Strona 1 z 1

plejotropia prawdziwa i rzekoma

: 14 gru 2009, o 17:37
autor: madzik_wojtek
jeśli sie nie myle to plejptropia prawdziwa to wpływ jednego genu na kilka cech. jeden czynnik ma więcej niz niż jeden efekt. przykładem jest wrodzona łamliwośc kości i takie tam
wiem że plejotropia rzekoma występuje u kór szurpatych ale na czym to polega ? oprucz tego że są nastroszone

Re: plejotropia prawdziwa i rzekoma

: 14 gru 2009, o 22:46
autor: eszel
Zachęcam do przeglądania stron o tematyce hodowli rasowych kur.

Szurpatość czy kędzierzawość, dość często rozpowszechniona wśród ptactwa domowego. Wywołuje ją niekompletnie dominujący autosomalny gen F. Homozygoty o genotypie FF charakteryzuje wykręcenie stosiny we wszystkich piórach. Promienie są zwinięte w loki. Dorosły ptak wygląda jak pokryty wełną.
U heterozygot o genotypie Ff tylko w piórach konturowych oś jest wykręcona, ma przez to wklęsłą powierzchnię. Omawiana cecha nie dziedziczy się wiernie, w wyniku kojarzenia osobników szurpatych uzyskuje się również osobniki nie szurpate. Kury szurpate są niezdolne do lotu, nie mogą podfruwać na grzędy, występuje u nich większa śmiertelność niż u kur o normalnej budowie piór.
Poznanie uwarunkowań genetycznych niektórych cech zapewne ułatwi hodowcom podjęcie decyzji dotyczących kojarzeń określonych osobników.

Kojarzenie ptaków bardzo mocno szurpatych (o piórach jak sprężynki) z gładkimi daje 100% ptaków właściwie szurpatych.
Kojarzenie właściwie szurpatych z gładkimi daje 50% właściwie szurpatych i 50% gładkich.
Kojarzenie mocno szurpatych z właściwie szurpatymi daje 50% mocno szurpatych i 50% właściwie szurpatych.

Niektóre linie kur posiadają dodatkowe modyfikatory, które wygładzają pióra szurpate czasem do niemal gładkich, niemniej ptaki te nadal są genetycznie szurpate i w potomstwie mogą pojawić się ptaki prawidłowo (wystawowo) szurpate.
Wspomniane modyfikatory mogą też występować równolegle z cechą bardzo mocnej szurpatości, wtedy pióra są mniej zwinięte, jednak są zmierzwione i powykręcane na boki.
aviornis.com.pl

P.S.
Aha i najciekawsze, kury szurpate mają bardzo mięciutkie pióra nadające się w sam raz na poduszki

Re: plejotropia prawdziwa i rzekoma

: 15 gru 2009, o 18:22
autor: malgosi35
A jednocześnie tak zmierzwione pióra powodują że kury te mają słabą izolację i jest im zimno - w porównaniu do kur o normalnych piórach. Dużo energii zużywają one na ogrzanie swojego ciała - muszą więcej jeść - w związku z tym mają większe wole (rozepchane) większy żołądek, często przerost mięśnia sercowego, i są mniejsze w stosunku do swoich normalnych koleżanek.
Mogłoby się wydawać że te wszystkie objawy (większe wole (rozepchane) większy żołądek, często przerost mięśnia sercowego, i są mniejsze ) to efekt plejotropowy działania jednego genu powodującego szurpatość. Gdy kury te umieści się w cieplarnianych warunkach to tych objawów się nie obserwuje.