Utylizacja/recykling sprzętu komputerowego i elektronicznego

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: Utylizacja Sprzętu Komputerowego

Post autor: Korczaszko »

ale on ma 10 lat, myślisz, że ktoś go zechce? i w jakiej cenie np. za 5 zł to już wolę go zanieść do utylizacji niż sobie jakieś problemy robić.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Utylizacja Sprzętu Komputerowego

Post autor: badger »

Ja jakiś czas temu sprzedałem komputer za 6zł Miał chyba z 15 lat ale był sprawny. Wystarczy że napiszesz że odbiór osobisty i nie masz żadnych kłopotów. Ktoś kupi, przyjdzie po niego, da Ci kase i sprawa załatwiona. W wysyłki nie warto się bawić przy tak małej cenie.
A jakie masz części? Bo może bym coś kupił
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: Utylizacja Sprzętu Komputerowego

Post autor: Korczaszko »

a bo ja wiem co w nim siedzi z poznania będziesz przyjeżdżał do świętokrzyskiego
Marek
Posty: 57
Rejestracja: 8 mar 2006, o 07:00

elektrośmieci

Post autor: Marek »

W związku artykułem ma wp
wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title,Elektroniczne-smieci-groza-katastrofa-zdrowotna,wid,10618653,wiadomosc.html?ticaid=170c3&_ticrsn=5
nasunęły mi się następujące pytania:

Jak wygląda proces technologiczny utylizacji i recyklingu elektrośmieci?
Czy błąd Chińczyków polega tylko na zbyt durzmy zagęszczeniu fabryk przetwarzających e-śmieci czy (jak napisano w artykule) z niewłaściwych technologii?

A to artykuł gdyby link przestał działać:
Elektroniczne śmieci grożą katastrofą zdrowotną
Nieprawidłowe przetwarzanie (recykling) elektronicznych śmieci, tzw. e-śmieci, czyli starych, zużytych już komputerów, telewizorów, czy nawet telefonów komórkowych powoduje ogromne zanieczyszczenie środowiska, a ludność zamieszkująca okolice fabryk odzyskujących cenne metale z e-śmieci wystawiona jest na wielokrotnie zwiększone stężenia toksycznych substancji, co przyczynia się do znacznego pogorszenia zdrowia, donosiChemistry World".

Według najnowszych analiz chińskich naukowców, na terenach południowych prowincji Chin stężenie różnych substancji toksycznych we krwi ludzi wielokrotnie przekracza chińską średnią, która i tak odbiega zazwyczaj od światowych norm.

Jest to efekt skoncentrowania w jednym miejscu dużych ilości zakładów przemysłowych, zajmujących się przetwarzaniem odpadów elektronicznych, czyli tzw. e-śmieci.

W samym tylko Guiyu, mieście w prowincji Guangdong, przetwarzane jest więcej e-śmieci, niż gdziekolwiek w Chinach! Taka sytuacja powoduje, iż ludzie zamieszkujący okolice tego miasta są narażeni na bardzo duże zanieczyszczenie powietrza.

Podczas badań porównawczych, polegających na określeniu stężenia różnych metali ciężkich oraz innych substancji toksycznych we krwi osób mieszkających w Guiyu i porównaniu tych wartości z danymi z innego rejonu Chin, odkryto ciemną stronę tak intensywnego przetwarzania e-śmieci w jednym miejscu. Proces wymaga użycia stężonych kwasów, które rozpuszczają e-śmieci, a dalej wygrzania całości, by móc odzyskać z 1 tony takich śmieci nawet do 200 kg ołowiu oraz około pół kilograma złota.

Ilość dzieci, u których stężenie ołowiu przekracza 100, a kadmu 20 miligramów na litr (mg/L), w mieście Guiyu jest dwukrotnie wyższa niż w pozostałych rejonach kraju. Zanieczyszczenie powietrza generowane podczas przetwarzania elektronicznych śmieci wpływa również na bardzo dużą liczbę poronień oraz przedwczesnych narodzin, jakie obserwuje się w okolicach Guiyu.

Według naukowców, sytuacja jest bardzo trudna, gdyż przemysł odzyskiwania cennych materiałów z e-śmieci jest bardzo dochodowy - z jednej strony - oraz konieczny - z drugiej (recykling). Niestety, stosowane w Chinach technologie nie zapewniają dostatecznej ochrony nie tylko środowiska naturalnego (ogromna emisja toksycznych substancji również organicznych, takich jak PAH, czy dioksyny do atmosfery), ale również ludzi zamieszkujących okolice fabryk przetwarzających e-śmieci. Co najważniejsze, problem zanieczyszczenia powietrza oraz problem zdrowia ludzi w tych miejscach lawinowo narasta!
biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Recykling płyt CD

Post autor: biolga »

Czy płyty CD można wyrzucać do pojemników przeznaczonych na odpady plastikowe czy można tylko oddawać specjalistycznym firmom?
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Recykling płyt CD

Post autor: lith »

Ja bym w plastik CDków nie ładował. Chyba, że by zakład się tym zajmujący poinformował, że w taki, a taki pojemnik można wrzucać CD. Bo tak jak nikt tego nie będzie potem wybierał to tylko problem będzie z nimi.
biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Re: Recykling płyt CD

Post autor: biolga »

Dzięki za odpowiedź. Miałam właśnie obiekcje co do wrzucania ich do żółtych pojemników. Wstąpiłam natomiast ostatnio do Tesco, a tam zaraz przy wejściu stał pojemnik na płyty CD. Byłam mile zaskoczona.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Recykling płyt CD

Post autor: WojtekB »

No właśnie, a jak jest z kartridżem - zużytym tuszem do drukarki ?
Do tej pory nie spotkałem specjalnych pojemników na nie czy to ja ich nie spotykam czy po prostu takowych nie ma ?
Jeżeli ich nie ma to zostawiać zużyte tusze u sprzedawcy czy jest też inne rozwiązanie ?
fantin

Re: Recykling płyt CD

Post autor: fantin »

Gdzieś czytałem, że najnowsze przepisy zobowiązują przedsiębiorstwa i firmy do zbiórki odpadów takich jak zużyta elektronika, tonery, baterie, a co później? być może da radę zostawić w punkcie zbiórki elekrośmieci ja sam oddaję znajomemu, który z kolei oddaje jakiejś firmie z Poznania, która zbiera zużyte tonery takie cuda : )
felafela
Posty: 4
Rejestracja: 5 sie 2013, o 08:48

Re: Utylizacja/recykling sprzętu komputerowego i elektronicz

Post autor: felafela »

Mamy już 6 lat później i na szczęście takich firm jest coraz więcej. Jeszcze jakiś czas temu były to głównie firmy, którym trzeba było płacić za zabranie sprzętu, na którym one potem zarabiały (sic!), ale teraz coraz więcej uczynnych ludzi obierze sprzęt za darmo
aligator99
Posty: 38
Rejestracja: 30 lis 2012, o 20:13

Re: Utylizacja/recykling sprzętu komputerowego i elektronicz

Post autor: aligator99 »

A gdzie można wyrzucić stare zużyte buty?

Posiadam około 20 par ( szpilki , pantofelki) większość bucików jest nieodwracalnie zniszczonych ( brak obcasa, starta podeszwa) moja rodzinka zadeklarowała selektywną zbiórkę odpadów . Zadzwonilam do babki powiedziała mi że buty tak zniszczone powinny trafić do specjalnego pojemnika . Pytam się jakiego skoro złożyłam deklarację o segregacji odpadów . Na kartce którą otrzymałam w gminie nie ma mowy o butach gdzie wrzucać .
Chyba nie do Caritasu moje buty nikomu się nie przydadzą naprawdę ?
byłam u szewca i powiedział mi że takich butów się nie połacą naprawiać bo naprawa wyniesie więcej niz kupienie nowych .

Liczę na poradę
Biotop

Re: Utylizacja/recykling sprzętu komputerowego i elektronicz

Post autor: Biotop »

U mnie w Katowicach można oddawać do takiego gościa tylko nie ma adresu trzeba sie skontaktowac, z dojazdem do klienta na terenie katowi rudy śląskiej i okolic więc nie ma problemu. A ogólnie to takie rzeczy bardzo chetnie złomiarze od Ciebie wezmą i rozparcelują na elementy żeby tylko jak najwiecej cennych elementów wydłubać i na złom.
AZOTAN AMONU
Posty: 10
Rejestracja: 17 wrz 2014, o 17:10

Re: Utylizacja/recykling sprzętu komputerowego i elektronicz

Post autor: AZOTAN AMONU »

WITAM UTYLIZACJA ELEKTRO SMIECI JAK MI WIADOMO JEST DOFINANSOWANA-FIRMA KTORA PODPISUJE UMOWE NA ZBIORKE W/W ASORTYMENTU DOSTAJE DOSC POKAZNA KWOTE PIENIEDZY.
W MOIM MIESCIE SA DWIE TAKIE FIRMY.
NIESTETY SA TEZ FIRMY KTORE LICZA TYLKO NA DOTACJE A UTYLIZACJA JEST TYLKO Z NAZWY. PRZYKLAD Z OKOLIC WARSZAWY FIRMA Z POD NAZWY EKO ZAKOPYWALA ODPADY LAMP KTORE ZAWIERALY RTEC INNA FIKCYJNA FIRMA DZIALALA W KATOWICACH W TEJ PSEUDO FIRMIE ZE SPRZETU ELEKTRO WYRYWANO ELEKTRONIKE A RESZTKI CZYLI OBUDOWY CZY KINESKOPY WYZUCANO NA ROZNE WYSYPISKA LUB USTRONNE MIEJSCA. PRZEKLENSTWEM W NASZYM KRAJU JEST TO ZE KAZDY MOZE ZALOZYC FIRME I NIKOGO NIE INTERESUJE CZY DANA OSOBA MA JAKIEKOLWIEK ZAPLECZE TECHNICZNE DO DANEJ DZIALALNOSCI.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości