Utylizacja/recykling sprzętu komputerowego i elektronicznego

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
Demerzel
Posty: 2
Rejestracja: 9 cze 2007, o 14:58

Jak uporać się z elektronicznym "złomem" ?

Post autor: Demerzel »

Witam wszystkich.

Wszelka elektronika prędzej czy później nie nadaje się do użytku. Od jakiegoś czasu szukam metod odzyskania z niej wszystkiego co możliwe jednak temat ten jest traktowany jakoś niechętnie. Z informacji jakie udało mi się odnaleźć wynika że komputerowy złom idzie na przemiał jako dodatki. Tymczasem płyty główne komputerów czy płyty telewizorów zawierają miedź, złoto i inne surowce. Doszedłem do teoretycznej metody odzyskania miedzi za pomocą cynku i elektrolizy. Czy ktoś interesował się tym tematem? Wie może czy prowadzony jest taki odzysk a najlepiej jakie metody są stosowane?

Drugą rzeczą również związaną z elektroniką jest jej starzenie. Osobiście uważam iż sprzęt elektroniczny jak i komponenty np. kondensatory powinny być wykorzystywane aż odmówią pracy. Niestety najczęściej spotykam opinie iż jest to nieopłacalne bezcelowe itp. Chciałbym usłyszeć opinie na ten temat od osób interesujących się środowiskiem.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Jak uporać się z elektronicznym "złomem"

Post autor: DMchemik »

Owszem, są firmy, które odzyskują metale szlachetnej ze zużytej elektroniki, zwłaszcza telefonów komórkowych. Ja także mam trochę złomu do prób
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Jak uporać się z elektronicznym "złomem"

Post autor: badger »

ja słyszałem o ludziach którzy zajmują się odzyskiwaniem platyny z katalizatorów.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Jak uporać się z elektronicznym "złomem"

Post autor: DMchemik »

Bo nikt nie pozwoli sobie na takie marnotrawstwo tych cennych metali, nie tylko o platynę chodzi. Regeneracją przeważnie zajmuje się producent.
Tom
Posty: 64
Rejestracja: 1 lip 2007, o 15:39

Re: Tonery

Post autor: Tom »

Znam lepszy pomysł. Po prostu je napełniać i eksploatować. A później nie sprzedać bo się tylko nachodzisz a nikt tego nie kupi tylko oddać np do dużej sieci sklepów komputerowych np: Vobis itd. Wiem bo sama miałem problem z tym faktem a teraz mam firmę która zajmuje się drukowaniem właśnie na takich tonerach i kartridżach pięknych prac i dokumentów. W naszym kraju nie potrafimy jeszcze wielu rzeczy np: zarabiać na śmieciach znaleźć w nich dobrodziejstwo i przydatność. Każdy kto mówi że śmieć to nie przydatna część świata jest błędzie. W śmieciach trzeba widzieć przydatność. O tym mówi LCA
Tom
Posty: 64
Rejestracja: 1 lip 2007, o 15:39

Re: Jak uporać się z elektronicznym "złomem"

Post autor: Tom »

Proszę nie obawiać się Demerzel. UE wydała decyzje o takich rzeczach a dokładnie to chodzi tu o to że na rok Polska i inne kraje członkowskie będą musiały zebrać 4 kg na jednego mieszkańca sprzętu elektronicznego. Jeżeli tego nie uczynią np: Polska będzie musiała zapłacić 40 € za każdy niezebrany kilogram Jako student OŚ jestem za a nawet bardzo za.

[ Dodano: Pon Lip 09, 2007 22:01 ]
A jeżeli chodzi o takie rzeczy to musisz oddać np: do skupu sprzętu elektronicznego jak masz taki w mieście ale to nie musi być specjalny tylko taki co skupuje stary sprzed elektroniczny np: komputery telewizory i inne elektroniczne cuda. U mnie w mieście są takie punkty a jak widać nie mieszkam w dużym mieście tak jak Ty Demerzel,
Awatar użytkownika
Sunflower77
Posty: 349
Rejestracja: 10 cze 2007, o 17:59

Re: Jak uporać się z elektronicznym "złomem"

Post autor: Sunflower77 »

Przepraszam, a skąd przeciętny Polak ma wziąć te 4 kg złomu? Przecież nikt normalny co roku nie wyrzuca telewizora albo kompa i nie kupuje nowego
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Jak uporać się z elektronicznym "złomem"

Post autor: badger »

Ale to jest tylko statystycznie, zobacz ile sprzętu elektronicznego wyrzuca np bank gdy wymienia swoje komputery. Podobnie zakłady produkcyjne i duże firmy.
Tom
Posty: 64
Rejestracja: 1 lip 2007, o 15:39

Re: Jak uporać się z elektronicznym "złomem"

Post autor: Tom »

No to jest statystycznie ogółem wszyscy Polacy tak jak pisze badger, czyli firmy, instytucje itd czyli tam gdzie pracuję ludzie co jest zrozumiałe.
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

stary sprzęt elektroniczny

Post autor: Korczaszko »

mam stary komputer i nie wiem za bardzo co z nim zrobić. wiem, że nie można go tak po prostu wyrzucić na śmietnik (co chcą zrobić pozostali domownicy), ale nie wiem też gdzie poszukać informacji na ten temat. czy jest jakieś prawo ogólnopolskie czy muszę się przejść do urzędu miasta (oby niee) i tam spytać?
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Utylizacja Sprzętu Komputerowego

Post autor: Iwus »

pani Korczaszko, każda gmina ma obowiązek organizować punty zbiórki zużytego sprzętu elektronicznego.W mojej miejscowości jest to jeden dzień w miesiącu.Nie musisz wcale udawać sie do gminy,takie informacje powinnaś znależć w internecie.Wpisz w wyszukiwarke -punty zbórki sprzętu ekektroniczego oraz nazwę miejscowości a na pewno coś znajdziesz.

Inaczej sytuacja wygląda gdy kupujesz nowy sprzęt- np. komputer.Wówczas sprzedawca ma obowiązek odebrania bezpłatnie od ciebie zużytego sprzętu.
Ostatnio zmieniony 21 mar 2008, o 17:04 przez Iwus, łącznie zmieniany 1 raz.
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: Utylizacja Sprzętu Komputerowego

Post autor: Korczaszko »

dzięki no tak google prawdę ci powie. okazuje się, że całkiem niedaleko mam taki pkt zbiórki. o ile informacja jest aktualna
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Utylizacja Sprzętu Komputerowego

Post autor: badger »

pani Korczaszko, najlepiej wystaw go na allegro tam kupią każdy złom chociażby za parę złotych. Ja tak robie ze wszystkimi starymi częściami od kompa
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość