Strona 1 z 1

Nuklid

: 2 kwie 2010, o 09:49
autor: Filister
Czy ktoś mógłby wytłumaczyć mi pojęcie nuklidu i jak ma się ono do tematu izotopu i budowy atomu? W ogóle nie potrafię tego załapać Najlepiej jeśli ktoś pokazałby mi to na konkretnym przykładzie jakiegoś pierwiastka.

Re: Nuklid

: 3 kwie 2010, o 01:55
autor: Krasus
Na chłopski rozum - nuklid to jądro pierwiastka, atom bez elektronów. Jak masz pierwiastek z liczbą masową (u góry) i atomową (na dole) to liczba masowa (neutrony + protony) to właśnie nuklid. Liczba protonów (czyli liczba atomowa) jest zawsze stała, liczba neutronów może być różna. Liczbę neutronów liczysz odejmując od liczby masowej (górnej) liczbę atomową (dolną). Atomy o różnej liczbie neutronów, a takiej samej liczbie protonów to izotopy, mają różne właściwości (poczytaj sobie np. o izotopach wodoru: deuterze i trycie).

Jako przykład dam argon - ma 3 trwałe izotopy: 3618Ar, 3818Ar, 4018Ar. W układzie okresowym liczba masowa argonu to 39 - chociaż nie ma takiego trwałego izotopu, to liczy się ją jako średnią ważoną ze wszystkich izotopów.

Jak masz jeszcze jakieś wątpliwości to mów

W sumie jak już jesteśmy w temacie, to może ktoś mi wyjaśni czym się różni nuklid od nukleonu?

Re: Nuklid

: 3 kwie 2010, o 08:08
autor: Filister
Ok, no to z tego wychodzi że nuklid to to samo co izotop czy jak?

Re: Nuklid

: 3 kwie 2010, o 08:14
autor: Krasus
Nie, różne nuklidy tego samego pierwiastka to izotopy.

Re: Nuklid

: 3 kwie 2010, o 08:30
autor: Filister
No to ja nie rozumiem, bo z tego wszystkie to mi wychodzi że nuklid to to samo co izotop, tylko pod inną definicją

Re: Nuklid

: 3 kwie 2010, o 08:44
autor: Filister
No bo np. mamy wodór no to mamy 3 izotopy: prot, deuter i tryt no to wychodzi że każdy z tych izotopów to inny nuklid pierwiastka wodoru? Czyli mamy 3 izotopy i 3 nuklidy? Więc jak izotop to nie to samo co nuklid?

Re: Nuklid

: 10 paź 2017, o 12:14
autor: Dziubiak
Spróbuję wytłumaczyć inaczej: chemicy korzystają z pojęcia „izotop”, ponieważ badają reakcje chemiczne, które są oparte na interakcjach powłok elektronowych atomów zależnych od liczby protonów w jądrze. Natomiast fizycy jądrowi korzystają z pojęcia „nuklid”, ponieważ badają właściwości jąder atomów zależne od ilości neutronów i protonów.
Więc w zależności od kontekstu, gdy mówimy o chemicznych i fizycznych właściwościach substancji, to operujemy pojęciem „izotop”, a gdy mówimy o reakcjach typu jądro-jądro czy jądro-neutron (np. reakcja rozszczepienia) to używamy pojęć „nuklid”, „nuklid promieniotwórczy” oraz „nuklid rozszczepialny”.
Niektórzy nie wnikając w szczegóły stosują te pojęcia zamiennie.