Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu

Czy w razie nagłej sytuacji umiałbyś/umiałabyś udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej?

Tak
169
73%
Nie
63
27%
 
Liczba głosów: 232

Awatar użytkownika
Collo
Posty: 1761
Rejestracja: 26 gru 2009, o 08:33

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: Collo »

Ja nauczyłem się podstaw pierwszej pomocy w szkole, na zajęcia organizowanych przez ratowników.
Ćwiczyliśmy głównie na fantomach, było też trochę teorii
Awatar użytkownika
Regalelilium
Posty: 15
Rejestracja: 22 sty 2010, o 20:26

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: Regalelilium »

Ja miałam mieć kurs pierwsze pomocy, ale się nie odbył : (

Wielka odpowiedzialność spada na osobę udzielającą pomocy, więc mało osób podjęłoby się tego zadania, chociaż prawnie każdy obywatel musi udzielić pierwszej pomocy, ale mało kto potrafi i większość boi się kary jaka ich spotka podczas popełnienia najmniejszego błędu.
Awatar użytkownika
HBr
Posty: 44
Rejestracja: 12 lip 2009, o 21:37

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: HBr »

Co co? Przecież jeśli nie jesteś kwalifikowanym ratownikiem medycznym, to nie ciąży na Tobie aż taka odpowiedzialność za ewentualne błędy- tak mnie uczono na kursie. Większa odpowiedzialność jest za nie udzielenie tej pomocy.
Awatar użytkownika
Regalelilium
Posty: 15
Rejestracja: 22 sty 2010, o 20:26

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: Regalelilium »

Możliwe, ale później wybacz sam sobie, że przez najmniejszy Twój błąd umarł człowiek (w najgorszym wypadku), to też jest ważne i nie wszyscy umieją sobie poradzić z poczuciem winy.
Awatar użytkownika
HBr
Posty: 44
Rejestracja: 12 lip 2009, o 21:37

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: HBr »

Czy ja wiem. Poczucie winy, że nic nie zrobiłam chyba ciążyłoby na mnie bardziej Po to się uczymy pierwszej pomocy, żeby móc tę wiedzę wykorzystać.
Awatar użytkownika
Regalelilium
Posty: 15
Rejestracja: 22 sty 2010, o 20:26

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: Regalelilium »

Tu się z Tobą zgodzę, na mnie również bardziej ciążyłoby poczucie winy, że nic nie zrobiłam )
Ale postaw się w przypadku osoby, która nie umie udzielać pierwszej pomocy.
Awatar użytkownika
madalinka
Posty: 45
Rejestracja: 5 lis 2009, o 19:57

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: madalinka »

ja zaznaczylam tak poniewaz kilkukrotnie znalazlam sie w sytuacji zagrozenia zdrowia- zycia. oczywiscie mowimy tu o pierwszej pomocy a nie mamy nic konkretnego na mysli. u mnie to byla kobieta ktora wypadla z okna, rowerzysta ktory ulegl powaznemu wypadkowi, prawdopodobnie z uszkodzeniem rdzenia i kierowca ktory wjechal w drzewo bo stracil przytomnosc(niedotlenienie?).

najwazniejsze to zachowac zimna krew.
Awatar użytkownika
Kasia :)
Posty: 33
Rejestracja: 21 lip 2009, o 14:34

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: Kasia :) »

ja ukończyłam podstawowy kurs pierwszej pomocy organizowany przez PCK, zdałam egzamin. takie kursy są u nas w liceum co roku organizowane i cieszą się dużym zainteresowaniem. Poza tym na lekcjach PO też bardzo duży nacisk kładziony jest na pierwszą pomoc, więc nawet jeśli ktoś nie chodził na taki kurs, to i tak musi znać takie podstawy jak RKO, ułożenie w pozycjach bezpiecznych, opatrywanie ran, tamowanie krwotoków, itp. mamy wymagającego nauczyciela - byłego wojskowego, więc wszyscy się pilnie uczą

A nawiązując do dyskusji kilka postów wyżej, to faktycznie - za nie udzielenie pierwszej pomocy grozi nawet do 3 lat pozbawienia wolności, każdy obywatel ma obowiązek udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. Natomiast za nieumyślnie niepoprawne udzielenie takiej pomocy nie ponosimy konsekwencji.
Awatar użytkownika
Syringe
Posty: 2
Rejestracja: 7 sie 2010, o 09:36

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: Syringe »

Witam,
nauczyłam się podstaw pierwszej pomocy na kursie organizowanym przez Maltańską Służbę Medyczną (tam też jestem wolontariuszką od 2006 roku).
Obecnie studiuję Pielęgniarstwo na CM UJ (od października 3 rok)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tekamidu
Posty: 12
Rejestracja: 12 lut 2010, o 09:46

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: Tekamidu »

Jestem w szkolnej grupie ratownictwa przedmedycznego PCK. Jeździmy często po szkoleniach, czasem zostajemy poproszeni przez miasto, szkołę do zabezpieczenia jakieś imprezy pod kątem pierwszej pomocy przedmedycznej (wszystko ze ścisłym kontaktem z pogotowiem).
Niestety kursy z PP są płatne, na lekcjach PO wiadomo, że nie każdy będzie przywiązywał do tego wagę, a z samej książki się człowiek niestety nie nauczy.
Co do ucisków czytałem gdzieś, aby wykonywać je w proporcjach od 28 do 32, może te dane ktoś obeznany się w fachu zweryfikować?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: Padre Morf »

do ucisków czytałem gdzieś, aby wykonywać je w proporcjach od 28 do 32, może te dane ktoś obeznany się w fachu zweryfikować?

są wytyczne ERC i ich się trzymajmy.
zdzisław
Posty: 271
Rejestracja: 1 cze 2009, o 02:52

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: zdzisław »

a Ukazały się w końcu wytyczne 2010
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: Padre Morf »

1.gif
1.gif (19.18 KiB) Przejrzano 608 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości