheniusa?

Post autor: Larsonik »

U mnie w liceum nauczycielka mówiła, ze teoria Arrheniusa nie odnosi się do jonów, dlatego w zadaniach tego typu jonów nigdy nie przyporządkowywaliśmy do zasad lub kwasów Arrheniusa.
Cappy
Posty: 459
Rejestracja: 8 cze 2014, o 18:51

Re: H3O+ kwas arrheniusa?

Post autor: Cappy »

Larsonik, to prawda, ale woda jest cząsteczką, czyż nie?
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: H3O+ kwas arrheniusa?

Post autor: Larsonik »

Prawda, ja się odnosiłem do tego:
lukasz471, dzięki a spróbujesz mi jeszcze pomoc w kwestii tego, czy takie jony jak HS-, HSO4- albo H2PO4- sa kwasami Arrheniusa? Bo tu juz mamy klasyczną dysocjacje na proton i anion reszty kwasowej, prawda.?
Cappy
Posty: 459
Rejestracja: 8 cze 2014, o 18:51

Re: H3O+ kwas arrheniusa?

Post autor: Cappy »

Larsonik, ahh, no chyba, że tak
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość