Entalpia produktów i substratów, tworzenia i spalania

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Edziaaaaaa
Posty: 59
Rejestracja: 19 kwie 2017, o 19:06

Entalpia produktów i substratów, tworzenia i spalania

Post autor: Edziaaaaaa »

Jak w temacie. Totalnie nie ogarniam tego zagadnienia, mimo że robiłam setki zadań i za KAŻDYM razem wychodzi mi zły wynik, dla mnie to czarna magia. Jestem beznadziejnym przypadkiem
Czytałam chyba każde możliwe vademecum, gdzie było wyjaśniane krok po kroku i jeszcze bardziej nic z tego nie rozumiem.
np. jak mam reakcję 2HCOOH+2O2=2C02+2H2O i mam policzyć jej entalpię na podstawie tych dwóch:
CH30H+O2=HCOOH+H2O H1
2CH3OH+3O3=2CO2+4H2O H2
Celowo nie przepisałam liczb entalpii tych 2 reakcji, bo jeszcze bardziej by mi było ciężko z jakimiś kosmicznymi liczbami.
Co ja mam zrobić z tymi dwiema entalpiami?
Wiem że trzeba odjąć entalpię produktów od substratów, ale która to jest entalpia produktów a która substratów? Skąd mam je wziąć? Jestem załamana, tyle na to czasu straciłam a nic nie umiem
Nie wiem też co znaczy entalpia tworzenia i entalpia spalania czegoś. Błagam o pomoc
00000000000000000000
Posty: 1479
Rejestracja: 9 wrz 2017, o 17:30

Re: Nie rozumiem entalpii

Post autor: 00000000000000000000 »

Jak drugą reakcję pomnożysz przez (-2), a trzecią przez 2 i dodasz stronami to dostniesz (prawie ) pierwszą reakcję. Toteż entalpia pierwszej reakcji wynosi (-2)*H1 +2*H2.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość