Strona 1 z 1

Jak to jest z tym rozdziałem chromatyd

: 1 maja 2014, o 14:34
autor: Jagla
Witam,
Ostatnio zacząłem się zastanawiać nad mitozą i mejozą, i pomimo tego, że myślałem, że całkiem dobrze to rozumiem to mam problem z odpowiedzią na bardzo proste pytanie.

Weźmy dla przykładu takie dwa chromosomy homologiczne (patrzymy tylko na chromosom 1 i 3 )

1 pytanie : Czy możliwa byłaby sytuacja, żeby na chromosomie 1 występowały geny A i a , i na chromosomie 2 tak samo, A i a ? Czy geny na chromatydach chromosomu zawsze muszą się zgadzać (tj A i A albo a a) ?

2 pytanie : która para genów stanowi alele ? Czy AA to są dwa alele tego samego genu (znajdują się na jednym chromosomie), czy może parą aleli jest a i A (z dajmy na to lewej chromatydy jednego chromosomu i lewej chromatydy drugiego chromosomu?)

3 pytanie : Jeżeli jest tak, że na jednym chromosomie może występować np a i A (pytanie 1), to podczas mitozy, gdy chromosom zostaje rozerwany, i jedna chromatyda wędruje do jednej komórki, druga do drugiej, później następuje odbudowanie całego chromosomu, to skąd np połówka a, będzie wiedzieć, żeby dobudować zdrugiej strony A?




Teraz jak tak sobie myślę, to czy to nie jest tak, że jeden chromosom to jest po prostu materiał genetyczny powtórzony x2 ? bo w fazie przed replikacją, używając skrótu myślowego, chromosom stanowi tak jakby jedna chromatyda ? Wiec geny muszę się zgadzać na chromatydach jednego chromosmu, a w tym przypadku allelami są A i a. Zgadza sie ?

Re: Jak to jest z tym rozdziałem chromatyd

: 8 lip 2014, o 13:30
autor: yazidowsky
Odswiazam, poniewaz rowniez chcialbym otrzymac odpowiedz na w/w pytania.
Pozdrawiam