V ROK

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
PPPPP
Posty: 4
Rejestracja: 1 lip 2014, o 13:16

Re: V ROK

Post autor: PPPPP »

kamilw7 pisze:cześć!
czy macie wskazówki dotyczące V roku na II WL?
jakie są przedmioty, w jakie ksiązki sie zaopatrzyc? jakie egzaminy i jak sie do nich uczyc?
Liczę na pomoc pozdrawiam!


Przedmioty zaliczeniowe:

CHIRURGIA DZIECI

Blok dwutygodniowy w Klinice na Działdowskiej, głównie seminaria, rano obchód, ostatniego dnia kolokwium opisowe - 3 pytania, wszyscy zdają. Chętni mogą iść na blok operacyjny, pozostali mogą oglądać operację na ekranie w sali seminaryjnej. Zajęcia od 8:30 do 12:00/13:00.
Do nauki skrypt WUM z chirurgii dzieci.

CHOROBY WEWNĘTRZNE ( KARDIOLOGIA )
2 tygodnie w semestrze zimowym
3 tygodnie w semestrze letnim
pon., wt., czw.,pt. 8:00 - 12:45
środy 8:00-11:00

W trakcie bloku ma innego asystenta w semestrze zimowym, w semestrze letnim, a jeszcze innego na kolokwium. W semestrze zimowym zależnie od asystenta bada się pacjentów, ćwiczy interpretację EKG. Obowiązuje jeden dyżur popołudniowy od 14:00 do 18:00. W semestrze letnim zajęcia z asystentem i pracownie Echo, EKG, Holter, Stymulatorów oraz OIOK.
Do nauki podręcznik Kardiologia Wyd. Czelej autorstwa lekarzy z kliniki lub Szczeklik. Do EKG Garcia.

Kolokwium ustne, wszyscy zdają.

CHIRURGIA
3 tygodnie w semestrze letnim

Grupy 1 i 3 mają na Stępińskiej od 9:15 do 12:30.
Grupy 2, 4 i 5 mają na Bródnie od 8:20 do 13:00.

Na Bródnie zasady analogiczne do 4. roku. Na koniec kolokwium, którego sporo osób nie zdaje. Na Stępińskiej na początku seminaria - dosyć chaotyczne, nikt nie trzyma się planu - po seminarium część osób idzie na blok operacyjny, USG lub oddział dzienny. Na koniec kolokwium testowe. Większość osób zdaje. Do nauki mały Noszczyk, pytania niekoniecznie z samych seminariów.

PEDIATRIA
8:15-12:30
7 dni na nefrologii, 7 dni na gastroenterologii. Na nefrologii na każdego dnia ma się wyznaczonego asystenta i planuje zajęcia praktyczne. Na gastroenterologii jest stały asystent, można pobadać pacjentów, pooglądać gastroskopię.

Kolokwium z nefrologii jest ustne i obowiązują seminaria, które pokrywają się ze skryptem WUM.

Kolokwium na gastroenterologii jest wyłącznie z leków przeciwbólowych, dawek i sposobów podania.

NEUROCHIRURGIA
9:00-14:00
Zajęcia w Szpitalu Bielańskim. Seminaria z urazów głowy i wodogłowia. Później część osób może iść na operację. Część na oddział i np. zdejmować szwy czy interpretować zdjęcia CT/MRI etc.

Zaliczenie na obecność.

GINEKOLOGIA Z POŁOŻNICTWEM
Blok dwutygodniowy - tydzień blokowy, tydzień internatowy

Tydzień blokowy : 9:00-10:45 - zajęcia na oddziale patologii ciąży, ginekologii onkologicznej w podgrupach 4-5 osobowych
11:00-12:30 - seminarium

Tydzień internatowy: 9:00-10:45 - zajęcia na oddziale neonatologii
11:00-12:30 - seminarium

i później zależnie od asystenta są zajęcia na fantomach, mogą się zaczynać o 14:00, ale mogą i o 19:30, trzeba czekać. Część osób może nocować w internacie.

Kolokwium najczęściej testowe ( 20 pyt. ), czasami opisowe, próg zaliczenia 60%. Większość osób zdaje.

Obowiązują prezentacje, które są udostępniane i podręczniki Troszyńskiego i Bręborowicza.

MEDYCYNA NUKLEARNA

Nie ma wydzielonego bloku, zajęcia odbywają się w trakcie radiologii. Nie ma też oddzielnego kolokwium.
PPPPP
Posty: 4
Rejestracja: 1 lip 2014, o 13:16

Re: V ROK

Post autor: PPPPP »

FARMAKOLOGIA KLINICZNA

Co tydzień ( przez 5 tygodni ) seminaria i wykłady. Tematy: antykoncepcja, farmakogenetyka, farmakogeriatria, leczenie osteoporozy, leczenie udarów etc.

Po zakończeniu cyklu kolokwium dla całego wydziału. Test - 30 pytań, co piąta osoba nie zdaje.

Po zakończeniu farmakologii klinicznej sporo osób zapisuje się na niezły fakultet z tego przedmiotu pod koniec semestru zimowego.
PPPPP
Posty: 4
Rejestracja: 1 lip 2014, o 13:16

Re: V ROK

Post autor: PPPPP »

Przedmioty egzaminacyjne:

ANESTEZJOLOGIA Z INTENSYWNĄ TERAPIĄ
8:00-12:30
Blok dwutygodniowy, zajęcia głównie na Banacha, 2 dni na Lindleya, 1 dzień na Marszałkowskiej, egzamin na Banacha

Zajęcia seminaryjne, na bloku operacyjnym, fantomy - ćwiczenie scenek, ostatniego dnia zajęcia na wybranym oddziale - ortopedia, urologia, chirurgia szczękowo-twarzowa, chirurgia ogólna i obserwacja pracy anestezjologa.

Egzamin: w roku 2013/2014 był ustny, ale ma zostać wprowadzony testowy w sesji zimowej. Do nauki Crash Course i skrypt opracowany przez zakład.

RADIOLOGIA
1 tydzień w semestrze zimowym
2 tygodnie w semestrze letnim
8:00-12:30
W semestrze zimowym głównie seminaria z fizycznych podstaw i radiologia pediatryczna, w semestrze letnim zajęcia w pracowniach USG/MRI Szpitala Bródnowskiego oraz seminaria z medycyny nuklearnej realizowane w ramach radiologii.

Egzamin: Testowy w sesji letniej. Do nauki podręcznik Pruszyńskiego i skrypt z Radiologii Pediatrycznej.

NEUROLOGIA
8:00-13:00
3 tygodniowy blok w zależności od grupy w semestrze zimowym lub letnim

W pierwszym tygodniu omawiana jest neuroanatomia, neurofizjologia oraz choroby naczyniowe. Na pierwszą środę każdy musi opracować wybrany temat z neuroanatomii bądź neurofizjologii. W drugi poniedziałek odbywa się test sprawdzający składający się z 10 pytań jednokrotnego wyboru - należy rozwiązać poprawnie 6 z 10 zadań, żeby zaliczyć. Dwie osoby z najwyższym wynikiem z testu są zwolnione z kolokwium ostatecznego i zamiast tego przygotowują prezentację na wybrany temat, a następnie podchodzą do egzaminu praktycznego w ostatni czwartek.

Test sprawdzający odbywający się w drugi poniedziałek trzeba zaliczyć, żeby móc kontynuować blok. Dzień później jest termin poprawkowy - testowy i ostatniej szansy - ustny. Osoby, które nie zaliczą mają niezaliczone ćwiczenia z neurologii. Do testu Moryś, skrypt Dobaczewskiej oraz treści z seminariów.

W drugim tygodniu zaczynają się ćwiczenia na oddziale, we wtorki i piątki odbywa się obchód z ordynatorem. Każda osoba musi jednorazowo referować przed Panem profesorem przypadek. Oprócz tego odbywają się ćwiczenia przy pacjencie, zajęcia w pracowniach EEG i EMG oraz ćwiczenia neuropsychologiczne. Z reguły są 1-2 seminaria dziennie.

W ostatni piątek odbywa się kolokwium ustne, które składa się z 3 pytań:
1) anatomiczne
2) jednostka chorobowa
3) farmakologiczne z dawkami
Zdecydowanie lepiej zaliczyć to kolokwium w pierwszym terminie, osoby poprawiające przychodzą później z reguły wiele razy aż do sesji na kolejne terminy.

Osoby, które zaliczą kolokwium ustne podchodzą do egzaminu praktycznego. Nie ma egzaminu zerowego.

Egzamin: Odbywa się w sesji letniej i składa się z 80 pytań na które przewidziane jest 90 minut. Pytania jednokrotnego wyboru, część to opisy kliniczne i należy je zinterpretować. Do egzaminu obowiązuje Kozubski i Prusiński, części zagadnień nie ma w jednej bądź drugiej książce. Z neuroanatomii podręcznik Morysia lub skrypt Dobaczewskiej z 1. roku.
10-20% osób w zależności od rocznika egzaminu nie zalicza, oceny z reguły słabe, w tym roku nikt nie dostał 5.0, dwie osoby 4.5, trochę 4.0, większość 3/3+, a 12 osób nie zdało.

CHOROBY ZAKAŹNE
Zajęcia zaczynają się od seminarium porannego wspólnego z I Wydziałem Lekarskim. Następnie pół grupy idzie do Kliniki Chorób Zakaźnych dla Dorosłych ( oddział VII ) , pół grupy idzie do Kliniki Chorób Zakaźnych ( oddział XI ) Dzieci. W wybranych dniach są ćwiczenia na Oddziale Intensywnej Terapii lub seminaria na Pawińskiego z immunopatologii. Jednego dnia zamiast ćwiczeń na oddziale jest seminarium z chorób pasożytniczych. Na oddziale VII każdy musi zreferować pacjenta na obchodzie.

Grupy, które zaczynają zajęcia na oddziale VII, mają kolokwium na XI, a te co zaczynają na XI kończą na VII. Kolokwium zazwyczaj ma formę referowania pacjenta oraz zaproponowania jego leczenia. Wszyscy zdają.

Egzamin: Ma formę testu - 100 pytań. Nie ma terminów zerowych. Od tego roku, ze względu na poruszaną w ankietach kwestię ściągania, skrócono czas trwania do 90 minut. Egzamin dość prosty - dwie osoby na całym II WL nie zdały, obowiązują przede wszystkim prezentacje z zajęć - wszystkie są udostępniane i podręcznik Dziubka lub Cianciary. Próg zaliczenia stały - 60%, oceny z krzywej Gaussa.
Awatar użytkownika
maart
Posty: 92
Rejestracja: 25 cze 2009, o 14:25

Re: V ROK

Post autor: maart »

Chirurgia 1WL - Jak rozdzielane są grupy między piętrami?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: V ROK

Post autor: Medycyna Lwów »

niższy numer III p, wyższy numer IV p
Awatar użytkownika
maart
Posty: 92
Rejestracja: 25 cze 2009, o 14:25

Re: V ROK

Post autor: maart »

Aaa czyli to jest podział w obrębie tych dwóch grup, które mają chirurgię w tym samym czasie, już rozumiem

Jak oceniacie, 3p. to lepszy czy gorszy przydział?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: V ROK

Post autor: Medycyna Lwów »

co znaczy gorszy? zależy od asystentów - można robić bardzo dużo lub nic i dla jednego to będzie fajnie, a dla drugiego słabo. Ja miałem na 4p i było bardzo dobrze.
Awatar użytkownika
a_niap
Posty: 1613
Rejestracja: 21 lip 2008, o 16:02

Re: V ROK

Post autor: a_niap »

Ja miałam na tym samym 4 piętrze i wcale dobrze nie było To naprawde zalezy na kogo trafisz jako aysystenta i ile czasu spędzisz na bloku a ile na oddziale. Może być w porządku, a może być beznadziejnie.
Awatar użytkownika
maart
Posty: 92
Rejestracja: 25 cze 2009, o 14:25

Re: V ROK

Post autor: maart »

Gorszy - miałam na myśli ogólną organizację.

Słuchajcie, a co do pediatrii na Działdowskiej - to, co piszą w przewodniku o kolokwium wstępnym to prawda? Robią coś takiego?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: V ROK

Post autor: Medycyna Lwów »

jest zawsze kollokwium wstępne z podstawowych rzeczy
aleCzak
Posty: 22
Rejestracja: 21 sie 2012, o 22:12

Re: V ROK

Post autor: aleCzak »

Cześć wszystkim
Z czego się uczyć na V roku na I WL po reformie?
Można liczyć na jakieś wskazówki starszych kolegów?

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości