poprawa matury 2019- stara podstawa

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
James Bond
Posty: 394
Rejestracja: 28 gru 2017, o 08:34

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: James Bond »

Pracuje po 8h w zakładzie przy maszynach cnc.
Pieniądze ok, ale mam tylko praca dom praca dom, i to wszystko. Taka wredna rutyna w 4 brygadowym systemie. Gdzie pracuje w każdy dzień i święta.
dziadek96
Posty: 22
Rejestracja: 18 mar 2019, o 07:42

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: dziadek96 »

Nie umiesz zarządzać czasem James. Ja jestem w identycznej sytuacji jeśli chodzi o pracę. 8h, 4bryg, mam kilka stanowisk w fabryce, maszyny(w tym CNC) lub planowanie. Dojazd i powrót z pracy uzależnione od miejskiej komunikacji, tracę około 60-90 minut dziennie.

Codziennie rano(rano, czyli godziny zmienne, czasem 4, czasem 14 :D) wstaję, medytuję, planuję dzień, robię trening biegowy lub siłowy. Następnie mam okienko 4-5h wolnego czasu i zastanawiam się[aktualnie] czy lepiej je przeznaczyć na poprawę biolchemu czy naukę it.. Wieczorem mam jeszcze czas, by przed snem pouczyć się języka angielskiego lub hiszpańskiego oraz poczytać.

W dni wolne dodam, że jest dodatkowych 9 godzin do dyspozycji (dojazd + praca).

Wysypiam się, ale gdybym miał sobie gotować sam to już by się pojawił problem.
James Bond
Posty: 394
Rejestracja: 28 gru 2017, o 08:34

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: James Bond »

W sumie, to masz rację. Z tym czasem jest u mnie ciężko.
dziadek96
Posty: 22
Rejestracja: 18 mar 2019, o 07:42

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: dziadek96 »

Proponuję postanowienie, wybierz jeden dzień w tygodniu, masz swój grafik, wiem, że w naszej sytuacji to jest różnie, czasem to będzie niedziela, czasem środa. Spisz co chcesz zrobić (np.aplikacja todoist - możesz korzystać webowo i mobilnie, szybko możesz stworzyć plan rzeczy do zrobienia w danym tygodniu) i jazda. Chcesz całe życie spędzić w fabryce? Nie mówię nawet o leku, ale poszukaj coś innego, bo to masakra jest w przemyśle. Porobisz trochę i zaczniesz tym wymiotować, skóra Ci się zrobi 'ujowa' od chłodziwa i tak dalej :D Wszędzie syf i brud, zero szacunku. A kasy nigdy w tym dobrej nie zarobisz. Ja w rok zwiększyłem pensję od najniższej o około tysiąc złotych. Fajnie, na początku nie wiedziałem co to jest to cnc, teraz dużo umiem. Ale dalszych podwyżek raczej nie przewiduję :D Niektórych barier nie przeskoczysz.

Polecam również jakiś sport, np.siłownię. Nie dla fajnego brzucha, po prostu poćwicz ze dwa tygodnie i sam się zastanów, podziękujesz. Nic nie stworzy Ci tak dobrego nastroju na cały dzień jak trening.
James Bond
Posty: 394
Rejestracja: 28 gru 2017, o 08:34

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: James Bond »

Ćwiczę na siłowni. Kupiłem, i mam własną.
Wiem, że całe życie nie będę w fabryce pracować, bo pracuje już 6 miesięcy i czujesie tą robotą wypalony. Mam dość.
dziadek96
Posty: 22
Rejestracja: 18 mar 2019, o 07:42

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: dziadek96 »

Fabryka to nie jest miejsce dla człowieka, który ma jakiekolwiek ambicje. Już lepiej zrobić kurs kucharza, albo cukiernika, bo tam można się rozwijać, tworzyć autorskie przepisy.

Rynek jest trochę do dupy. Niby jest niż demograficzny i to widać po progach na uczelniach, itp. Ale co najgorsze, panują pewne tendencje. Jak IT rozwija się od tak naprawdę ponad stu lat, to dopiero od 2-3 lat widać więcej i więcej chętnych na pracę w tej branży. Teraz wymagania na juniorów są masakryczne. Dzisiaj widziałem ogłoszenie na full stack java deva, trzeba znać javę i mieć duże pojęcie o froncie, do tego linuxa sobie życzyli, bazy danych i podstawy networkingu typu znajomość przynajmniej w teorii zagadnień jak tcp/ip. I za to oferowali marne 3-5k netto (chyba jeszcze 6 msc doświadczenia wołali).

Myślałem kiedyś o finansach, ale ilu ekonomistów wychodzi co roku? Na to banalnie się dostać, łatwo skończyć. Do tego ageizm.

Istnieją też obawy o których piszesz. Nigdy w szkole nie miałem lekcji typowo o wybieraniu zawodu, jak to robić, żadnych testów predyspozycji. Nie miałem okazji rozmawiać z żadnym psychologiem, bo ja też mam obawy, czy iść w it i mieć kasę, ale nie być zadowolonym z życia, czy próbować na lek, uda się, albo się nie uda. Mam 23 lata. Niektórzy w moim wieku są w połowie studiów.

Ja to chyba ostatecznie zaczekam na progi w tym roku, albo chociaż same arkusze i podejmę decyzję, nie wiem jak Ty :D
Awatar użytkownika
bedziedobrzeXd
Posty: 216
Rejestracja: 30 lis 2009, o 21:13

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: bedziedobrzeXd »

A ja żadnej pracy nie uważam za stratę czasu i brak ambicji. Brakiem ambicji nazwę sytuacje gdzie ludzie żyją z zasiłków, 500+ i innych zapomóg. To jest brak ambicji. A nie ciężka i wykańczająca praca. Być może nie da się w niej rozwinąć jakoś szczególnie, ale może być fajnym przystankiem w drodze do celu - jak na przykład odłożenie kasy na swój biznes, na podróż życia czy studia.
1/6 SUM WLK
tomtom0
Posty: 24
Rejestracja: 13 paź 2017, o 18:09

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: tomtom0 »

hej, a tak wracając do tematu zbliżającej się matury :D
czy ktoś spotkał się z zadaniami z prawa hardyego weinberga na arkuszach starej podstawy?
Awatar użytkownika
bedziedobrzeXd
Posty: 216
Rejestracja: 30 lis 2009, o 21:13

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: bedziedobrzeXd »

ja pisałam starą podstawę i powiem Ci że mogą niestety sięgnąć po wszystko... zeszłoroczna było naprawdę prosta i myślę że tegoroczna będzie jeszcze bardziej przystępna
1/6 SUM WLK
tomtom0
Posty: 24
Rejestracja: 13 paź 2017, o 18:09

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: tomtom0 »

Naprawdę uważasz że była prosta? Ja także ją pisałem i spartaczyłem po całości, no ale to się wzięło z tego, że miałem ostatni rok trudnych studiów na głowie i ogólnie trudny okres, więc moje przygotowanie było po prostu słabe. Niemniej jednak spotkałem się z opiniami (np Lewinskiego) które mówiły że była trudna, a jeśli nie trudna to przynajmniej niestandardowa. Statystyki CKE także to potwierdzają, stąd ciekawi mnie Twoja opinia :)
Awatar użytkownika
bedziedobrzeXd
Posty: 216
Rejestracja: 30 lis 2009, o 21:13

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: bedziedobrzeXd »

Kurna, za**bałam się mułem i myślałam że piszesz o chemii. O biologii się nie wypowiadam.

Jeśli chodzi o chemię to pewnie punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Ja trzaskałam po 100-200 zadań dziennie od września plus arkusze. Zrobiłam arkuszy jak najwięcej się dało - i to z każdego źródła. Na korepetycjach dostawałam jedne (Kaznowski, Tutor, Maturita, Operon, Nowa Era, Pazdro, Pac itd.....) a w domu wyszukiwałam kolejne. Zadanie na obliczanie pH było bardzo typowe i moim zdaniem takie z poziomu "wstęp"... Mogli dać coś bardziej trudnego. Zadanie ze złotem - wyliczyłam ze stężenia procentowego. Zadanie z elektrochemii - no też typowe. Organiczna - same reakcje charakterystyczne. Wyznaczanie wzoru jakiegoś związku organicznego - też z typowych myślę. Wiesz, może mnie się wydawała łatwa, bo na korepetycjach dostawałam naprawde trudne arkusze, wręcz niematuralnie trudne i wykraczające poza podstawę programową. I nie pomijałam zadań nawet jak mi początkowo nie wychodziły. Robiłam je do skutku, nawet ponad zaplanowany czas.

I polecam Ci to samo z biologii, jak poprawiałam jakiś czas temu to też trzaskałam masę zadań, czytałam dużo książek żeby podłapać słowa klucze i zrobiłam pierdyliard arkuszy które były oceniane przez wspaniałą nauczycielkę biologii :) Także trzaskaj arkusze na tej ostatniej prostej a wynik pozytywnie Cię zaskoczy! Ja byłam noga z chemii. Pierwszą poprawę napisałam na około 60% a wydawalo mi sie ze tyyyyle się uczę. Drugą na 93%. DA SIĘ. Powodzenia
1/6 SUM WLK
tomtom0
Posty: 24
Rejestracja: 13 paź 2017, o 18:09

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: tomtom0 »

Oj, to faktycznie sporo tych przygotowań z chemii miałaś!

Ja o tegoroczne matury jestem spokojny bo przerobiłem tonę zadań i nie sądzę, żeby coś mnie zaskoczyło. Nie chciałbym robić reklamy ale kurs online Lewińskiego kosztuje śmieszne pieniądze, a po solidnym jego przerobieniu zadania z biologii wydają się na poziomie podstawówki.

Do chemii podchodzę luźniej, trzaskam zadania głównie z Witowskiego i Pazdry, oklepane bo oklepane, ale na maturę wystarczają - już choćby zadania z Operonu, szczególnie te trudniejsze, dają takie rozeznanie, że 'matura to bzdura'. Na chemii trzeba tylko uważać na debilne błędy (typu liczenie pH zamiast pOH xD).

Powodzenia na leku i do, mam nadzieję, zobaczenia na ŚUMie :>
dziadek96
Posty: 22
Rejestracja: 18 mar 2019, o 07:42

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: dziadek96 »

A macie może coś jak to Teraz Wiedza do chemii? Lubię uczyć się w takiej formie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości