VI ROK

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
a_niap
Posty: 1613
Rejestracja: 21 lip 2008, o 16:02

VI ROK

Post autor: a_niap »

Czy na VI rok też możemy liczyć na wskazówki ? - jakie podręczniki i inne akcesoria są potrzebne, co na jakim przedmiocie sie mniej więcej dzieje, na jakie zajęcia potrzebny jest fartuch a na które trzeba mieć cały strój i obuwie na zmiane itp, jak wyglądają zaliczenia (ustne/pisemne)i z czego warto sie przygotowywać itp itp.

Lista predmiotów:

-CHIRURGIA
-UROLOGIA
-OTOLARYNGOLOGIA
-OKULISTYKA
-PEDIATRIA
-ANESTEZJOLOGIA I INTENSYWNA TERAPIA
-Prawo i medycyna sądowa
-ONKOLOGIA
-Medycyna rodzinna
-GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO
-FARMAKOLOGIA KLINICZNA
-ENDOKRYNOLOGIA GINEKOLOGICZNA
-NEUROCHIRURGIA
-Rehabilitacja medyczna
-MEDYCYNA RATUNKOWA
-MEDYCYNA KATASTROF
-PROPEDEUTYKA STOMATOLOGII
-TRANSPLANTOLOGIA
-ZDROWIE PUBLICZNE
-Chirurgia szczękowa (to coś chyba dopiero od zeszłego roku jest ?)




Z góry dziękuję za wszelkie informacje! Wiem że troche wcześnie na takie pytanie, ale zapisy na książki w bibliotece są cały czas bo ludzie pozyczają czasem bez sensu czy to komuś potrzebne czy nie i potem jest z tym probme .
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: VI ROK

Post autor: Medycyna Lwów »

Powoli i po kolei bo dużo tego było:

CHIRURGIA
4 tyg. bloku 7.30 - 12.00 (czasem trochę wcześniej)
Część grup ma na Vp. (Chir. Ogólna, klp i naczyniowa), wyższe numery na VI p. (Chir. ogólna, wątroby i transplantacyjna).
Zasady jak na 5. roku. Rano odprawa, ćwiczenia z asystentem (1-3 os. grupki), potem seminarium - wspólne dla obu grup na jednym z pięter, raz na kardiochirurgii.
Do odrobienia 1 24-h ostry dyżur. Koll. ustne u ordynatorów, profesorów itp. Czasem kogoś obleją.
Generalnie Vp. jest dużo lepsze i prostudenckie niż VIp (na Vp. nie trzymają całą noc na dyżurze - siedzi się do ok. 23, a nast. dnia przychodzi na 6-7 by opisać chorych przyjętych w nocy, na VI p. cała noc, poza tym na VIp są pogadanki z JM Rektorem Krawczykiem, jakieś głupie wejściówki z anatomii itp. i tu nie ma mowy - rozpisują imiennie do operacji i bywa że operacja zaczyna się o 12 jak kończą się zajęcia i trwa 6h i nikogo nie obchodzi że zajęcia się już skończyły).
Ja miałem na Vp. i były to najlepsze zajęcia z chirurgii do tej pory. Bez stresu, duży przegląd przypadków z całej chirurgii, fajni asystenci, dużo asyst do operacji i możliwości podziałania.
EGZAMIN:
TEST 100 pyt./100 min/Gauss w sesji letniej - trudny, zgodnie z tym co mówi VIp obowiązuje podr. prof. Szmidta do specjalizacji z chirurgii (jest na empendium) - sam się z niej uczyłem i dostałem bez problemu 5 - jedynie tam można znaleźć odpowiedzi na większość pytań. W tym roku z całej sesji letniej najwięcej oblało chirurgię.
Inne książki są do kosza - Noszczyk duży ujdzie jak ktoś chce dostać 3-góra 4, rep. Noszczyka - dno. Stare skrypty zupełnie nieaktualne już.
USTNY: zasady jak na internie (losowanie piętra). Zwolnione są jedynie 5,0 z testu. W odróżnieniu od interny tu zazwyczaj jest miło i z reguły o 0,5 st. podwyższają ocenę z testu.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: VI ROK

Post autor: Medycyna Lwów »

UROLOGIA
1 tyg. blok w sem. zemowym - 8.00-13.00 (?) - prawie zawsze krócej bardziej lub mniej.
Niby są seminaria i ćwiczenia, ale moja gr. miała same seminaria przykładowo i było bardzo nudno (coś remontowali akurat na oddziale), ale generalnie to blok zawsze b. teoretyczny.
Przedmiot żałosny i kończy go w piątek egzamin pisemny testowy (30 pyt/20 min) - w 90% a często w 99% pyt. powtarzają się z baz (olbrzymie ok. 100 stron pospisywanych pytań, zdjęć) - każdy ma inny zestaw, 1 błąd - pół oceny w dół.
Odp. do tych pytań są teoretycznie w podr. prof. Borkowskiego, który o dziwo czyta się szybko, miło i przyjemnie.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: VI ROK

Post autor: Medycyna Lwów »

CHIRURGIA SZCZĘKOWO-TWARZOWA
1 tyg. blok 8.00-12.00 (czasem krócej jak prof. nie widzi) w pawilonie XII na Lindleya
Zajęcia są od tego roku w tej formie. Nadzoruje wszystko nieśmiertelny prof. Wanyura, który budzi respekt i nie warto się spóźniać na jego poranne seminaria.
Rano krótkie i treściwe 1h seminarium z prof. codziennie - lubi na nich pytać o niby proste rzeczy, ale bywa bardzo chamski jak się nie wie.
Potem ćwiczenia - 2x w ambulatorium, 1x blok op, 1x oddział, ćwiczenia z szycia chir. i zakładania szyn stomatologicznych.
Ogółem blok mi się bardzo podobał. Operacje ciekawe, przypadki bardzo różne - w ambulatorium można i zastrzyki robić i zdejmować szwy, aplikować leki do zębodołu itp. - lekarze są chętni do uczenia studentów (przynajmniej na takich trafiałem).
Ost. dnia po sem. jest koll. pisemne - test 20pyt. - sporo się powtarzało z poprzednich grup, ale zapowiedzieli nowe zupełnie zestawy na przyszły rok. Generalnie pyt. z sem. - raczej wszyscy zdają.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: VI ROK

Post autor: Medycyna Lwów »

ORL
2 tyg. blok 8-13.00
Rano różnie długo (czasem bardzo) seminarium, potem ćwiczenia w oddziałach. Grupy są małe (3-4 os.), chyba że jest IIWL wtedy są większe.
Na początku zajęć dostaje się książkę (wypożycza w sekretariacie) -na jej podstawie są poranne seminaria i to wystarcza w zupełności.
Ćwiczenia zależnie od asystenta - oddział, przychodnia, pracowanie, blok op. Trochę można pobadać ORL. Trwają do 13, nieraz ciut krócej. Ostatniego dnia koll. ustne (rzadko pisemne) u wylosowanego przez sekretariat wcześniej adiunkta. Ocena 4 i wyżej zwalnia z egzaminu, który też jest ustny. Zdecydowanej większości (99%) to się jakoś udaje.

OKULISTYKA
2 tyg. blok 8-13.00, b. często wcześniej się kończy.
Rano seminarium (ok. 1,5 h), potem ćwiczenia. Grupy 6-os przyporządkowane do adiunktów, którzy nie mają czasu na zajęcia i wyręczają się rezydentami. Moja asystentka akurat była wyjątkiem i miała z nami często. Nauka bad. ostrości wiedzenia, bad. dna oka, przychodnia, blok op., pracownie. Do odrobienia jeden ostry 4 h dyżur.
Ost. dnia kollokwium u swego asystenta macierzystego - zazwyczaj ustne.
Egzamin: pisemny lub ustny - jeśli pisemny to cała grupa po zdanym bloku umawia się na opisówkę (6 pyt. otwartych) - ocena dziwne bo zawsze tylko albo 4 albo 5. Jak ktoś chce ustny to może zdać u prof., ale chyba mało kto chce.
Do nauki wystarcza w zupełności stara cieńsza biała Niżankowska. Nowej czerwonej grubej nie warto nawet otwierać, bo się jej czytać nie da. Plus notatki z seminariów.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: VI ROK

Post autor: Medycyna Lwów »

PEDIATRIA
8.15-13.00
Zasady jak na poprzednich latach. Ja miałem zajęcia na Działdowskiej.
Pierwszego dnia jest wejściówka, która u nas absolutnie nie było proformą.
Kollokwium testowe ost. dnia.
EGZAMIN:
1/ test - 100 pyt - w tym roku dość przyjemny, ale pyt. się nie powtarzają, testy poprzednie są udostępnione.
2/ praktyczny - zdaje się w wylosowanej klinice, raczej bez problemowo - pamiętać jedynie o rozbieraniu całego dzieciak w tym pieluchy i myciu rąk, dezynfekcji stetoskopu itp.
3/ ustny - tu wolna amerykanka, każdy pyta co mu do głowy przyjdzie - ja miałem p. docent, która każdemu dawał 3 przypadki kliniczne (zdjęcia rtg, ekg itd.) i to było kanwą dyskusji. Ale jest ogólnie zazwyczaj bardzo ok.
Z czego się uczyć - zdecydowanie z naszych skryptów, które są fajne, mają więcej wiedzy niż książki i się da je przerobić. Czasem coś można doczytać w Kubickiej. Plus notatki z zajęć, wytyczne leczenie zak. układu oddechowego i nerwowego, świeży kalendarz szczepień.

ANESTEZJOLOGIA I INTENSYWNA TERAPIA
2 tyg. w sem. letnim 8.00 - 13.00
Część grup ma na Banacha, część na Lindleya (ja m.in.).
W pon i śr. są całe dnie seminaryjne, w 1wt, 1 pt. i 2 pt. są zajęcia na bloku operacyjnym ze znieczuleń. We czw. są zajęcia z anestezjologii dziecięcej na Marszałkowskiej.
Najlepsze zajęcia są w 2pon i wt - zajęcia w Centrum Symulacji na banacha z ALS (I dzień - dostaje się certyfikat) i stanów zagrożenia życia (II dzień) - zajęcia na megawypasionych fantomach - zaliczeni ich jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu. Ost. dnia koll. ustne u asystenta na blok op.
Egzamin ustny (wyj. pisemny) po bloku - zapisy na dzień, a nie do osoby, ale zazwyczaj jest ok.
Do nauki wystarcza skrypt + notatki z zajęć i wytyczne ALSu. Ew. craush course, co kto woli.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: VI ROK

Post autor: Medycyna Lwów »

SĄDÓWKA
2 tyg. 8.30-12.00
2 tyg blok + wykłady.
1. dnia jest rano sem, potem sekcja. W pozostałe dni sekcja jest rano, potem seminarium.
Seminaria treściwe, na temat, mnóstwo zdjęć - udostępniają sam tekst.
Sekcje - cała grupa ma jednego asystenta i codziennie są inne sekcje. Pierwszego dnia jest sekcja pokazowa (asystent pokazuje jak to się robi, czasem studenci odważniejsi też już coś działają). W kolejne dni sekcje robią wyłącznie studenci - codziennie 3 osoby (jedna oglądziny zewnętrzne i mózg, druga klp, trzecia j.brzuszną), w sekcjach wypadkowych z racji modyfikacji przydają się inne osoby do preparowania mm i kości. Wszystko jest zapisywane i każdy musi (w praktyce powinien) jedną sekcję zrobić. Wg niektórych liczy się to do oceny z egzaminu, patrząc po mnie chyba się jednak nie liczyło.
Sekcje są bardzo różne, często bardzo okropne (na jednych z zajęć wytrzymały zapach tylko 6 os.), ale raczej różnorodne by każdy zobaczył i zgon naturalny i gwałtowny (uduszenia, samobójstwa, wypadki, morderstwa) - przynajmniej u nas tak mieliśmy dobrane że widzieliśmy praktycznie wszystko, ale to kwestia świetnej asystentki. W ost. czwartek jest egzamin praktyczny - grupa razem sama robi sekcję, wypełnia protokół i trzeba stwierdzić przyczynę zgonu - raczej nie ma tu trudnych przypadków i wszystkim zaliczają.
W piątek jest egzamin pisemny (4 opisowe długie pytania) - 3 z sem, 1 z wykładów. Jest dość duża giełda. Uczyć się ze studenckiego skryptu krążącego w sieci lub z ks. Raszei.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: VI ROK

Post autor: Medycyna Lwów »

ONKOLOGIA
blok 1 tydz. 8-14 w teorii - zawsze krócej tak naprawdę
3 pierwsze dni w Kl. Onkologii i Hematologii u prof. Jędrzejczaka, 4. dzień w Instytucie Onkologii przy Wawelskiej (Radioterapia), 5. dzień na chirurgii (VIp.) Koll. testowe ostatniego dnia - wszyscy zdają.
Egzamin:
test 100 pyt/100 min w sesji letniej - obowiązuje podr. Kordka + wykłady prof. Jędrzejczaka (jest cały wydany skrypt z prezentacjami) - pytania bardzo szczegółowe, trochę się powtarza - w tym roku b.dużo nie zdało i aż obniżyli próg (z 70 do 65%).

MED. RODZINNA
blok 1 tydz. 8.30 (chyba) - 13
1 dzień same seminaria, 2 dni w przychodni, 1 dzień w domu opieki, 1 dzień w fundacji Dzieci Niczyje.
Nie ma kollokwium. Ogółem nie bardzo wiem po co te zajęcia były.
Egzamin:
sesja letnia 1oo pyt/120 min - w tym roku ok. 75 pyt. się powtórzył z różnych giełd, ogólnie obowiązuje wkucie ich głupiego skryptu i wiedza z interny i pediatrii. W tym roku zdali wszyscy, ale np. 5 było bardzo mało.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: VI ROK

Post autor: Medycyna Lwów »

GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO
blok 4 tyg. 8-13.30
Połowa grupa ma na Starynkiewicza, połowa na Karowej - w obu miejscach równie okropnie i ciężko, ale Starynkiewicza chyba przyjemniejsze jednak. Ja miałem na Karowej i jej to dotyczy.
Rano generalnie są seminaria, popołudniu też. W 1. tyg. zamiast seminariów porannych są fantomy czyli seminaria i pseudoćwiczenia na fantomie dotyczące porodów fizjologicznych i w różnych innych ułożeniach + jakieś podstawy położnictwa.
W 1. wtorek jest wejściówka z anatomii, fizjologii i podstaw położnictwa - ważna ocena, nie da się jej poprawiać. Sporo pyt. powtarza się z giełd, ale system ocen jak na urologii.
Po skończeniu fantomów należy zdać z nich kollokwium u swojego opiekuna ustnie. Czasem zgadadzają się je poprawiać. Jest ono teoretycznie warunkiem dopuszczenia do odbycia 3 24-h (i ani godziny mniej) dyżurów na bloku porodowym - są to dyżury katownicze, trzaba pilnować porodów bo położne zazwyczaj nie dzwonią po studentów, co oznacza koczowanie często o 2 w nocy na korytarzu porodówki. Masakra. Rano następnego dnia zdaje się raport o każdej pacjentce (dzieli się pacjentki nowe z innymi studentami) - co oznacza siedzenie nad historiami choroby i przygotowanie raportu. Należy odbyć 3 dyżury i odebrać 3 porody naturalne - tu zaliczają położne i one rządzą i tu bywają problemy, gdy np. nie było żadnego porodu na dyżurze czy położna ma kaprys i nie chce dać pieczątki. Znam osoby co z takich powodów musiały iść na 4 czy 5 dyżur.
W międzyczasie między seminariami są ćwiczenia kliniczne - 2 tyg. położnictwo (porodówka, patologia ciąży, USG, o/zakaźno-obserwacyjny, izba przyjęć, położnictwo, neonatologia, ambulatorium), 2 tyg. ginekologia (oddział, blok op., mikrochirurgia, onkologia, ambulatorium) - zajęcia są w małych 2-3 os. grupkach, stroje kompletne, dostaje się szafki 1.dnia, na dyżury jest też pokój i łóżka, gdzie można iść spać.
PO skończonym bloku (niekiedy po skończonym bloku 2tyg.) można zapisywać się na ustne kollokwia z położnictwa i osobno z ginekologii u wyznaczonych dla każdej grupy innych adiunktów. Bywa tu bardzo różnie.
Po zdanych kolokwiach jest egzamin praktyczny - najczęściej dostaje się pacjentkę z patologii ciąży lub ginekologii do wywiadu i się niej rozmawia i odpytka z całości.
Później jest egzamin ustny u wyznaczonego profesora. Ocenagt4,51 ze średniej z wejściówki, fantomów, ginekol, poł i co najmniej 4,5 z egz. praktycznego zwalniają z ustnego ( u mnie w grupie wielu osóbom się udało, ale to kwestia fajnych osób pytających nas). Ogółem blok bardzo męczący, mało przyjemny, stresujący. Dla mnie najgorszy przedmiot dotychczas pod chyba każdym względem poza względnie dobrą organizacją.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: VI ROK

Post autor: Medycyna Lwów »

FARMAKOLOGIA KLINICZNA
blok 1 tydz. w sem. zimowym 9(?)-11.30 bodajże.
Seminaria, często powtórka z zwykłej farmakologii, bez szału, są też wykłady (głównie o nowych lekach). Na koniec kollokwium zawsze pisemne (test lub pyt. otwarte) - u większości ok, u dr Korzeniewskiej sporo musi poprawiać jak zwykle.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: VI ROK

Post autor: Medycyna Lwów »

ENDOKRYNOLOGIA GINEKOLOGICZNA
1 tydz. 8.30-12.30(?)
Połowa grupy ma to, druga grupa ma neurochirurgię.
Zajęcia są na Karowej, nie trzeba kompletnego fartucha.
Rano i popołudniu krótkie seminarium, pośrodku ćwiczenia w oddziale lub przychodni w grupach 3-4 os. Mi się zajęcia podobały, sporo badaliśmy ginekologicznie i na pewno milsi lekarze niż na zwykłej ginekologii.
Przedmiot nieco oaferowany został w maju przez mądrych studentów, ale nie będę pisał publicznie dlaczego.
Koll. ostatniego dnia - ustne u profesora (sporo zależy i od humoru, i od podejścia grupy, ale zazwyczaj jest bardzo ok, choć w jednej grupie oblał wszystkich) lub pisemne (test lub opisówka i tu bywa gorzej), ale finalnie za 1 czy 2 razem zdają wszyscy.

NEUROCHIRURGIA
1 tydz. 8-13
Na Banacha - sem. rano i popołudniu (często 2x rano i wtedy szybciej się kończy). Przekazują podstawy przedmiotu, czasem olewają na ćwiczeniach (1xoddział, 1xblok op., 2xprzychodnia). Warto sobie powtórzyć bad. neurologiczne przed zajęciami na oddziale z bardzo charakterystycznym doktorem neurologiem. Ostatniego dnia po seminarium koll. ustne - formalność.

REHABILITACJA
blok 1 tydz. 8.30-13
Najbardziej irytujące i najbardziej bezsensowne zajęcia chyba w ogóle na studiach. Najgorsze że czasem dla niektóych były bardzo problematyczne w zaliczeniu.
W tym roku mieliśmy w klinice Carolina Medical Center na Mokotowie. Same seminaria, mnóstwo dygresji nie na temat dr K. Raz wycieczka na salę ćwiczeń, raz wizyta osoby na wózku. Ostatniego dnia po seminariach kollokwium - test prawda/fałsz - na pytanie 25 s., ujemne punkty. Bywa (zwł. jak na koll. przychodzi szef) że oblewało i pół grupy, poprawka jest ustna i bywa trudno zaliczyć za 1 razem. Uczyć się trzeba niby z em. i materiałów ze strony dr K., ale pytania na teście są tak dziwne że nawet w necie odp. na nie nie ma. Są też problemy z kontaktem z nimi, podpisywaniem indeksu itp. itd.

PROPEDEUTYKA STOMATOLOGII
3 dni wykładów w sem. letnim popołudniami
Zaliczenie na obecność - można chodzić z innymi grupami, byle być na liście. Wykłady dość nudne.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: VI ROK

Post autor: Medycyna Lwów »

ZDROWIE PUBLICZNE
sem/ zimowy - wykłady + 3 seminaria (2,5 h) w jednym tyg. popołudniu - w pon. i w 2óch umówionych z grupą innych dniach.
Nudy straszne. Ostatni dzień - koll. opisowe 3 pytania z zakresu głównie seminariów, krążą giełdy i opracowania tych pytań. Zdawalnośćgt90%.

TRANSPLANTOLOGIA
blok 1 tydz. w sem. zimowym 8.30-12.30
I dzień - w Kl. Chirurgii Transplantacyjnej na Lindleya - fajne seminaria + obchód po oddziale i oglądanie chorych po Tx
II dzień - sem. j.w. + reszta dnia i reszta dni w Kl. Med. Transplantacyjnej na Lindleya - codziennie 2 seminaria krótkie i zajęcia przy łóżku chorego jak na internie.
Ostatniego dnia po ćwiczeniach w oddziale jest koll. testowe - 10 pytań abcde, zalicza 7. Sporo powtarza się z giełd, ale czasem ktoś obleje. Poprawka j.w. z inną grupą. Blok ciekawy i przyjemny.

MEDYCYNA KATASTROF
blok 1 tydz. 8-10 (?) + wykłady
pon- śr - seminaria, te ze STARTU i triageu nawet fajne. Koll. we czwartek po seminariach - 3 pyt. opisowe z zajęć, wszyscy zdają.

MEDYCYNA RATUNKOWA
ważny blok ale tylko 1 tydz. 10.30-13.15
Na SOR na Lindleya w tym samym tygodniu co med. katastrof. Zajęcia krókie więc i b.konkretne (BLS, ALS, zab. rytmu) - ćwiczenia na fantomach z tego zakresu. Sem. krótkie i ciekawe, grupy fantomowe trochę duże, ale poćwiczyć się da. ostatniego dnia nie ma ćwiczeń a jest koll. praktyczne - są scenki symulowane na fantomach i trzeba sobie porodzić - za najmniejszy błąd się wylatuje, a stres jest olbrzymi. Poprawia się niby do skutku (rekordziście kilkanaście razy), ale potem szef zaczyna się wkurzać i robią się problemy.


Uff, chyba wszystko
Awatar użytkownika
a_niap
Posty: 1613
Rejestracja: 21 lip 2008, o 16:02

Re: VI ROK

Post autor: a_niap »

DZIĘKUJE Jak zwykle jestes niezastąpiony

z pytan ktore teraz mi przychodzą do głowy: z czego sie najlepiej uczyć na ginekologie?

Wyglada na to ze ginekologia i chirurgia to najwazniejsze przedmioty na tyh studiach

Jak jest z poprawkami egzaminow w sesji letniej-sa w sesji poprawkowej i wtedy trzeba czekaC z całym rozliczeniem po zakonczeniu studiów czy może organizują te egzaminy jakoś wcześniej?

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości