V ROK

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
a_niap
Posty: 1613
Rejestracja: 21 lip 2008, o 16:02

Re: V ROK

Post autor: a_niap »

A jeśli chodzi o choroby zakaźne, z czego trzeba/warto się uczyć? (nie ma w opisie, żeby nie było że pytam kolejny raz o to samo)
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: V ROK

Post autor: Medycyna Lwów »


Generalnie bardzo dokładnie seminaria i wykłady. Są zdjęcia,ale na slajdach nie ma wszystkiego, dużo mówią od siebie, trzeba notować. Polecam zrobić też skrypt ch. zakaźnych dzieci oraz rozdział ze Szczeklika o ch. zakaźnych pisany w większości przez ludzi od nas z uczelni. Poza tym Cianciara - b.gruba książka, nie ma w bibliotece, ale krąży w pdfie - raczej na całą nie znajdzie nikt czasu bo i po co, ale główne tematy typu HIV, WZW, neuroinfekcje, ch, odzwierzęce warto stąd zrobić.
Egzamin jest dość prosty uważam, najprostszy z tych w sesji letniej.
Awatar użytkownika
a_niap
Posty: 1613
Rejestracja: 21 lip 2008, o 16:02

Re: V ROK

Post autor: a_niap »

Czy na wykłady z chirurgii warto chodzić? Gdzie dokładnie się one odbywają?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: V ROK

Post autor: Medycyna Lwów »

w sali konferencyjnej odpowiedniej kliniki, która ma dany wykład. Generalnie wykłady są łączone dla 5 i 6 roku i chodzić na nie absolutnie nie warto.
Awatar użytkownika
a_niap
Posty: 1613
Rejestracja: 21 lip 2008, o 16:02

Re: V ROK

Post autor: a_niap »

Czyli jak jest napisane tylko Banacha 1 to gdzie trzeba iść (np: na które piętro, bo chirurgia zajmuje wiecej niż jedno ) ? Albo chociaż gdzie może być jakas dokładniejsza informacja?

Łączone dla V i VI roku - czy to znaczy że na VI roku powtórza jeszcze raz to samo czy mają plan dwuletni na te wykłady?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: V ROK

Post autor: Medycyna Lwów »

są 4 kliniki chirurgiczne i każda ma inny wykład i wtedy jest na ich piętrze tenże. Trzeba iśc na któreś piętro i sprawdzić (np. na IV bo mają zazwyczaj aktualne informacje).
Wykłady są oczywiście w cyklu dwuletnim.
BJustynaaa
Posty: 14
Rejestracja: 26 sie 2011, o 10:23

Re: V ROK

Post autor: BJustynaaa »

Czy przez ten rok coś się zmieniło na zajęciach na V roku, czy mogę spodziewać się wszystkiego, co opisywał Kaamil?
Awatar użytkownika
a_niap
Posty: 1613
Rejestracja: 21 lip 2008, o 16:02

Re: V ROK

Post autor: a_niap »

Niewiele się zmieniło.

Ortopedia - my mieliśmy jeszcze ustne, ale jest w planach wprowadzenie ujednolicenia egzaminu - pomysł z pisemnym z bazą pytań. Nie wiadomo czy i jak to wprowadzą.

Chirurgia - zalezy gdzie masz czy na 3 czy 4pietrze. Na 4p. dyżur nie jest formalnościa, u nas tylko dwóm osobom na całą grupe się udało wyjsc wczesniej niz siedzieć całą noc. Z tym ze Kaamil pisal ze pozniej sie idzie normalnie na zajęcia a jest tak ze po dyzurze idziesz tylko na odprawe i nie trzeba na zajęcia.
Zalezy na jakiego asystenta trafisz, niektorzy siedza tylko na bloku a niektorzy nie mają operacji wiec biega się po oddziale i bada/opisuje pacjentów. Ja mialam zajęcia na 4p i tam sie niczego nie mozna było nauczyć, nawet podstaw chirurgi typu szycie.
Na operacje nie warto sie wyrywać chyba ze ktos lubi siedziec po zajęciach i marnowac swój wolny czas (niektóre nawet jak sie zaczynały rano to mogły trwać do 14. Rekord kolegi to 15:00, na operacje poszedl ok. 10 i nie bylo ze musi wyjsc tylko mial być do konca)
Do nauki na 5 roku - skrypt wumu dla studentow 5 roku - tematy slowo w slowo to co na seminariach.

Pediatria - na Marszalkowskiej nie ma prezentacji przypadku, jest historia choroby do napisania. Kolokwium ustne, głównie z nefrologii. Do nauki skrypt z nefrologii pediatrycznej obowiązkowo, seminaria z tych tematów są dokladnie tak jak w skrypcie.

Radiologia - ja miałam na Banacha, Kaamil na Chalubinskiego wiec jest troche inaczej. Poniedzialki caly dzien seminaria, trzeba byc i sie wpisac na liste podpisem wlasnym We wtorki seminaria są wspolne na chalubinskiego rano z radiologii pediatrycznej, potem juz cwiczenia na banacha albo na dzialdowskiej w zaleznosci od tego czy podgrupa ma tydzien radiologii czy radiologii pediatrycznej. Pelny plan dostaje się pierwszego dnia zajęc wiec wiadomo co i jak.
Cwiczenia to oglądanie zdjęc rtg w podgrupach z asystentem.
Tydzien w ciągu bloku jest radiologia pediatryczna - my jezdzilismy wtedy na dzialdowską ale niektore grupy na marszalkowską. Jak tam wypada ostatni tydzien bloku to tam jest kolokwium - zarowno na marszalkowskiej jak i na dzialdowskiej odpytuje ten sam profesor chyba ze go nie ma to zastepstwo.
Na Banacha kolokwium praktyczne (zestawy powszechnie dostepne tylko trzeba samemu opracowac odpowiedzi bo sporo jest zle z tych opracowanych). Zapisy na egzamin po zdaniu kolokwium praktycznego. Mozna tez zdawac w ostatnim dniu bloku po praktycznym, tylko trzeba zglosic wczesniej ile osob z grupy jest zeby wiedzieli jak egzaminatorow zorganizowac (czasem jak nie jest wystarczająco ich dostepnych powiedza ze moga przepytac np: tylko 3 osoby a chetnych bylo 6 czy wiecej to wtedy jest losowanie kto bedzie zdawal, ale zwykle jak sie odpowiednio wczesnie zglosi liczbe chetnych to i odpytujacych sie da zorganizować).
Na egzamin jest baza pytan ale tez nie warto korzystac z gotowych ich opracowan bo czasem sa wyrwane z kontekstu zdania i jak sie nie przeczyta z ksiazki to uczy sie na pamiec i nie wiadomo o co chodzi.
Radiologia Pruszynskiego + skrypt radiologia pediatryczna - znajdziesz wszystkie odpowiedzi na pytania z bazy. Ksiazki jest sporo w biblio, bo egzamin po bloku wiec jak ktos juz po to oddaje i kolejny rzut moze pozyczać.
Awatar użytkownika
a_niap
Posty: 1613
Rejestracja: 21 lip 2008, o 16:02

Re: V ROK

Post autor: a_niap »

Neonatologia - jest teraz na 5 roku, tygodniowy blok na Karowej lub Starynkiewicza. Zajęcia od 8:00-11:30 max. Rano seminarium, potem cwiczenia (kazda podgrupa cos innego i tak sie zmieniamy przez te 5 dni). W pt kolokwium testowe - formalnosc. Sporo pytan sie powtarza z tego co pokazuja pierwszego dnia w ramach powtorzenia materialu (pytania wyswietlane na slajdach, omawiane zala grupą). Obowiązuje cały strój na zmiane. Klucz do szafki na podgrupe, kaucja 15 zł zwracają ostatniego dnia jak sie odda klucz.

Choroby zakaźne - zdania sa podzielone, po egzaminie niektórzy twierdzili ze banalny, inni ze zajęcia sobie a egzamin sobie. Ja uwazam, ze bardziej sie przydawala wiedza z interny niz to co sie czlowiek nauczy w ramach przedmiotu choroby zakaźne. Duzo pytan o antybiotyki (jedno seminarium jest tylko z tego). Kilka sie powtarza, mozliwe ze sporo tylko ze pytania są spisywane a nie test wiec czasem nawet nie wiadomo ze sie powtorzylo. Egzamin testowy jest od 2010 roku wiec duzo tych pytan do opracowania nie ma
Do nauki to co na samienariach ale oprocz prezentacji trzeba notowac to na co zwracaja uwage bo zwykle o to bezposrednio jest pytanie (notowanie jest trudne bo seminaria są mega nudne wiec raczej sie śpi albo zajmuje się czyms innym). Z książek ewentualnie Dziubek ale to dla ambitnych. Prezentacje z Pawinskiego tez. Notatki z wykladów do egzaminu sie przydadza, generalnie na egzaminie pytania najbardziej wprost zadane byly wlasnie z wykladów (i najlatwiejsze przez to).

Interna - teraz sie zmienilo i drugi termin egzaminu jak sie nie zda testu tez jest test. Czyli powtarza się od czesci ktorej się nie zdało. Reszta (praktyczny+usny) to loteria, zalezy na którym piętrze i u kogo. U nas prog na tescie byl 54pkt, chyba wlasnie przez to ze drugi termin tez jest testowy od tego roku bo wczesniej prog ok. 60pkt nawet nam na radzie mówili ze bedzie cos ok. tego a po tescie obnizyli. Wyniki tego samego dnia po poludniu wiec szybko.
Egzamin praktyczny i ustny moga byc tego samego lub w inne dni w zaleznosci od piętra
U nas na tescie sporo pytan sie powtorzylo z dostepnych testów, z tym ze niektore byly zmienione (np: taki sam opis przypadku a pytanie o cos innego albo pytanie o to samo ale inne informacje w opisie)
Zdawalnosc wieksza niz w poprzednich latach.

Jeszcze z zajęć z interny - na kardiologii trzeba pilnowac asystentow ktorzy prowadza seminaria, biegac do sekretariatu i sie przypominac bo organizacje mają beznadziejną. Szczegolnie jak sa seminaria z kardiochirurgii - jakoś dziwnie asystenci ktorzy je prowadzą albo się spozniają albo ze zdziwieniem sie orientują po godzinie ze mieli miec zajęcia ze studentami i oczywiscie po interwencji jak sie po nich zadzwoni.
Generalnie na kazde seminarium jest rozpisanych dwoch asystentow jak jeden nie moze przyjsc (co jest zrozumiale bo pracują normalnie) to ma drugi isc na zastepstwo - u nas to sie konczylo tak ze jeden nie przychodzil bo myslal ze przyjdzie ten drugi, a ten drugi ze ten pierwszy i musielismy sie prosic zeby w ogole seminarium sie odbylo.
Niezaleznie od tego nie podobal mi sie sposob prowadzenia seminariów - chaos, najpierw byly zajęcia na ktorym asystent pytal co widzimy na przedstawionych na slajdach EKG, a potem dopiero zwykle teoretyczne ja bym to np: odwrotnie ulozyla no ale cóż. Niektorzy asystenci w ogole uwazają ze skoro mielismy juz kardiologie na IV roku (to nic ze nadcisnienie głownie) i jestesmy na 5 roku tak ogolnie to juz wszystko wiemy z kardiologi jako calosci wiec niewiele mozna z tych zajec wyniesc bo uwazaja ze juz nie muszą nas uczyc.
Na kolokwium pytania glownie z teorii, nie wszyscy asystenci dają EKG do analizy.

Chirurgia dziecięca - nie trzeba fartuchów i stetoskopów, jedynie na srodę na obchód z prof sie przyda sam fartuch i ewentualnie jak podgrupa ma zajecia na izbie bo tam chcieli zebysmy sie odrozniali (ale niekoniecznie). Plan w pierwszym dniu co ktora podgrupa ma.
Awatar użytkownika
a_niap
Posty: 1613
Rejestracja: 21 lip 2008, o 16:02

Re: V ROK

Post autor: a_niap »

Aha jeszcze z radiologii - jak masz egzamin ustny na dzialdowskiej/marszalkowskiej to niekoniecznie trzymają sie bazy pytań którą udostępniają pierwszego dnia bloku na Banacha.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: V ROK

Post autor: Medycyna Lwów »

z egzaminami to jest sinusoida - na nic się poziom rok wcześniej nie przekłada tak naprawdę.
Co do ortopedii znając burdel tam panujący wątpię w jakiekolwiek zmiany przez najbliższe 10 lat czy i dłużej.

Co do chirurgii też miałem na IVp. i widać opinię mam zupełnie inną - na chirurgii to nie tylko kwestia asystenta, ale i spora własnej siły przebicia i tego co się umie, jeszcze przed zaczęciem zajęć. Ja np. szyć umiałem już dużo wcześniej i nikt mnie tego uczyć nie musiał, więc i chętnie dawali szyć po każdej operacji do której asystowałem (koleżanka z podgrupy się bała, więc miałem tym bardziej wolną rękę).

Co do egzaminu ustnego z radiologii na Marszałkowskiej sam tam zdawałem i żadnej bazy nie ma, pyta z głowy i bardzo sugeruje się oceną z praktycznego.
BJustynaaa
Posty: 14
Rejestracja: 26 sie 2011, o 10:23

Re: V ROK

Post autor: BJustynaaa »

dzięki wielkie za informacje, bo nie mam znajomych, których mogłabym się zapytać osobiści, jak to wygląda ale po 3 i po 4 roku 5 rok już mi nie straszny
kamilw7
Posty: 9
Rejestracja: 28 lip 2011, o 15:13

Re: V ROK

Post autor: kamilw7 »

cześć!
czy macie wskazówki dotyczące V roku na II WL?
jakie są przedmioty, w jakie ksiązki sie zaopatrzyc? jakie egzaminy i jak sie do nich uczyc?
Liczę na pomoc pozdrawiam!
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości