Kupić biolara?

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Kaka123
Posty: 13
Rejestracja: 31 gru 2017, o 16:01

Kupić biolara?

Post autor: Kaka123 »

Witam
Jestem tu nowy i planuje zakup tego biolara:
olx.pl/oferta/mikroskop-pzo-warszawa-CID628-IDkYcL8.html
Będzie mi głównie służył do obserwacji protistów, glonów, a jak się trafi to bakterii, jak i skorupiaków (tj.rozwielitka)
Prosiłbym o poradę czy opłaca się go kupić
Z góry dziękuję za odpowiedzi
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Kupić biolara?

Post autor: planapo »

Stolik mocno wytarty czyli znaczy ze byl bardzo duzo uzywany, co nie znaczy ze jest w zlym stanie. Najlepiej ogladnac i przetestowac osobwscie a jak nie masz mozliwosci to zadac pytania wymienione w poradniku.
Kaka123
Posty: 13
Rejestracja: 31 gru 2017, o 16:01

Re: Kupić biolara?

Post autor: Kaka123 »

Jeszcze znalazłem taką ofertę:

Kod: Zaznacz cały

olx.pl/oferta/mikroskop-pzo-warszawa-super-CID628-IDpvbbl.html
biolar
Posty: 38
Rejestracja: 4 gru 2017, o 17:33

Re: Kupić biolara?

Post autor: biolar »

Nie wiem czy coś kupileś, ale najlepiej kupić sprzęt oglądając i sprawdzając, więc wziąć kogoś kto się zna. Ja kupiłem biolara i okazuje się jest mocno zajechany.
Co było i jest u mnie do naprawy, wymiany.
1. ogólnie cała optyka bardzo brudna - wyczyszczone.
2. kondensor k51 jest z przebarwieniami na wierzchu, co widać na zdjęciach w postaci niebieskich plam. Próbowałem miękką szmatką to spolerować ale nie schodzi - czekam na dostawę.
3. Przesłona kondensora pordzewiała - naprawione.
4. śruba makro-mikro. Mimo że gość powiedział proszę sobie sprawdzić że działa, to teraz widzę że nie działa.
Zacina się w połowie wysokości stolika.
Najłatwiej sprawdzić śrubę w pozycji prawie maksymalnej gdy pracujesz na x40 i x100, jest takie miejsce że dużo używanym mikroskopie czujesz luz na śrubie w tym miejscu, i nawet stolik może sam zjeżdżać.
Co prawda cała przekładnia śruby makro i miko i tak powinna być smarowana smarem o odpowiedniej gęstości co handlarzom pozwala ukryć to zużycie.
5. Ponieważ części do biolara już trochę mają, optyka może być wsadzona z wadami. Soczewki źle przechowywane mogą sie rozklejać i widać wtedy skazy.
6. Zasilacz oświetlenia mi padł, z kolegą naprawiliśmy.

Ogólnie chciałem napisać że jak się kupuje to trzeba dobrze sprzęt sprawdzić bo na olx, allegro i ebayu handlarzy nie brakuje, co powoduje że windują sobie ceny za mikroskop i części.

Musisz wziąć pod uwagę że jak będziesz chciał rozbudować sprzęt to będzie Ci ciężko znaleźć części i trafić w dobrej cenie to się trochę naszukasz.

Przy zakupie Biolara raczej musisz wziąć pod uwagę że będzie musiał trochę pogrzebać w sprzęcie, ale to z drugiej strony zaleta bo poznajesz jak działa mikroskop.

A kupić nasadkę trino tanio teraz to już nie możliwe, cenią sobie jakby to było ze złota.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Kupić biolara?

Post autor: planapo »

Kazdy przypadek jest inny - mozesz trafic w pelni sprawny, mozesz trafic na taki wymagajacy serwisu. To ze ktos trafil bubel nie znaczy ze Ty tez trafisz. To jest ryzyko rynku wtornego. Idealnie - sprawdzic osobiscie.

Z potencjalnych ofert skresl te uzytkownika ze slowem Zofia w nicku.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Kupić biolara?

Post autor: Boguslaw »

Są dealerzy u których płacisz więcej (niestety), ale możesz mieć prawie pewność, że kupiony sprzęt jest sprawdzony, sprawny technicznie i wyczyszczony.
Bywa też tak, że trafiasz super okazję (finansową lub jakościową), ale po otrzymaniu sprzętu szczęka opada".
Jeżeli się orientujesz, masz troszkę wprawy/smykałkę, to mniejszym lub większym kosztem doprowadzisz sprzęt do zadowalającego stanu (z reguły)
planapo pisze:
6 sty 2018, o 18:43
To jest ryzyko rynku wtornego.
Święte słowa -)
Kaka123
Posty: 13
Rejestracja: 31 gru 2017, o 16:01

Re: Kupić biolara?

Post autor: Kaka123 »

Dziękuję bardzo za porady
Napewno się do nich dostosuję
biolar
Posty: 38
Rejestracja: 4 gru 2017, o 17:33

Re: Kupić biolara?

Post autor: biolar »

Może wsadzę kij w mrowisko ale ponieważ cały czas walczę ze swoim biolarem, czasem już uważam, że jak ktoś potrzebuje mikroskop do prac badawczych a nie do walki z mikroskopem to lepiej niech dołoży więcej i kupi nowy mikroskop do którego można potem dokupywać części bez marnowania godzin na przeszukiwania olx, allegro i ebaya.
Do tego kupując nowy mamy gwarancję itd. oraz unikamy kontaktu z handlarzami na aukcjach. Obecnie prawie każda oferta części czy mirkoskopu na aukcjach to oferta handlarzy, którzy opowiadają bajeczki oraz oczywiście ich sprzęt to ideał i oczywiście windują sobie ceny.
Znaleźć dobre części które mają obecnie minimum 30 lat to trzeba mieć dużo szczęścia.
Np. ma 6 par oklularów (4 różne wielkości, 1 szerokokątne i jeszcze jakieś nie zapamiętałem typu, ale kupiłem aby potem nie szukać) i wszystkie sześć par po długim, dokładnym i delikatnym czyszczeniu mają skazy.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Kupić biolara?

Post autor: Boguslaw »

Żaden kij, kwestia podejścia do tematu
Walka z mikroskopem (zwłaszcza trudnym) to piękna rzecz
Spytaj kogoś z uczestników tego Forum (mających lepsze sprzęty), czy stać by ich było na zakup nowego?!?!
Znajdź mi proszę nowy odpowiednik Biolara (z jego możliwościami rozbudowy) i podaj cenę?

Parę dni temu, prawie nikt nie walczył, bo po co bić się o złom -)
Czy na pewno? Nie licząc stanu obudów i oczywiście rozkręcenia i przeczyszczenia szkieł, tylko jeden jest nie teges -)
"Przedmiotem aukcji są obiektywy do mikroskopu . Nie wiem czy są sprawne , na pewno są brudne i wymagają przeczyszczenia. Dlatego sprzedaję wszystkie za jednej aukcji.
1- (2) E.Leitz Wetzlar - mosiężny
2- PZO 1090B - 100:1 , 1,30
3- PZO 24181
4- PZO 22744
5- PZO 16332 100/1,3 - 170/017
6- PZO 16764 100/1,3 01 - 160/017
7- JENA 744 188 , HI90/1,25 - 160/017
+ Okular górny PZO 10x"
na dokładkę sprzedający dorzucił(!?) do przesyłki: kondensor PZO K3P1 oraz redukcję samoróbkę 4617,5 mm (bez gwintów?)

Edit: Całość kupiłem za 61,50 zł (przesyłka gratis)
Załączniki
Obiektywy niby szpejowe.jpg
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Kupić biolara?

Post autor: planapo »

Biolar, dzieki za Twoj głos w sprawie rynku wtornego

Zgadzam sie z tym ze obecnie jest inaczej niz bylo 6-7 lat temu kiedy zaczynalem wchodzic w rynek uzywek (mowie o allegro i PZO). Na haslo PZO byly minimum 3 strony ofert, nie bylo handlarzy, a ci nieliczni co byli po prostu wyprzedawali zapasy nie robiac z tego jeszcze biznesu dzis taniej kupie drozej sprzedam to standard.

Nie kazdy ma czas i ochote kupowac i polowac na czesci na aukcjach i ja w to w pelni rozumiem. Sam kompletowalem swoj mikroskop 4-5 lat, dzien konczac i zaczynajac na ebayu. I nadal mam potrzebe zeby to robic bo ciagle nie do konca jest skompletowany. Nie polecałem czesto takiej drogi i ostrzegalem przed jej konsekwencjami, jednoczesnie bardzo chcialem zdobyc taki sprzet i dla mnie byla to jedyna opcja. Za 5 lat zakupow na ebayu tylko raz kupilem cos co - z powodu niewlasciwego zapakowania - przyszlo zniszczone i bezuzyteczne. Jednak ebay to ciagle inna bajka niz polski rynek i temat na znacznie dluzszy post.

Zaden nowy mikroskop z polki cenowej 5-8k PLN nie rowna sie z Biolarem w dobrym stanie. Biolar pochodzi z INNEJ epoki. Czasow kiedy nie produkowalo sie duzo i tanio tylko SOLIDNIE. I dlatego ciągle można trafić egzemplarze, ktore mimo 40 lat na karku sa w pełni sprawne. Z drugiej strony ich konstrukcja pod pewnymi względami niesie ze soba ograniczenia tamtej epoki (np. ergonomia uzytkowania).

Wszystko jednak zalezy: inaczej patrzy ktos kto kolekcjonuje, inaczej ktos kto chce robic zdjęcia, a jeszcze inaczej kto po prostu potrzebuje mikroskopu do pracy w labie. Wiekszosci osób ten dobrej klasy chinczyk swobodnie starczy i to tez jest ok.

Popularne tu podejscie do sprzetu uzywanego wynika z faktu ze - np. do fotografii - potrzebne sa techniki i czesci albo niedostepne w ofertach chinskich (obiektywy planapo, DIC, nasadka 3 torowa), albo są kilkanascie/kilkadziesiat razy drozsze niz uzywane. Nowe tego typu akcesoria kosztuja wiec po nascie, a czasem dziesiatki tysiecy złotych. I to na pewnym poziomie sprzetu w 99% zamyka dywagacje czy kupowac nowe czy uzywane.
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: Kupić biolara?

Post autor: winkwink »

planapo, bardzo ładnie to opisałeś i podzielam Twoją opinię, choć czasów z 3 stronami PZO (nie biznesowych) na allegro nie pamiętam, bo wtedy mnie ten temat nie interesował
Jestem przykładem osoby bijącej pokłony przed biolarem, choć początki łatwe nie były (jak ze wszystkim). Czas, determinacja, poświęcenie i też nie jest tak, że kiedyś powiem - dotarłam do celu, umiem wszystko, cały czas się go uczę, a on mnie zaskakuje. Będąc na etapielttylko biolar sama złapałam się w pułapkę zakupów, no bo co będzie, jak kiedyś zwali mi się szkło w trino, albo coś się stanie stolikowi, albo będę chciała ładniejszy korpus, albo albo? No to nagromadziłam trochę sprzętu na zaś Czyściłam, chuchałam, dmuchałam, leży i czeka, aż będzie potrzebny. Jak wygram w totka to wydam bańkę na nowy mikroskop który będzie robił to, co teraz robi biolar
biolar
Posty: 38
Rejestracja: 4 gru 2017, o 17:33

Re: Kupić biolara?

Post autor: biolar »

podsumowują jak ktoś chce kupić mikroskop do prac badawczych a nie do tego aby bawić się z mikroskopem to lepiej niech kupi nowy, bo zamiast badać co ma zbadać będzie zajmował się mikroskopem.

Ponieważ śledzę oferty na olx ebay i allegro to i tak widzę że handlarze trochę odpuścili z cenami, od roku trudno było kupić biolara za mniej niż 1200zł (mam tu na myśli biolara + zasilacz + komplet 5 obiektywów). Obecnie można trafić od 700 do 1000zł.

Jeżeli już ktoś kupuje biolara to powinien sprawdzić czy w zestawie jest(jak się mylę to mnie skorygujcie):
- zasilacz (oczywiście sprawny)
- rewolwer na 5 obiektywów, bo chyba też sprzedają na 4 obiektywy
- czy jest pełen zestaw obiektywów
- czy obiektywy wkręcone są do biolara czyli tubus na 160
- oczywiście czy obiektywy są sprawne
- czy szkło od oświetlenia jest czyste bo może być zniszczone, a to chyba trudniej wymienić
- dokładny przegląd wszystkich elementów tj. okularów

no i czy działają wszystkie pokrętła bez luzów i zacinania się

dlaczego warto to sprawdzić?
kupujemy biolara za 1200zł i okazuje się ze musimy dokupić dwa obiektywy x40 i x100, one chodzą na portalach od 100 do nawet 250zł. Zakładając że musimy kupić oba wydajemy 400zł, i już nasz biolar kosztował nas 1600zł.

trzeba też uważać na tytuły oferty np.
"Sprzedam biolara + komplet okularów stan bardzo dobry - potem okazuje się że stan bardzo dobry dotyczył okularów
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

[Link] Kupić biolara?

Post autor: Boguslaw »

Biolar, trochę mnie to śmieszy -)
Wypytać trzeba o wszystko co możliwe, ale poniekąd i tak się kupuje w ciemno"
Odpowiedz pytającemu z wątku :
topic68222-286.html?sid=0502f3a4fa52ddb ... 3bb36867ca

Co z tego, że człowiek pojedzie i obejrzy, dotknie, porusza pokrętłami, jak się jednak nie zna (ma prawo)!
Taki przytyk do Twoich teorii, bez urazy -)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość