Jak odróżnić kwas?

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
czorniakk
Posty: 2
Rejestracja: 22 sie 2018, o 06:22

Jak odróżnić kwas?

Post autor: czorniakk »

Witam, otóż mamy taki problem, iż znalazłem butle jakiegoś kwasu. Nie jest w żaden sposób opisany, a chciałbym poznać jego nazwę. Istnieje podejrzenie, że jest to kwas mrówkowy lub siarkowy. Czy istnieją jakieś testy, które można w domowych warunkach wykonać aby określić, co to właściwie jest ?
Pozdrawiam
kliop
Posty: 260
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: Jak odróżnić kwas?

Post autor: kliop »

Jeśli masz azotan lub jakąś inną rozpuszczalną sól baru, można potwierdzić/wykluczyć kwas siarkowy
czorniakk
Posty: 2
Rejestracja: 22 sie 2018, o 06:22

Re: Jak odróżnić kwas?

Post autor: czorniakk »

Nie mam nic takiego, musiałbym zamawiać specjalnie dla weryfikacji tego kwasu ale jeśli byłoby to niezbędne to jestem gotów to zrobić . Jaki efekt tej reakcji podiwerdzil by, że to owy kwas siarkowy?
Pozdrawiam
kliop
Posty: 260
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: Jak odróżnić kwas?

Post autor: kliop »

Kwas siarkowy i roztwór wodny azotanu baru są przezroczyste. W przypadku zmieszania obu mieszanina robi się biała, po czym po jakimś czasie na dnie zbiera się biały osad siarczanu baru. Jeśli badany jest kwas azotowy, mrówkowy, octowy lub solny i pewnie wiele innych - mieszanina będzie przezroczysta.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości