Obiektywy standard RMS

Mikroskopy, preparaty, sprzęt, metody utrwalania i barwienia preparatów, zdjęcia mikroskopowe, mikrofotografia, metodyka, bioindykacja
max1973
Posty: 4
Rejestracja: 7 sty 2019, o 11:26

Obiektywy standard RMS

Post autor: max1973 »

Witajcie.
Jestem Nauczycielem w szkole i założyłem tu konto, ponieważ czytając o mikroskopach natrafiłem na tzw standard RMS. Wszystko czego się o nim dowiedziałem z internetu (oraz z waszego forum) to to, że w ten sposób powstają gwinty na obiektywach mikroskopowych. Gwint taki ma średnicę 20,2 mm. Ponadto znalazłem też info o tym, iż jest to gwint Whitwortha (chyba tak to się pisze:)), a tych, jak się okazuje, jest kilka rodzajów (do najważniejszych należą cylindryczne i stożkowe). Moje pytanie dotyczy szczegółów standardu RMS to jest geometrycznego opisu (rysunku) tego gwintu.
p.s.
Dla ścisłości powiem, że wiem, iż gwint ten ma kont wierzchołkowy poprzecznego przekroju nitki 55 stopni, a skok p=36 zwojów na cal.

Czy ktoś z was dysponuje jakimś szczegółowym opisem (specyfikacją) standardu RMS?
Z góry dziękuję prosząc jednocześnie o pomoc.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Obiektywy standard RMS

Post autor: planapo »

Nie spotkalem sie jeszcze z precyzyjniejsza specyfikacją niż Twoja. (:

Mozna jeszcze zapytac na zagranicznym forum photomacrography.net. Moze ktoś kto wykonuje tego typu np. przejsciowki bedzie znal wiecej detali.
max1973
Posty: 4
Rejestracja: 7 sty 2019, o 11:26

Re: Obiektywy standard RMS

Post autor: max1973 »

No właśnie. Nigdzie nie idzie tego znaleźć. Konkretnie zależy mi na średnicy rdzenia tego gwintu. Wtedy mógłbym się pokusić o próbę jego wykonania. Spróbuję na zaproponowanym przez Ciebie forum choć z moim angielskim nie jest najlepiej. Wpadłem też na pomysł aby kupić na portalu aukcyjnym pudełko na obiektyw, w przykrywce takiego pudełeczka jest ten gwint aby wkręcić w niego obiektyw - zapobiega to obijaniu się go po całym pudełku (koszt jest niewielki) tylko czym ten gwint pomierzyć?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Obiektywy standard RMS

Post autor: planapo »

tylko czym ten gwint pomierzyć?
Kwestia co jeszcze chcesz pomierzyc? Srednice masz, ilość zwojow na cal masz, znalazles nawet detale nitki". Gdzie i na jakich maszynach chcesz potem to wykonywac? Moze jakies skanowanie 3d pod CNC? Ale na tym sie nie znam.
Maniek1972
Posty: 20
Rejestracja: 31 maja 2013, o 21:40

Re: Obiektywy standard RMS

Post autor: Maniek1972 »

max1973 pisze:
18 sty 2019, o 14:03
Nigdzie nie idzie tego znaleźć.
Cześć,
Coś kiepsko szukałeś, najłatwiej znaleźć po normach DIN 58888, ISO 8038-1, ASA B1.11-1958

Kod: Zaznacz cały

gewindebohrer.de/shoptabellen/rms_de.html
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Obiektywy standard RMS

Post autor: Boguslaw »

Maniek1972, jak na możliwości zwykłych użytkowników mikroskopów, to lekko przeginasz -) - oczywiście żartem to piszę
Wg mnie, jest to pytanie na jakieś forum mechaników precyzyjnych, konstruktorów z wyższej półki . itd
Może porozmawiałby z Tobą JohnyM, którego notabene czasami bardzo mi brak -)
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

Re: Obiektywy standard RMS

Post autor: phacops »

max1973 pisze:
18 sty 2019, o 14:03
No właśnie. Nigdzie nie idzie tego znaleźć.
Dobry warsztatowiec nie potrzebuje znać rozmiaru. Daje mu się wzór który on zam sobie wymierzy, oraz coś do czego można by wkręcić coś na próbę. Tak robiłem przedłużki ze standartu RMS na DIN mające 12mm długości. Podobnie było przejściem RMS na M42.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Obiektywy standard RMS

Post autor: Boguslaw »

Fajnie, że się pojawiłeś
max1973
Posty: 4
Rejestracja: 7 sty 2019, o 11:26

Re: Obiektywy standard RMS

Post autor: max1973 »

Wtajcie.
Nie było mnie chwilę i w tym czasie przybyło parę wypowiedzi, za które dziękuję. Po pierwsze sprawdzę ten link z normami (nie trafiłem tam jeszcze). Co do narzędzi to znalazłem producenta, który wykonuje je na zamówienie wg zadanej specyfikacji. Zastanawiam się tylko ile taka przyjemność może kosztować. Aby to ustalić należy złożyć zapytanie więc poczekam jeszcze chwilę do momentu znalezienia potrzebnych mi danych. Najprawdopodobniej skończy się to zakupem, wspomnianego wyżej, pudełka na obiektyw z gwintem w przykrywce.
Potem to pomierzę (narzędzia pomiarowe do kupienia - na granicy moich możliwości finansowych), złożę zapytanie o cenę gwintownika/narzynki i zdecyduję co dalej.
A może ktoś z Was ma jakiś zniszczony obiektyw z gwintem RMS? Z przyjemnością go przywłaszczę celem przeprowadzenia pomiarów?
max1973
Posty: 4
Rejestracja: 7 sty 2019, o 11:26

Re: Obiektywy standard RMS

Post autor: max1973 »

Właśnie obejrzałem co kryje się pod linkiem kolegi Maniek1972 . Dziękuję Ci kolego za pomoc. Te informacje znacznie posunęły mnie w moich dociekaniach.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości