H3O+ kwas arrheniusa?

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
kaasiikkk
Posty: 30
Rejestracja: 10 gru 2015, o 18:23

H3O+ kwas arrheniusa?

Post autor: kaasiikkk »

Witam, w jednym z arkuszy maturalnych z minionych lat pojawiło się pytanie o dopasowanie w tabelce kwasów i zasad arrheniusa i bronsteda. W kluczu H3O+ jest przyporzadkowane tylko do kwasów bronsteda. Dlaczego nie moze to byc kwas arrheniusa?. Przecież moze oddysocjowac proton :(

Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: H3O+ kwas arrheniusa?

Post autor: lukasz471 »

kaasiikkk pisze:Witam, w jednym z arkuszy maturalnych z minionych lat pojawiło się pytanie o dopasowanie w tabelce kwasów i zasad arrheniusa i bronsteda. W kluczu H3O+ jest przyporzadkowane tylko do kwasów bronsteda. Dlaczego nie moze to byc kwas arrheniusa?. Przecież moze oddysocjowac proton

Bo w teorii Arrheniusa jako kwas przyjmujesz związek HR, który w roztworze wodnym dysocjuje z odczepieniem H+ i R-, gdzie R to reszta kwasowa. Ta teoria jest zarezerwowana do prawdziwych kwasów ze względu na budowę. Oczywiście, możemy założyć że jon H3O+ dysocuje na H20 + H+. Wiemy jednak przecież, że h20 nie jest resztą żadnego kwasu. Tak więc teorię Arrheniusa stosujemy do takich prawdziwych kwasów jak np HNO3, H2SO4, a nie takich związków, które mogą odłączyć jon H+, ale prawdziwymi kwasami nie są jak : NH4+. Tak więc z teoretycznego punktu widzenia można by zaliczyć jon H3O+ do kwasów Arrheniusa, ale z logicznego i praktycznego punktu widzenia nie.
kaasiikkk
Posty: 30
Rejestracja: 10 gru 2015, o 18:23

Re: H3O+ kwas arrheniusa?

Post autor: kaasiikkk »

Rozumiem. Bardzo dziękuję za wyjaśnienie. Mam w takim razie jeszcze jedno pytanie: czy takie jony jak HS-, HSO4-, H2PO4- itd są kwasami Arrheniusa. Wydaje mi się, że tak, bo tu jest juz dysocjacja na jon H+ i anion reszty kwasowej.

Cappy
Posty: 459
Rejestracja: 8 cze 2014, o 18:51

Re: H3O+ kwas arrheniusa?

Post autor: Cappy »

lukasz471,

Teoria Arrheniusa kwasów i zasad – jedna z teorii kwasów i zasad, postulująca, że kwasem jest związek, który dysocjuje się z wytworzeniem jonu wodorowego (H+), a zasadą związek, który dysocjuje z wytworzeniem jonu hydroksylowego (OH-). W myśl tej teorii woda jest jednocześnie kwasem i zasadą.

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Teoria_Arrheniusa
kaasiikkk
Posty: 30
Rejestracja: 10 gru 2015, o 18:23

Re: H3O+ kwas arrheniusa?

Post autor: kaasiikkk »

Ale chyba to że woda ma byc kwasem, czy zasadą (albo jednym i drugim) w myśl teorii Arheniusa to jednak bzdura.jak niejedna rzecz na Wiki. Zresztą mówię, na zadaniu maturalnym nawet H3O+ nie bylo uznane za kwas arrheniusa, a co dopiero woda.

Cappy
Posty: 459
Rejestracja: 8 cze 2014, o 18:51

Re: H3O+ kwas arrheniusa?

Post autor: Cappy »

kaasiikkk, Na wikipedii wcale nie takie bzdury są
kaasiikkk
Posty: 30
Rejestracja: 10 gru 2015, o 18:23

Re: H3O+ kwas arrheniusa?

Post autor: kaasiikkk »

Nie mówię, że zawsze są Jednak w tym wypadku poza suchym zdaniem na wikipedii, w którym nie widzę zbytnio sensu nie znalazalm żadnego innego poparcia dla teorii jakoby woda mialaby byc kwasem arrheniusa.

Cappy
Posty: 459
Rejestracja: 8 cze 2014, o 18:51

Re: H3O+ kwas arrheniusa?

Post autor: Cappy »

A mogłabyś mi wytłumaczyć dlaczego nie widzisz w tym sensu? teorie kwasów i zasad mają nam mówić co jest kwasem a co nie, jeśli zakładamy, że według teorii Arrheniusa kwasami są cząsteczki kwasopodobne dysocjujące na kation H+ i anion reszty kwasowej, to jaka teoria mówi nam które cząsteczki są kwaso- i zasadopodobne?

kaasiikkk
Posty: 30
Rejestracja: 10 gru 2015, o 18:23

Re: H3O+ kwas arrheniusa?

Post autor: kaasiikkk »

To powiedz mi, czy woda dysocjuje na kation wodoru i anion reszty kwasowej?

Cappy
Posty: 459
Rejestracja: 8 cze 2014, o 18:51

Re: H3O+ kwas arrheniusa?

Post autor: Cappy »

Ależ ja nie twierdzę, że woda na 100% jest kwasem w teorii Arrheniusa. A czym według ciebie jest reszta kwasowa? Jakaś definicja?

Nojestem
Posty: 124
Rejestracja: 9 maja 2015, o 22:28

Re: H3O+ kwas arrheniusa?

Post autor: Nojestem »

kaasiikkk pisze:To powiedz mi, czy woda dysocjuje na kation wodoru i anion reszty kwasowej?

Chemia ogolna Atkinsa (ściągnij sobie) rozdział 15 kwasy i zasady - przeczytaj uważnie początek
kaasiikkk
Posty: 30
Rejestracja: 10 gru 2015, o 18:23

Re: H3O+ kwas arrheniusa?

Post autor: kaasiikkk »

Dobra, to moze tak, mi chodzi tylko o to, żeby dobrze napisać maturę. Jako że natrafilam na zadanie z ktoregos roku, w ktorego kluczu jon H3O+ nie byl przyporządkowany jako kwas arrheniusa to zaczelam sie zastanawiać dlaczego. I chodzi mi tylko o to, jakiego rozumienia tej teorii wymagają na maturze. Skoro nie uznali jonu H3O+ jako kwasu, to chyba wody tym bardziej by do nich nie zakwalifikowali

Cappy
Posty: 459
Rejestracja: 8 cze 2014, o 18:51

Re: H3O+ kwas arrheniusa?

Post autor: Cappy »

Coś mi się zdaje, że właśnie prędzej uznaliby wodę niż jon hydroniowy.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 4 gości