UMB

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
Agher
Posty: 1157
Rejestracja: 11 sie 2009, o 14:35

Re: UMB

Post autor: Agher »

randomlogin pisze:To sa historie opowiadane przez ludzi, ktorzy tych nauk podstawowych ucza - niestety wybitnie czesto bardzo, bardzo nieprawdziwe jesli nie mowimy o metafizycznym niemalze zrozumieniu zagadnienia, tylko o wiedzy, ktora sie kiedykolwiek komukolwiek przyda.
Akurat tutaj się nie zgadzam, wiele razy na klinikach przydawała mi się wiedza z nauk podstawowych. Zwłaszcza w wymiarze praktycznym, głównie jeżeli chodzi o diagnostykę, symptomatologię czy formę i kierunek obranego leczenia. Szczerze mówiąc sam się dziwiłem w jak nieoczekiwanych momentach realnie przydawały się informacje z fizjologii, biofizyki czy patomorfologii. Chociaż druga strona medalu jest taka, że wszystko zależy od tego jak się uczyło nauk podstawowych. Jeżeli mówimy o nauce bezrefleksyjnej, stricte pod wymagania egzaminacyjne, to faktycznie przydatne jest jakieś 5% informacji, albo i pewnie nawet mniej . Prawdziwa korzyść z nauk podstawowych zaczyna się wtedy kiedy odnajdujesz w nich bezpośrednie odniesienie do kliniki i praktyki, wtedy stanowią one naprawdę wartościowe narzędzie w dalszej nauce. Grunt to trafić na dobrych nauczycieli, którzy potrafią pokazać praktyczny wymiar podstaw medycyny, a nie uczyć sztuka dla sztuki".
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: UMB

Post autor: randomlogin »

Patomorfologia tak, fizjologia powiedzmy, ze tez tak - choc bardziej mechanizmy, niz detale. Ale anatomia? Albo biochemia? Tak, zdarzaja sie czasem pytania, na ktore daloby sie na ich podstawie odpowiedziec - ale jak potem zadaje sobie pytanie czy SERIO chcialbys to wiedziec? to odpowiadam sobie, ze zdecydowanie nie.
Awatar użytkownika
Agher
Posty: 1157
Rejestracja: 11 sie 2009, o 14:35

Re: UMB

Post autor: Agher »

Mi anatomia przydała się na chirurgii - bardzo ułatwia zrozumienie dlaczego dany zabieg wykonuje się w konkretny sposób, dlaczego w jednym miejscu tnie się poziomo, a w innym pionowo, albo można też wywnioskować jakich powikłań można się spodziewać po interwencji w danej lokalizacji. Tak samo na położnictwie czy ginekologii dużo mi się przydało z anatomii, nawet z tak wyklinanej osteologii. Co do biochemii to po co wkuwać dlaczego dany parametr biochemiczny rośnie czy spada, skoro można to rozumieć… ale faktycznie biocha w formacie jaki jest serwowany na polskich umedach jest najmniej przydatna.
pollyanna
Posty: 71
Rejestracja: 10 kwie 2014, o 12:23

Re: UMB

Post autor: pollyanna »

a można sobie odpuścić jakieś wykłady na umb? czytałam, że na histologię mało kto chodził. dlaczego?
Awatar użytkownika
Agher
Posty: 1157
Rejestracja: 11 sie 2009, o 14:35

Re: UMB

Post autor: Agher »

Niby wszystkie wykłady są obowiazkowe, ale na dużej części nie sprawdzane są listy. Zwykle sie to nie zmienia wiec wystarcz się od rocznika wyżej zorientować jak to u nich było.
A wykłady jak to wykłady, część przydatna, inne wręcz przeciwnie. Na późniejszych latach często po prostu szkoda czasu żeby iść na wykład. U mnie na roku niektórych przedmiotach pojawiało się na wykładach po 4 - 6 osób, a na inne chodziło bardzo dużo ludzi. Wszystko zalezy od prowadzacego, tematyki i czesto tez zainteresowania przedmiotem

Bonjour
Posty: 51
Rejestracja: 29 maja 2013, o 15:25

Re: UMB

Post autor: Bonjour »

To ja od siebie dodam, że teoretycznie wszystkie wykłady są obowiązkowe, ale w praktyce obecność była sprawdzana na kilku wykładach z biochemii oraz z socjo i historii medycyny były na każdym listy , co da się obejść, wystarczy, żeby Cię ktoś wpisał

A co do histologii, myślę, że ludzie nie chodzili z różnych powodów, ja miałam daleko i po prostu nie chciało mi się wstawać tak wcześnie, bo wykład był na 8, inni poza tym wykładem nie mieli żadnych zajęć, więc woleli zrobić sobie wolny dzień, kolejna sprawa to to, że wykłady były prowadzone przez różnych asystentów i niektóre były po prostu stratą czasu, chyba że chciało się pospać, poczytać zabla tudzież pośmiać
Awatar użytkownika
Ganc Pomada
Posty: 140
Rejestracja: 26 lip 2012, o 13:57

Re: UMB

Post autor: Ganc Pomada »

Serio u was wykłady z socjo były obowiązkowe? U nas raz kobitka zrobiła listę, ale bez żadnych konsekwencji dla nieobecnych (bo lista była sprawdzana). I jeszcze jacyś geniusze wpisywali coś w stylu Król Julian", Józef Piłsudski". Zabawnie było jak to czytała.

Bonjour, masz rację. Większość wykładów z histo to strata czasu. Opłaca się jedynie na embrio i rozwoje. Na każdych innych nie powiedzą nic więcej niż to co wyczyta się w Zablu. Pomijam fakt, że wykłady pana profesora rzadko dotyczyły histologii Ale jak ktoś chce posłuchać o marsjańskich bakteriach lub o tym co jedli ludzie w prehistorii, to może i warto chodzić.
Awatar użytkownika
chevelle
Posty: 1240
Rejestracja: 21 paź 2009, o 16:47

Re: UMB

Post autor: chevelle »

Wykłady z histologii były bardzo niehistologiczne Ale u nas to przynajmniej ktokolwiek chodził na nie - na stomie to bili rekordy, po 3-4 osoby przychodziły, żeby dziadkowi smutno nie było
kan-ala
Posty: 22
Rejestracja: 12 sie 2013, o 15:14

Re: UMB

Post autor: kan-ala »

Hmm teraz trudno powiedzieć w przypadku tegozakładu jak będzie bo sie kierownictwo zmieniło.
Na embrio bardzo warto chodzic i jest sprawedzana obecnośc.
Bonjour
Posty: 51
Rejestracja: 29 maja 2013, o 15:25

Re: UMB

Post autor: Bonjour »

Ganc Pomada, czy były obowiązkowe- ciężko stwierdzić, na pewno na każdym była lista, chociaż nie słyszałam, żeby ktokolwiek poniósł jakieś konsekwencje, jeśli go nie było wątpię, że te listy później były przeglądane, pewnie kartka była puszczana tak dla zasady", żeby było więcej studentów
pollyanna
Posty: 71
Rejestracja: 10 kwie 2014, o 12:23

Re: UMB

Post autor: pollyanna »

jak was czytam, to już żałuję, że zmienia się kierownictwo zakładu
Awatar użytkownika
Ganc Pomada
Posty: 140
Rejestracja: 26 lip 2012, o 13:57

Re: UMB

Post autor: Ganc Pomada »

A faktycznie, zapomniałem całkowicie o tej zmianie kierownika. Ale może to wyjdzie na korzyść tym, którzy chodzą na wykłady. Pewnie będą sensowniej prowadzone.
pollyanna
Posty: 71
Rejestracja: 10 kwie 2014, o 12:23

Re: UMB

Post autor: pollyanna »

a ja wolałabym nie chodzić i uczyć się tylko z książki, także dla mnie to korzystne nie będzie. btw. studenci powinni nauczyć się studiować, oddzielać wykładowców od wykładowców. chodzenie na wszystkie wykłady jest bezsensowne zazwyczaj. to ich stracony czas
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 8 gości