wzór disacharydu

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
aga_76
Posty: 7
Rejestracja: 24 maja 2018, o 09:36

wzór disacharydu

Post autor: aga_76 »

Hej,
mam zagwozdkę z takim zadaniem
narysuj wzór disacharydu zbudowanego z dwóch cząsteczek galaktopiranoz połączonych wiążaniem typu alfa (14).
Dziękuję za pomoc.
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: wzór disacharydu

Post autor: adamantan »

Z którym elementem polecenia jest problem?

Kroki postępowania:
1.) Rysujesz wzór Fischera D-galaktozy (zakładam, że o ten enancjomer chodzi). Numerujesz sobie atomy węgla zaczynając od atomu węgla grupy aldehydowej.
2.) Na jego podstawie rysujesz wzór Hawortha (piranozowy) najlepiej od razu w formie anomeru alfa. Numerujesz w nim atomy węgla (na podstawie wzoru Fischera).
3.) Robisz jeszcze jedną kopię tego wzoru Hawortha.
4.) Łączysz oba pierścienie wiązaniem (14) O-glikozydowym i tu masz dwie opcje:
a.) połączenie nieładnym, łamanym wiązaniem ^O^, aby w niektórych przypadkach nie odwracać drugiego pierścienia (tu nie trzeba),
b.) połączenie ładnym, wiązaniem z dołu do góry -O-
5.) Na samym końcu możesz ten disacharyd pozostawić w formie anomeru alfa lub zmienić go na anomer beta (prawy pierścień).

Wykonaj podane czynności i wrzuć rysunki to sprawdzimy.
aga_76
Posty: 7
Rejestracja: 24 maja 2018, o 09:36

Re: wzór disacharydu

Post autor: aga_76 »

z punktem 4 mam problem.
Już wrzucam. Na rysunkach jest jeszcze dołączona fruktofuranoza wiązaniem beta (12), bo ałe zadanie taką miało treść, ale ponieważ ja mam problem z połączeniem galaktopiranoza wiązaniem alfa (14) to tylko to wrzuciłam do posta wcześniej.
Załączniki
b.jpg
a.jpg
galaktoza.jpg
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: wzór disacharydu

Post autor: adamantan »

Na rysunkach jest jeszcze dołączona fruktofuranoza wiązaniem beta (12)
Na pierwszym rysunku to nie jest wiązanie beta (12), tylko wiązanie: (1-alfa)(2-beta) (1-alfa od anomerycznego galaktopiranozy do 2-beta anomerycznego fruktofuranozy).

To łamane alfa (14) jest ok, ale tutaj lepsze jest to z pierwszego rysunku.

Wstaw całą treść zadania (to jest jedno z ostatnich zadań, tylko z którego arkusza maturalnego?).
aga_76
Posty: 7
Rejestracja: 24 maja 2018, o 09:36

Re: wzór disacharydu

Post autor: aga_76 »

Pełna treść:
Narysuj wzór disachrydu złożonego z dwóch cząsteczek galaktopiranoz połączonych wiązaniem alfa (14) oraz jednej cząsteczki fruktofuranozy dołączonej wiązaniem beta (12). Podaj jego nazwę systematyczną i wyjaśnij, czy posiada on właściwości redukujące. Jeśli nie posiada, wyjaśnij dlaczego.

Zatem chyba nijak nie rozumiem tych wiązań alfa i beta. Tą drugą część z dołączoną fruktofuranozą wiązaniem beta (12) robiliśmy kiedyś wspólnie na zajęciach i tak właśnie była przyłączona (tyle, że akurat do glukopiranozy).
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: wzór disacharydu

Post autor: adamantan »

aga_76 pisze:
24 maja 2018, o 12:09
Pełna treść:
Narysuj wzór disachrydu złożonego z dwóch cząsteczek galaktopiranoz połączonych wiązaniem alfa (14) oraz jednej cząsteczki fruktofuranozy dołączonej wiązaniem beta (12). Podaj jego nazwę systematyczną i wyjaśnij, czy posiada on właściwości redukujące. Jeśli nie posiada, wyjaśnij dlaczego.
Powinno być:

Narysuj wzór trisachrydu złożonego z dwóch cząsteczek galaktopiranoz połączonych wiązaniem alfa (14) oraz jednej cząsteczki fruktofuranozy dołączonej wiązaniem beta (12). Podaj jego nazwę systematyczną i wyjaśnij, czy posiada on właściwości redukujące. Jeśli nie posiada, wyjaśnij dlaczego.

Gdy wiązanie O-glikozydowe łączy dwie reszty cukrowe przy obu anomerycznych atomach węgla, to konfigurację (alfa, beta) wokół każdego z nich trzeba podać z osobna.

A jak nazwiesz wiązanie w sacharozie?
aga_76
Posty: 7
Rejestracja: 24 maja 2018, o 09:36

Re: wzór disacharydu

Post autor: aga_76 »

tak powinno być, ale zacytowałam dokładnie treść, ale zacytowałam dokładnie treść

Sacharoza - uczono mnie, że jest tam wiązanie beta (12).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości